Miękka woda, to między innymi woda deszczowa, czy ta, płynąca w górskich potokach. Jest zazwyczaj smaczna i dobrze wpływa na żołądek. Nie pozostawia osadu na urządzeniach, łatwo się w niej pierze.

Z kolei twarda woda, to woda pełna minerałów np. magnezu i wapnia. Nazywamy ją wodą mineralną i pijemy dla zdrowia. Kupujemy w butelkach, a nawet jeździmy po nią „do wód” czy do źródeł oligoceńskich. Składniki mineralne, które są w niej zawarte zależą od mineralizacji skał w jej rejonie. Czy twarda woda jest więc dobra dla zdrowia czy lepiej wybierać miękką?

Wpływ twardej wody na zdrowie

Obserwując kamień tworzący się w naczyniach pod wpływem twardej wody, być może zastanawiacie się czy taką wodę można pić i czy jest zdrowa. Potocznie twierdzi się, że twarda woda jest niesmaczna i do tego ma niszczący wpływ na urządzenie domowe.

Badania naukowe potwierdzają jednak, że spożywanie tzw. „twardej wody”, to jest wody zawierającej większe ilości takich pierwiastków jak magnez i wapń, może być zdrowsze od picia miękkiej, ponieważ na terenie gdzie występuje, zaobserwowano niższą zapadalność mieszkańców na choroby układu krążenia.

Zobacz także:

Przykładem populacji spożywającej twardą wodę są między innymi Gruzini, którzy w mniejszym stopniu cierpią na choroby miażdżycowe od przedstawicieli innych narodów. Inaczej jest w Finlandii, w której obywatele korzystający z miękkiej wody polodowcowej, częściej zapadają na choroby serca i nawet w młodym wieku zdarzają się tam śmiertelne zawały.

W przypadku niedoborów magnezu i wapnia u osób, korzystających z ustandaryzowanej wody w naszych wodociągach, lekarze zalecają suplementowanie ich poprzez spożywanie specjalnie dobranych wód mineralnych z wysokim stężeniem minerałów.

Jaka woda płynie u nas w rurach?

Woda dostarczana wodociągami do naszych domów musi być stabilna chemicznie i mikrobiologicznie. Warunki jakie spełnia woda przeznaczona do użytku dla ludzi, a więc również ta dostarczana nam do domów, są określone w dyrektywie unijnej oraz w rozporządzeniu ministra „W sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi”.

Woda pitna powinna zawierać pewne minerały, które świadczą o jej twardości. Są nimi magnez i wapń, ale ich stężenie nie może być dowolne; ani zbyt niskie, ani zbyt wysokie. Bezpieczne i zdrowe stężenie minerałów w wodzie także określa rozporządzenie ministra. I bierze ono pod uwagę zarówno zdrowie ludzi, jak i warunki techniczne. 

Bo w wodociągach nie może płynąć twarda woda. Taki rodzaj wody powoduje wiele problemów np. tworzenie się osadów wapnia czyli tak zwanego ,,kamienia kotłowego”. Można go poznać po brązowej, białej lub szarej powłoce, jaka tworzy się na powierzchniach i która powoduje zarastanie rur i ich niszczenie.

Czy twarda woda wpływa na długowieczność?

Wcześniejsze badania pokazały na przykładzie Gruzji i Finlandii, że twardość wody z której korzystają mieszkańcy, ma wpływ na ich  zdrowie. Twarda woda ma też wpływ na długowieczność.

Są takie miejsca na naszej planecie, gdzie naturalna, dostępna woda pitna, jest bogata w duże ilości wapnia, a mieszkańcy nie tylko niezwykle rzadko zapadają na choroby serca i mają szczególnie mocne kości, ale też wyjątkowo dużo ludzi na tych terenach dożywa sędziwego wieku.

Jednym z nich jest Kostaryka, malutkie państwo w Ameryce Środkowej, wielkości dwóch naszych województw warmińsko-mazurskich, gdzie można spotkać szczególnie wielu pomarszczonych, ale dziarskich stulatków. 

Źródło: zmiękczanie.com.pl, silesion.pl , wsse.krakow.pl