Tuje szybciej osłonią was przed sąsiadami, gdy podlejecie je tym tanim wywarem z garnka
AdobeStock, Getty/iStock
Newsy

Tuje szybciej osłonią was przed sąsiadami, gdy podlejecie je tym tanim wywarem z garnka

Te krzewy szybko zdobyły uznanie wśród Polaków. Nie ma się co dziwić - kosztują grosze, nie wymagają skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, a przede wszystkim bardzo szybko rosną. Możecie dodatkowo przyspieszyć ten proces, jeśli podlejecie swoje tuje tanim, domowym nawozem.

Gdyby próbować wymienić najbardziej popularne rośliny ogrodowe w Polsce, z pewnością na podium znalazłyby się tuje. To krzewy, które są stosunkowo łatwe w uprawie i stanowią ozdobę ogródka przez cały rok.

Tuja jest rośliną zimozieloną, dlatego nawet w chłodne miesiące, gdy w krajobrazie dominują odcienie szarości, zielony kolor tych krzewów dodaje barw i życia w ogrodzie. Jednak żywotniki swoją ogromną popularność zawdzięczają jeszcze jednej rzeczy - bardzo szybko rosną, dlatego wykorzystuje się je do stworzenia żywopłotu, chroniącego przed wścibskimi sąsiadami. Zobaczcie, czym warto podlać tuje, by rosły jeszcze szybciej. 

Kiedy i po co nawozić tuje?

Nawożenie roślin jest niezbędne, jeśli zależy nam na ich szybkim wzroście i pięknym wyglądzie. Jest to ważne również w przypadku tui - te rzadko lub w ogólne nienawożone będą mniej okazałe, a do tego mogą żółknąć. Żywotniki nawozi się trzy razy w roku:

  • wiosną (w kwietniu, najpóźniej na początku maja)

  • latem (od połowy czerwca do połowy lipca)

  • jesienią (od września do października)

Zobacz także
Rośliny będą rosły jak szalone, gdy podlejecie je tym nawozem. Wystarczy 1 łyżka tego składnika

Rośliny będą rosły jak szalone, gdy podlejecie je tym nawozem. Wystarczy 1 łyżka tego składnika z kuchni

Został wam stary chleb? Zróbcie z niego taki nawóz do ogórków, że nie nadążycie ich zbierać

Został wam stary chleb? Zrobicie z niego taki nawóz do ogórków, że nie nadążycie ich zbierać

Domowy nawóz do tui za grosze

W sklepach ogrodniczych nie brakuje specjalistycznych nawozów do żywotników. Jednak zanim po nie sięgniecie, wypróbujcie zwykły, domowy sposób. Praktycznie nic was nie kosztuje, a wspaniale odżywi rośliny.

W roli nawozu do tui świetnie sprawdzi się… woda z gotowanych warzyw. Najlepiej, gdy jest to zwykła włoszczyzna, czyli marchew, seler, pietruszka czy ziemniaki, a także kalafior czy buraki. Znajdują się w niej niezbędne mikroelementy i inne składniki odżywcze, które wzmocnią wasze tuje. Co ważne, taka woda musi mieć temperaturę pokojową oraz absolutnie nie może zawierać soli. 

Innym, choć bardziej skomplikowanym do zrobienia nawozem, jest ten zrobiony z pokrzyw. Zawiera potas, azot, żelazo, wapń, krzem oraz cynk i wiele innych składników. Lepiej sprawdzi się podczas wiosennego i letniego nawożenia. Użyty jesienią, może przynieść więcej szkody niż pożytku. O tym, jak zrobić taką gnojówkę z pokrzyw, pisaliśmy w tym artykule

Kotlety mielone

Wyciąg z tego zioła to genialny nawóz do pelargonii i surfinii. Burza kwiatów gwarantowana
AdobeStock
Newsy
Wyciąg z tego zioła to genialny nawóz do pelargonii i surfinii. Burza kwiatów gwarantowana
Czym nawozić surfinie, by pięknie kwitły? Przyda się wam do tego powszechny chwast, którego każdy unika.

Latem polskie okna i balkony ozdabiają kaskady kolorowych kwiatów. Do najpopularniejszych gatunków należą od lat pelargonie i surfinie, które są bardzo efektowną dekoracją każdego domu i mieszkania. By zapewnić ich stabilny wzrost i obfite kwitnienie, warto te rośliny regularnie nawozić. W tym celu doskonale sprawdzi się popularny chwast, który znajduje swoje zastosowanie w ogrodnictwie.  Pokrzywa jako nawóz do kwiatów Pokrzywy przez wielu z nas są traktowane jako chwasty, które nie dość, że nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, to jeszcze wywołują bolesne oparzenia. A przecież pokrzywy są bardzo zdrowe - zarówno dla nas, jak i naszych roślin! W końcu herbatka z pokrzywy świetnie pomaga na infekcje układu moczowego i wzmacnia włosy. Pokrzywę można też jeść i dodawać ją do potraw jak szpinak (na przykład do jajecznicy). Znajduje ona swoje zastosowanie także w ogródku - można zrobić wyciąg z pokrzywy, gnojówkę albo wywar.  Wyciąg z pokrzywy do kwiatów Wyciąg z pokrzywy to łagodniejsza forma nawozu z tej rośliny (znacznie mocniejsza jest gnojówka, opisana poniżej). Do przygotowania wywaru będziecie potrzebowali pół kilograma pokrzyw oraz 5 litrów wody. Zalejcie rośliny wodą i odstawcie na dobę. Tak przygotowanym wyciągiem można opryskiwać warzywa i kwiaty, co zapobiegnie inwazji przędziorków i mszyc - te ostatnie często pojawiają się na surfiniach, hamują kwitnienie i doprowadzają do obumierania rośliny.  Gnojówka z pokrzywy do kwiatów Popularnym zastosowaniem pokrzywy jest gnojówka z tej rośliny. To bardzo silny nawóz, dlatego należy go stosować ostrożnie, w odpowiednim rozcieńczeniu. Do gnojówki należy używać młodych pokrzyw oraz beczki lub wiadra - nie mogą to być jednak pojemniki metalowe lub betonowe. Oto, jak przygotowuje się taki nawóz z pokrzyw: młode pokrzywy potnijcie na kawałki,...

Zróbcie wywar z tego warzywa i spryskajcie nim pomidory. Wytępi wszystkie szkodniki
AdobeStock
Newsy
Zróbcie wywar z tego warzywa i spryskajcie nim pomidory. Wytępi wszystkie szkodniki
Jeżeli widzicie, że coś zjada wam pomidory, trzeba działać szybko. Przygotujcie ekologiczną miksturę i spryskajcie nią rośliny.

Czasami natura nie jest łaskawa. Co jakiś czas przychodzi taki sezon, w którym krzaki pomidorów, ogórków, cukinii i innych warzyw oraz owoców z różnych powodów nie chcą prawidłowo rosnąć. Może być za sucho, za mokro, zbyt słonecznie albo wręcz przeciwnie - przez pochmurne dni rośliny nie chcą szybko rosnąć. Największą tragedią są szkodniki oraz choroby grzybowe, które wstrzymują wzrost i owocowanie roślin, a nawet mogą sprawić, że te całkowicie obumrą. Z pomocą przychodzą różne metody, które radzą sobie z tymi problemami. Zanim sięgniecie po specjalistyczne i zwykle drogie chemiczne środki, wypróbujcie domowy sposób na szkodniki w ogrodzie.  Jak zrobić oprysk z czosnku? Warzywem, które idealnie się nadaje do stosowania oprysków przeciwko szkodnikom jest czosnek. Można z niego zrobić wyciąg, wywar albo gnojówkę. Najlepszym rozwiązaniem jest wywar, który można długo przechowywać.  Do przygotowania wywaru z czosnku będziecie potrzebowali około 20 dag czosnku na 10 litrów wody.  Przygotowanie: Rozgniećcie ząbki czosnku i rozetrzyjcie. Włóżcie je do pojemnego garnka, zalejcie 10 litrami wody i odstawcie na dobę. Po tym czasie zagotujcie wodę z czosnkiem i gotujcie przez 20 minut. Następnie odstawcie wywar do ostudzenia i przelejcie przez sito.  Gotowy wywar przelejcie do butelek/słoików oraz do butelki ze spryskiwaczem. I gotowe! Tak przygotowany wywar jest od razu gotowy do wykonania oprysku. Wywar z czosnku można przechowywać nawet do 2 miesięcy - wystarczy jeszcze gorący przelać do słoików, zakręcić, postawić dnem do góry i odstawić je w suche, zimne i zacienione miejsce.  Jak działa oprysk z czosnku? Czosnek jest stosowany jako środek do walki ze szkodnikami na roślinach już od dawna, ze względu na jego wyjątkową skuteczność....

Ten prosty patent uratuje nawet najbrudniejszy czajnik. Koniec z tłustymi zaciekami
AdobeStock
Newsy
Ten prosty patent uratuje nawet najbrudniejszy czajnik. Koniec z tłustymi zaciekami
Jeżeli nie możecie już patrzeć na brudny i pełen zacieków czajnik, najwyższa pora w końcu go porządnie wyszorować. Pomoże wam w tym ciekawy sposób z wykorzystaniem produktu, którego często używacie w kuchni.

Choć czajniki elektryczne są coraz popularniejsze, to te tradycyjne, które stawia się na kuchence, wcale nie odchodzą do lamusa. Wciąż mają swoich zwolenników, którzy wolą wodę na herbatę właśnie z takiego klasycznego czajnika z dziubkiem, który głośno gwiżdże, gdy woda się zagotuje.  Na pewno dobrze wiecie, że niestety taki czajnik bardzo szybko się brudzi, jeśli nie ściąga się go z palnika podczas smażenia potraw. Mowa tutaj oczywiście o tłustych, czarnych zaciekach. Ale z tym problemem można sobie łatwo poradzić - sprawdźcie, w jaki sposób.  Jak wyczyścić czajnik z zewnątrz? Możecie zapomnieć o mozolnym szorowaniu czajnika drucianą gąbką. Nie dość, że jest to bardzo męczące, to jeszcze rysuje powierzchnię czajnika i sprawia, że po prostu wygląda on brzydko i zdecydowanie nie jest ozdobą w kuchni. A przecież czajnik stoi zwykle na kuchence praktycznie cały czas! Dlatego warto wyczyścić go innym sposobem. Będziecie do tego potrzebowali zwykłej folii aluminiowej i środka do czyszczenia kuchni. Jak to zrobić? Po prostu zwińcie folię w kulkę i spryskajcie ją płynem do mycia kuchenki. Co ważne - powinien on być pozbawiony drobinek (mogą zarysować czajnik). Następnie po prostu umyjcie czajnik z zewnątrz za pomocą kulki. W ten sposób łatwo wyczyścicie urządzenie, nie tworząc przy tym nieestetycznych zarysowań.  Jak wyczyścić czajnik w środku? Gdy już umyliście czajnik z zacieków, czas na wyczyszczenie go w środku. Zalegający w nim kamień nie wygląda ani ładnie, ani zachęcająco. Można się go pozbyć z pomocą chemicznych środków, ale zapewniamy was - istnieją tańsze i znacznie lepsze dla zdrowia rozwiązania. Przyda się wam w tym celu ocet oraz woda. Do połowy czajnika wlejcie zimną wodę, a resztę dopełnijcie octem (jabłkowym lub spirytusowym). Odstawcie urządzenie na około kwadrans. Po tym czasie...

Podlejcie tym rośliny, a będą rosły i kwitły jak szalone. Kluczowy składnik jest w lodówce
AdobeStock
Newsy
Podlejcie tym rośliny, a będą rosły i kwitły jak szalone. Na bank macie to w lodówce
Kwiaty, warzywa i inne rośliny uprawiane w ogrodzie czy na balkonie podziękują wam za stosowanie tego nawozu - pobudzi on ich wzrost i ochroni przed szkodnikami.

Osoby, które darzą swoje rośliny miłością większą niż wszystko inne na świecie oddadzą wiele za coś, co sprawi, że ich ukochane kwiaty, drzewa i rabaty będą rosły zdrowo i pięknie się prezentowały. Dostępne na rynku chemiczne nawozy i środki do pryskania roślin są rozwiązaniami skutecznymi, jednak mało ekologicznymi - a w niektórych przypadkach mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Do tego są bardzo drogie. Rozwiązaniem jest przygotowanie nawozu domowej roboty - sprawdźcie, jak to zrobić.  Jak przygotować nawóz drożdżowy? Takim prostym nawozem, który może przygotować każdy z was, jest nawóz z drożdży niesfermentowanych. Będziecie potrzebowali 100 g świeżych drożdży i 10 litrów ciepłej wody. Rozkruszcie i rozpuśćcie drożdże w wodzie i odstawcie taką mieszankę na około godzinę. Po tym czasie możecie tak powstałym nawozem podlewać swoje ulubione rośliny - zarówno te domowe, doniczkowe jak i kwiaty rosnące w ogrodzie czy na balkonie. Ważne, by zastosowana woda była miękka - najlepiej wykorzystać wodę przefiltrowaną lub deszczówkę.  Alternatywą jest nawóz ze sfermentowanych drożdży. Taką samą 100-gramową kostkę drożdży należy zasypać 2 szklankami cukru i odstawić na dwie godziny. Po tym czasie zalejcie drożdże 10 litrami letniej wody  i odstawcie na co najmniej tydzień. Tak przygotowany nawóz należy rozcieńczać, najlepiej w proporcji 1 szklanka nawozu na 10 litrów wody. Rośliny można podlewać nawozem z drożdży od wiosny aż do końca lata.  Zalety stosowania nawozu z drożdży Domowy nawóz z drożdży ma dobroczynny wpływ na zdrowie i wzrost waszych roślin. Jego działanie to m.in.: wspomaganie pobierania składników mineralnych z gleby wzmocnienie korzeni pobudzenie roślin do wzrostu lepsze i bujniejsze kwitnienie ograniczenie...