Choć wszyscy staramy się odżywiać zdrowiej i bardziej fit, to niektórych przepisów po prostu nie warto odchudzać. Jednym z taki przysmaków są domowe zupy. Wiadomo bowiem, że najlepiej smakują one w wersji zabielanej. Jak i czym zabielić zupę, aby wyszła idealnie? Magda Gessler ma na to prosty sposób. 

Skuteczne zabielanie według Magdy Gessler

Restauratorka radzi, aby do zabielania zup i sosów wybierać jak najtłustszą śmietanę. Używanie do tego śmietany o niskiej zawartości tłuszczu źle wpływa zarówno na smak, jak i konsystencję dania. Chuda śmietana łatwiej ulega bowiem zwarzeniu, a wtedy w daniu pojawiają się nieapetyczne grudki. Jeszcze gorszym wyborem będzie jogurt naturalny. Choć jest on zdrowszy i mniej kaloryczny, to według restauratorki zupełnie nie nadaje się do zabielania zupy czy sosu. W tym przypadku lepiej jest odpuścić liczenie kalorii i kierować się zasadą im tłustszy nabiał, tym lepszy.    

Niezależnie od tego, jaką śmietanę wybierzecie, powinniście pamiętać o tym, aby nigdy nie dolewać śmietany wprost do gorącego dania. Taka metoda sprawdza się tylko w przypadku zabielania mlekiem oraz słodką śmietanką kremówką o zawartości tłuszczu 30 lub 36%. 

Inne sprawdzone sposoby 

Oprócz porady restauratorki, warto stosować też inne sposoby, dostępne w sieci czy książkach kucharskich. Warto też wrócić do starych, dobrych technik, jakich używały nasze mamy i babcie. Jedną z takich sprawdzonych metod jest hartowanie śmietany. Polega ono na wstępnym wymieszaniu nabiału z odrobiną gorącej zupy czy sosu. Dopiero tak przygotowaną mieszankę dolewamy do całego garnka potrawy i dokładnie mieszamy. Dzięki temu trikowi różnica temperatur nie będzie już tak duża, więc w daniu nie powstaną grudki. Aby oprócz zabielenia, dodatkowo zagęścić zupę bądź sos, warto do takiej mieszanki dodać jeszcze odrobinę mąki pszennej. Na duże opakowanie śmietany w zupełności wystarczą 2-3 łyżki mąki.  

Zobacz także:

Innym prostym sposobem na bezpieczne dolewanie śmietany do dań jest jej wcześniejsze posolenie. Już jedna szczypta sprawi, że nabiałem będzie można bez obaw zabielić danie, bez ryzyka zwarzenia. 

Jak uratować zwarzony sos?

Jeśli mimo wszystkich powyższych porad śmietana jednak zwarzyła wam się, a w daniu pojawiły się grudki, nie należy panikować. Potrawę można jeszcze uratować w prosty sposób. Wystarczy przecedzić ją przez drobne sito, na którym zostaną wszystkie grudki. Innym sposobem jest zblendowanie jej na gładki krem. Zwarzona śmietana w żaden sposób nie zmieni smaku naszego dania, a jedynie jego konsystencję, dlatego taki zabieg sprawi, że po kulinarnej wpadce nie będzie śladu. 

Źródło: pomponik.pl