Trening wyciągania kleszcza przy pomocy pomarańczy i goździków. Wyćwiczycie rękę i oko
Adobe Stock
Newsy

Trening wyciągania kleszcza przy pomocy pomarańczy i goździków. Wyćwiczycie rękę i oko

Wkręcenie się kleszcza to nie tylko nieprzyjemne doznanie. Może być też niebezpieczne, jeśli nie usuniecie go wystarczająco szybko. Nauczymy was jak to zrobić.

Pokazujemy sposób na wytrenowanie usuwania kleszcza ze skóry. Jest prosty i można do niego użyć pomarańczy i goździków. Pomarańcza będzie wyobrażać skórę człowieka, a goździki – kleszcza. Po ćwiczeniach nie wyrzucajcie ich. Jeszcze się przydadzą.

Czym i jak wyjmować kleszcza? Poćwiczmy, zanim wkręci się naprawdę

Istnieją różne szkoły wyjmowania kleszczy. Te, które są głośnym chórem krytykowane przez ekspertów, to wszelkiego rodzaju babcine sposoby polegające na smarowaniu kleszcza masłem czy olejem. Nie dajcie się także zwieźć producentom gadgetów do usuwania kleszczy. Najlepsza jest zwykła pęseta. Ważne jednak żeby latem podczas wycieczek, wypraw rowerowych czy spacerów do lasu, nosić ją przy sobie. To istotne dlatego, że w walce z kleszczami ważne jest, żeby jak najszybciej go usunąć.

Nie ma reguły, jak szybko kleszcz może zarazić nas przenoszonymi przez siebie chorobami:

  • Infekcja bakteriami powodującymi boreliozę zachodzi pomiędzy 12 a 24 godzinami. To dlatego, że bakterie potrzebują czasu od momentu wkłucia się kleszcza w skórę, żeby opuścić układ trawienny kleszcza
  • Zakażenie wirusem KZM zachodzi błyskawicznie. Wirus obecny jest w ślinie kleszcza i przenika do krwi od razu po jego wkłuciu

Wyjmowanie kleszcza nie jest trudne, o ile zachowacie spokój i zimną krew. Poćwiczcie to na pomarańczy, która symbolizuje skórę człowieka. Wbijcie w nią pod różnym kątem i na różną głębokość goździki. Następnie używając pęsety starajcie się wyjąć każdy goździk pilnując 3 zasad:

  1. Łapcie goździk nie za główkę tylko za nóżkę, jak najbliżej skórki pomarańczy. Kleszcza też musicie złapać jak najbliżej skóry chwytając za tułów, nie odwłok, który łatwo może się urwać.
  2. Wyciągajcie goździk dokładnie pod takim kątem, w jakim jest wbity. Nie zmieniajcie kierunku, nie przekręcajcie, nie szarpcie. Mocno chwyćcie i wysuńcie płynnym, prostym ruchem. Kleszcze zwykle wkręcają się pod jednym kątem, jednak wy możecie podchodzić do niego z różnej strony, szczególnie jeśli będziecie usuwać go z własnej nogi, na potrzeby ćwiczenia, wbijcie więc goździki pod różnymi kątami i wyjmujcie je zawsze pod takim, pod jakim są wbite.
  3. Wyciągajcie goździki zawsze pewnym, zdecydowanym ruchem. W taki sam sposób będziecie traktować kleszcza.
Zobacz także
Banalny trik na komary z Coca-Colą. Działa już po 5 minutach

Banalny trik na komary z Coca-Colą. Działa już po 5 minutach

Szczaw polny nie tylko na zupę. Doskonały na biegunkę i oparzenia

Szczaw polny nie tylko na zupę. Doskonały na biegunkę i oparzenia

Po ćwiczeniu nie wyrzucajcie pomarańczy i goździków. Użyjcie ich jak Meksykanie — na komary

Gdy przychodzi wiosna i robi się ciepło, nie tylko kleszcze zaczynają uprzykrzać nam życie. Niedługo po kleszczach przychodzi czas na komary. I jeśli już poćwiczyliście wyjmowanie kleszczy na pomarańczy i goździkach, użyjcie tych rzeczy do walki z komarami.

Australijska dziennikarka Vanessa Brown podczas podróży zauważyła, w jaki sposób z komarami radzą sobie Meksykanie. W restauracjach są tam używane płonące pomarańcze ozdobione goździkami. Takie ozdoby ustawiane są na stołach, jak w naszych restauracjach świeczki. Zapach, który wydzielają odstrasza owady i maskuje zapach ludzkiej skóry.

Taki odstraszacz możecie zrobić samodzielnie:

  1. Przekrójcie pomarańcze na połówki, wbijcie w nie goździki i ułóżcie na żaroodpornym talerzu czy naczyniu.
  2. Skropcie połówki pomarańczy alkoholem i podpalcie.

Źródło: kleszczeinfo.pl, fakt.pl