Przygotowanie kotleta schabowego nie jest wbrew pozorom banalną i szybką czynnością. By „schaboszczak" wyszedł smacznie, trzeba przyłożyć się do każdej fazy działania. Pierwszym, niezwykle ważnym etapem gotowania schabowych jest odpowiedni wybór i przygotowanie mięsa.

Jak rozbijać kotlety schabowe?

Duża część Polaków uważa, że smaczniejszy schabowy to ten z kością. Doświadczeni kucharze twierdzą jednak, że nie ma ona żadnego wpływu na smak kotleta. Być może obecność kostki pod panierką to po prostu nostalgiczny powrót wspomnieniami do dawnej, wiejskiej wieprzowiny. Decyzja należy do was.

Kiedy już wybierzecie odpowiedni, zdrowy i świeży kawałek schabu, pokrójcie go na plastry o grubości od 1 do 2 cm. Jedni wolą grubsze, drudzy cieńsze kawałki mięsa. Schabowe mogą wyjść smaczne w jednym i drugim wydaniu.

Wiele zależy też od tego, jak cienko rozbijecie swoje kotlety. Na pewno znacie takie osoby, które wprost ubóstwiają cienkie placki na pół talerza!

Zobacz także:

Co zrobić, by kotlet schabowy się nie kurczył?

Zanim jednak przystąpicie do rozbijania mięsa schabowego, koniecznie musicie dobrze przyjrzeć się każdemu kawałkowi mięsa. Właśnie w tym momencie często rozstrzyga się to, czy kotlet będzie twardy czy też miękki po usmażeniu.

O co chodzi? Przed rozbiciem kotleta weźcie do ręki ostry nóż i sumiennie usuńcie wszelkie żyły, chrząstki i inne zbędne fragmenty mięsa. To właśnie one często decydują o tym, że kotlet często nie smakuje tak , jak powinien po usmażeniu.

Nie dość, że żyły i chrząstki są po prostu niesmaczne i twarde same w sobie, to dodatkowo wpływają na nadmierne kurczenie się mięsa podczas obróbki termicznej.

Z kolei biała otoczka wokół kawałka mięsa schabowego nie spowoduje kurczenia się kotleta podczas smażenia, jeśli ponacinacie ją ostrym nożem delikatnie na całej długości kotleta. I problem z głowy!

Jak przygotować dobrą panierkę do kotletów schabowych?

Jeśli usuniecie je w porę, wasz kotlet powinien być po usmażeniu odpowiednio miękki. Oprócz tego musicie stosować się też do innych podstawowych zasad. A jedną z nich jest także coraz bardziej popularne wśród pań domu moczenie mięsa schabowego na kotlety w mleku z cebulą.

Ważna jest również panierka. Kotlety muszą być starannie i dokładnie obtoczone w mące, roztrzepanym jajku i bułce tartej. Tylko tak przygotowana panierka ochroni delikatne i chude mięso przed całkowitym wysuszeniem na rozgrzanym oleju.