Dziecięce podniebienie to prawdziwie wymagający konsument. Młodemu pokoleniu niełatwo dogodzić. Jest jednak kilka potraw, które maluchy zjedzą z przyjemnością. Przedstawiamy jedną z nich.

Charakterystyczny zapach

O ile kalafior nie zachęca nas swoim zapachem podczas gotowania, to z pewnością do jedzenia zachęcą nas jest jego wyjątkowe właściwości i bogaty skład. To jedno z warzyw, którego nie może zabraknąć w naszej codziennej diecie. Kalafior to warzywo, którego właściwości i wartości odżywcze powinien docenić każdy, nawet całkiem dorosły łakomczuch.

Kalafior ma silne działanie przeciwnowotworowe, co zostało niejednokrotnie udowodnione naukowo. Ponadto kalafior pomoże ochronić przed wrzodami i jest wskazany dla osób z reumatyzmem. Spożywanie kalafiora, a także brokułów, może zmniejszyć ryzyko rozwoju agresywnego raka prostaty.

Naukowcy z Ameryki Północnej i Kanady przekonują do częstego jedzenia kalafiora. Ich zdaniem warzywo zawiera substancje, które mogą mieć zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Ustalono, że dzienne spożycie 50 g kalafiora zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory jamy ustnej, gardła i krtani nawet o 28 procent!

Zobacz także:

Przepis na kotlety mielone z kalafiorem

Jeżeli jesteście fanami kalafiora i chcecie przekonać do jego smaku i zalet młodsze pokolenie, proponujemy wypróbowanie poniższego bardzo prostego przepisu. Wystarczy do tradycyjnych mielonych dodać pół małego kalafiora. Gwarantujemy, że wasze dzieci poproszą o dokładkę!

Składniki:

  • 1 kg mięsa mielonego wieprzowego,
  • pół małego kalafiora,
  • 2 jajka,
  • 3 łyżki bułki tartej + bułka do obtaczania,
  • sól,
  • pieprz,
  • łyżeczka słodkiej papryki,
  • łyżeczka pieprzu ziołowego,
  • Olej do smażenia.

Sposób przygotowania

Płuczemy pod zimnym strumieniem kalafior. Dzielimy go na mniejsze różyczki i gotujemy do miękkości w garnku ze słoną wodą. Porządnie studzimy i kroimy na małe kawałki. Do mielonego mięsa wieprzowego dodajemy rozdrobniony kalafior, jajka, bułkę tartą i przyprawy. Całość dokładnie mieszamy.

Z masy formujemy kuleczki wielkości większej mandarynki i obtaczamy je w bułce tartej. Kotleciki z kalafiorem smażymy na rozgrzanym oleju. Ich finalna wersja powinna mieć lekko złocisty kolor. Podajemy je jako drugie danie z ulubionymi dodatkami.

Szczególnie smacznie wypadną w połączeniu z kopytkami lub surówką z tartej marchewki.

Życzymy smacznego!