Trzymajcie się w kuchni zasady 9-5-2-1-0, a zapomnicie o wałeczkach na brzuchu
AdobeStock
Newsy

Trzymajcie się w kuchni zasady 9-5-2-1-0, a zapomnicie o wałeczkach na brzuchu. Sprawdzona metoda

W przypadku nadwagi i otyłości zasada „lepiej zapobiegać, niż leczyć” jest wyjątkowo trafna. Właśnie na niej opierają się wskazówki dotyczące zdrowego żywienia, które otrzymały tajemniczą nazwę 9-5-2-1-0. Sprawdźcie, na czym to polega.

Przy intensywnym trybie życia bardzo trudno jest zadbać o właściwą dietę. Wiedzą o tym choćby osoby, które dużo pracują, czy też rodzice małych dzieci. Gdy brakuje czasu, mało kto myśli o planowaniu zdrowych posiłków na kilka dni, co wiąże się z poświęceniem co najmniej kilku godzin na zrobienie zakupów i ugotowanie wszystkich potraw.

Często wówczas nasze posiłki są mało przemyślane, jemy w biegu, a to kończy się tylko w jeden sposób - nadwagą i problemami ze zdrowiem. 

Z pomocą w tej sytuacji przychodzi dieta 9-5-2-1-0, której zasady pomogą wszystkim domownikom w utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz zdrowia. 

Na czym polega dieta 9-5-2-1-0?

Za tymi numerami kryją się proste i praktyczne wskazówki, których może przestrzegać każdy z nas. Dieta ta nie jest tak naprawdę dietą, lecz sposobem na wdrożenie zasad zdrowego odżywiania w każdym domu - skorzystają z niej zarówno dorośli, jak i dzieci. 

Przekonajcie się sami i sprawdźcie, co oznaczają liczby 9-5-2-1-0:

  • 9 - odpowiada ilości godzin snu, jaka jest optymalna dla każdego z nas. Dorośli powinni spać od 7 do 9 godzin na dobę, zaś dzieci minimum 9 godzin. Jeśli wszyscy domownicy będą przestrzegać tej zasady, to każdy na tym skorzysta. Dobrze jest ustalić sobie godzinę, o której wszyscy są już w łóżkach i jej przestrzegać. Pamiętajcie też o wyłączeniu komputera, telewizora i smartfona na 1-2 godziny przed pójściem spać.

  • 5 - tyle porcji warzyw i owoców powinniśmy zjadać każdego dnia. Dotyczy to zarówno dorosłych, jak i dzieci. Dobrym pomysłem na zachęcenie domowników do jedzenia tych produktów jest położenie na blacie w kuchni lub na stole miski z owocami, po które każdy może sięgać, gdy ma na to ochotę. 

Zobacz także
Wykluczcie z diety 1 składnik, a rezultaty was zaskoczą. Utrata wagi i piękna skóra to tylko jedne z nich

Wykluczcie z diety 1 składnik, a rezultaty was zaskoczą. Utrata wagi i piękna skóra to tylko niektóre z nich

To ulubiona dieta gwiazd Hollywood. Można schudnąć 6 kg w 2 tygodnie

To ulubiona dieta gwiazd Hollywood. Można schudnąć 6 kg w 2 tygodnie

  • 2 - o tyle godzin należy skrócić czas, jaki codziennie spędza się przed ekranem komputera, smartfona czy telewizora. Urządzenia te są źródłami niebieskiego światła, które zaburza naturalny rytm snu. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, ale również dorosłych.

  • 1 - odpowiada ilości dodatkowych godzin codziennej aktywności fizycznej. Nie musi to być trening na siłowni - możecie wybrać się na godzinny spacer, przejażdżkę rowerem czy poświęcić godzinę na pielenie ogródka.

  • 0 - to ilość zjadanych codziennie słodyczy. Nie ma co ukrywać - kto chce być zdrowy i nie mieć problemów z nadwagą, ten nie powinien zjadać zarówno słodkich, jak i słonych przekąsek. 

Trzymanie się tych zasad pomoże wam zadbać o swoje zdrowie oraz waszych najbliższych, a do tego zmniejszy ryzyko nadwagi i otyłości w przyszłości. 

Źródło: hopkinsallchildrens.org

Magda Gessler odpowiada na pytania

W tym wieku lepiej się nie odchudzać. Wyrządzicie sobie więcej szkody niż pożytku
AdobeStock
Newsy
W tym wieku lepiej się nie odchudzać. Wyrządzicie sobie więcej szkody niż pożytku
Sprawdźcie, w jakim wieku odchudzanie się może wam zaszkodzić, a jeśli musicie stracić nadprogramowe kilogramy - jak to zrobić z głową.

Dziś coraz więcej osób stara się przestrzegać zasad zdrowego żywienia, by czuć się dobrze i nie przybierać na wadze. Szczupła sylwetka staje się synonimem sukcesu i wielu ludzi szuka sposobów na to, by schudnąć. Ale czy zawsze odchudzanie się jest rozsądne? Zwłaszcza w starszym wieku? Sprawdźcie jak się bezpiecznie odchudzać po 65. roku życia. Czy seniorzy powinni się odchudzać? Odchudzanie się w przypadku seniorów wygląda zupełnie inaczej, niż u młodych ludzi. Przede wszystkim, korzystanie z diet odchudzających (o ile nie jest konieczne), jest w starszym wieku niewskazane. Lekarze tłumaczą, że w przypadku stosowania niskokalorycznych diet poza tkanką tłuszczową traci się też tkankę mięśniową i kostną. Taka redukcja w starszym wieku jest bardzo niebezpieczna – nie dość, że przyśpiesza to proces starzenia się i wzmaga dolegliwości związane z wiekiem, to może nawet szybciej doprowadzić do śmierci! Dlatego nie poleca się odchudzania osobom starszym. Natomiast seniorzy, którzy zmagają się z nadwagą lub otyłością, powinni rozważyć dietę odchudzającą, ponieważ zdecydowanie zmniejszy ona obciążenie organizmu spowodowane nadmierną wagą. W takim przypadku odchudzanie się należy przeprowadzać pod okiem lekarza i dietetyka. Dieta dla seniora – ile należy jeść? Z wiekiem zapotrzebowanie organizmu na kalorie (czyli energię) zmniejsza się. Średni spadek zapotrzebowania kalorycznego to 150 kalorii dla kobiet i 250 dla mężczyzn co 10 lat. To właśnie dlatego ludzie często przybierają na wadze, gdy się starzeją, choć niższe zapotrzebowanie energetyczne to tylko jeden z powodów. Często starsi ludzie znacznie mniej się ruszają, co też ma wpływ na wzrost wagi. Do tego dochodzą zmiany hormonalne w organizmie oraz wpływ przyjmowanych leków. Zasady diety dla seniora Seniorzy, którzy zdecydują...

Karolina Ferenstein-Kraśko dieta
ONS.pl
Newsy
Karolina Ferenstein-Kraśko schudła już 7 kg. Wystarczyło, że zaczęła jeść…
Jak schudnąć po czterdziestce? Karolina Ferenstein-Kraśko znalazła na to sposób i schudła aż 7 kilogramów!

Karolinie Ferensterin-Kraśko można pozazdrościć żyłki do interesów! Polska bizneswoman z powodzeniem zarządza własną stadniną koni, a prywatnie jest żoną znanego dziennikarza i prezentera Piotra Kraśki. Pasja Karoliny Ferenstein-Kraśko Już od najmłodszych lat Karolina wykazywała wielką pasję do jeździectwa, którą zaszczepił w niej dziadek Ludwik Ferenstein. Dawniej brała udział w wielu zawodach jeździeckich, na których zdobyła ponad sto różnych nagród! Dziś jazda konna nadal jest jej pasją, ale Ferenstein-Kraśko postanowiła zająć się jeździectwem od strony biznesowej. Prowadzi własną stadninę koni, a także zarządza firmą eventową, która zajmuje się organizacją zawodów w jeździe konnej. Fantastyczna przemiana Karoliny Ferenstein-Kraśko Karolina jest bardzo aktywna w mediach społecznościowych, gdzie regularnie dzieli się z fanami zdjęciami ze swojego życia. Najwięcej znaleźć można oczywiście zdjęć Karoliny oraz jej dzieci w siodle – widać, że pasja przechodzi z pokolenia na pokolenie! Jednak jeden z ostatnich postów wywołał prawdziwą furorę! Ferenstein-Kraśko udostępniła swoje dwa zdjęcia w stroju jeździeckim. Nie byłoby w tym nic wyjątkowego, gdyby nie czas, który dzieli te fotografie. Gwiazda niesamowicie schudła i wygląda fenomenalnie! Jak napisała na swoim profilu, udało się jej zrzucić aż 7 kilogramów . Motywacją do odchudzania było dla niej to, jak jeździec prezentuje się na koniu – zdaniem Karoliny dodatkowe kilogramy nie prezentują się najlepiej w siodle: Strój jeździecki nie wybacza nadprogramowych kilogramów, a ja właśnie dlatego tak rzadko Wam pokazuje swoją całą sylwetkę bo uważam, że moja słabsza forma zaburza ten piękny obraz jakim jest jeździec w siodle! - napisała pod zdjęciem na swoim profilu na Instagramie....