Z czasem, we wnętrzu toalety pojawiają się mało estetyczne żółte i rdzawe ślady, do których usunięcia zwykle potrzebne są bardzo silne detergenty. Nie zawsze jednak musicie sięgać po drogie chemikalia, by sobie z nimi poradzić. Zobaczcie, jak domowym sposobem możecie wyczyścić swoją toaletę, a przy okazji zaoszczędzić trochę pieniędzy. 

Skąd bierze się rdzawy nalot w toalecie? 

Kamień w sedesie osadza się z powodu twardej wody, czyli takiej, w której występują podwyższone stężenia soli wapnia, żelaza, magnezu, i manganu. Związki te wytrącają się z niej, pozostawiając na muszli nieestetyczny, brązowawy nalot.  

Brak estetyki to jedno, lecz niestety taki kamień to również doskonała pożywka dla różnego rodzaju bakterii i wirusów. A tego byście nie chcieli. 

Zobacz także:

Kamień gromadzi się zazwyczaj w odpływie toalety oraz w kołnierzu misy ustępowej, gdzie spływa woda ze spłuczki. Nieumiejętne bądź nieregularne czyszczenie sedesu sprawia, że osad narasta na ceramice, co oznacza, że z czasem trudniej się go pozbyć.  

Jak przygotować domowy odkamieniacz do WC? 

Domowy odkamieniacz przygotujecie z octu spirytusowego, który jest do kupienia w każdym sklepie spożywczym lub nawet znajduje się w waszej szafce kuchennej. Użyty podczas sprzątania toalety usunie zalegający kamień w muszli WC oraz zabije nagromadzone w toalecie bakterie oraz wirusy. 

  • W pierwszej kolejności usuńcie wodę z syfonu toalety.  

  • Następnie podgrzejcie ocet w garnku, aby stał się jeszcze skuteczniejszy w działaniu. Nie powinien jednak być zbyt gorący, gdyż może uszkodzić ceramikę.  

  • Podgrzany ocet prawie w całości wlejcie do muszli. 

  • Na zabrudzony kołnierz sedesu połóżcie „octowe kompresy”, wykonane z ręczników papierowych nasączonych podgrzanym octem. Po pewnym czasie będziecie mogli z łatwością doczyścić te miejsca gąbką. 

  • Pozostawcie wypełnioną octem toaletę na kilka godzin lub całą noc.  

  • Po upływie tego czasu dokładnie wyszorujcie wnętrze muszli i spłuczcie wodą. 

Źródło: o2.pl, deccoria.pl