Trudno poprzestać na jednym. Dlaczego chipsy uzależniają?
AdobeStock
Newsy

Trudno poprzestać na jednym. Dlaczego chipsy uzależniają?

Chrupiące, aromatyczne i tak dobre, że ciężko jest ich sobie odmówić. Z czego to wynika, że jedzenie chipsów jest tak uzależniające? Sprawdźcie.

„To już ostatni” – ile razy obiecaliście to sobie, zajadając się chipsami? Trzeba przyznać, że odmówienie sobie kolejnego chrupiącego plasterka jest bardzo trudne i zwykle uczta kończy się dopiero po zjedzeniu całej zawartości paczki. Z czego to wynika, że taka niepozorna przekąska jak chipsy jest tak uzależniająca? Postanowili się temu przyjrzeć naukowcy, a wyniki ich badań są dość niepokojące.

Badanie nad uzależnieniem od chipsów

Na zjeździe Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemików w Nowym Orleanie zaprezentowano wyniki badania nad uzależnieniem od chipsów. Przeprowadzono je na szczurach, które podzielono na dwie grupy – jedna z nich dostawała karmę, a druga chipsy. Zarówno karma, jak i chipsy zawierały taką samą ilość tłuszczu i cukrów. Jednak pomimo tego, zwierzęta o wiele chętniej wybierały chipsy. Wyniki tego badania zmusiły naukowców do poszukania czynników, które sprawiają, że ziemniaczana przekąska jest tak atrakcyjna.

Zobacz także
54-letnia Pamela Anderson zachwyca figurą. Zawdzięcza ją „miskom szczęścia” i… chipsom

54-letnia Pamela Anderson wciąż zachwyca figurą. Zawdzięcza ją „miskom szczęścia” i… chipsom

Ziemniaki A, B czy C: które nadają się na frytki, a które na kopytka i placki ziemniaczane?

Ziemniaki A, B czy C: które nadają się na frytki, a które na kopytka i placki ziemniaczane?

W jaki sposób produkuje się chipsy?

Chipsy powstają z bardzo cienko krojonych ziemniaków – specjalnie zaprojektowane do tego maszyny potrafią z jednego ziemniaka uzyskać aż 36 cienkich plasterków! Następnie zanurza się je na 3 minuty w gorącym oleju, którego temperatura wynosi 190 stopni Celsjusza. Niestety, tłuszcz nie jest zbyt często wymieniany, dlatego w trakcie smażenia dochodzi do powstawania rakotwórczych związków organicznych, które przenikają następnie do ziemniaków. Następnie chipsy są doprawiane solą oraz sztucznymi składnikami – nie istnieje naturalna przyprawa o smaku bekonu czy pizzy, dlatego takie smaki chipsów są uzyskiwane dzięki zastosowaniu sztucznych aromatów.

Dlaczego chipsy uzależniają?

Z czego to jednak wynika, że tak kaloryczna i niezbyt zdrowa przekąska potrafi uzależnić ? To pytanie cały czas zadają sobie naukowcy i dietetycy. Autor książki „Salt sugar fat” Michael Moss twierdzi, że chipsy są uzależniające ze względu na swoje cechy, takie jak odpowiednie przyprawy i proporcja cukru oraz soli, a także odpowiedni stopień wypieczenia. Wszystkie te czynniki wpływają na przyjemność z jedzenia chipsów.

Odpowiednie składniki

Jednym ze składników odpowiedzialnych za uzależnienie od chipsów jest glutaminian monosodowy. Wzmacnia on smak jedzenia, dlatego częste jedzenie chipsów sprawia, że inne potrawy wydają się mieć kiepski i mdły smak. Do tego kluczowa jest proporcja cukru i soli. Większości słodkich przekąsek nie da się zjeść w dużych ilościach, ponieważ szybko zaczynają powodować mdłości. Inaczej jest jednak w przypadku chipsów, w których znajduje się także dużo soli równoważącej działanie cukru.

Czytaj także:

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA