Obostrzenia przedłużone. Kiedy zostaną otwarte restauracje i galerie handlowe?
Newsy

Konferencja ministra zdrowia. Kiedy otwarcie galerii i restauracji? Padła konkretna data

Zgodnie z obietnicą, w środowy poranek odbyła się konferencja premiera, Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego. Politycy przedstawili plan znoszenia obostrzeń na maj.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 28, 2021

Pandemia koronawirusa daje się we znaki wszystkim. Zamknięte lokale gastronomiczne, galerie handlowe czy wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe, zdecydowanie utrudniają codzienne życie. Wszyscy z nadzieją czekali na zniesienie części obowiązujących obostrzeń.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Trzecia fala koronawirusa

Zgodnie z przewidywaniami, w marcu w Polsce miała miejsce trzecia już fala koronawirusa. Jej szczyt przypadał na przełom marca i kwietnia, czyli okres świąt wielkanocnych. Rząd po konsultacjach z ekspertami podjął decyzję o ponownym wprowadzeniu lockdownu. Obowiązujące obostrzenia zostały jeszcze bardziej zaostrzone, co w dużej mierze uniemożliwiło nam normalne funkcjonowanie.

Zobacz także

Rekordy zakażeń 

Wczesną wiosną padały w Polsce, ale i w innych krajach europejskich, rekordy zachorowań oraz zgonów. Taki wynik był spowodowany nową, afrykańsko-brytyjską, mutacją wirusa. To trudniejsza do leczenia odmiana. Zakażeni ludzie masowo trafiali do szpitali, które przepełniały się w zawrotnie szybkim tempie. 

Nadzieja na normalność

Wraz z coraz mniejszą liczbą zakażeń, a także pragnieniem choć częściowego powrotu do normalności, wiele ludzi czekało na informację o zniesieniu obostrzeń. Niecierpliwie czekali na ten moment także właściciele restauracji czy kawiarni, przedsiębiorcy z branży turystycznej i eventowej. 

Konferencja i luzowanie obostrzeń 

W środowy poranek odbyła się konferencja prasowa rządu, na której premier Mateusz Morawiecki oraz minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili harmonogram luzowania aktualnie obowiązujących obostrzeń. Większość społeczeństwa z pewnością odetchnie z ulgą. Co nas czeka w najbliższych tygodniach:

  • od 4 maja otwarcie galerii handlowych, sklepów budowlanych oraz meblowych,
  • od 4 maja powrót uczniów do szkół klas I-III,
  • od 4 maja otwarte galerie sztuki oraz muzea,
  • od 8 maja działalność wznawia sektor turystyczny, między innymi hotele,
  • do 29 maja możliwość organizowania wesel i komunii w limicie do 25 osób, zaś w późniejszym terminie limit będzie zwiększony do 50 osób,
  • od 29 maja otwierają się restauracje i kawiarnie, czyli gastronomia wewnętrzna. 

Już od 15 maja będą też otwarte ogródki przy lokalach gastronomicznych.
 

Czytaj także:

Komentarze