sylwester
unsplash.com/@marc_schulte
Newsy

To właśnie tym daniem będą zajadać się Polacy podczas sylwestra. Bardzo nietypowe

Na sylwestra zostaniemy w zdecydowanej większości w domach. Właśnie takie rozwiązanie dyktuje pandemia. Nie ma powodów do obaw. Restauracje w dowozem działają w najlepsze. Danie o którym mowa, zamówicie pod same drzwi.
Aleksandra Jaworska
grudzień 30, 2020

Menu tegorocznego sylwestra nie musi być okrojone. Wystarczy, że macie kilka sprawdzonych miejsc, z których warto zamówić jedzenie. Polacy od lat wybierają w pierwszej kolejności specjał pewnej egzotycznej kuchni.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Otwartość na nowe smaki

Otworzenie się na nowe smaki jest o tyle dobre, że organizm do sprawnego funkcjonowania potrzebuje różnorodności. Na polskim rynku spożywczym znajdziecie dania kuchni z różnych zakątków świata. Z badań konsumenckich wynika, że Polacy sięgają najchętniej po specjały kuchni włoskiej, rosyjskiej i azjatyckiej.

Potrawa z japońskim rodowodem

Współcześnie nie dziwi już fakt, że często do biesiadowania wybieramy sushi. To japońska potrawa złożona z gotowanego ryżu zaprawionego octem ryżowym oraz różnych dodatków w postaci, przeważnie surowych: owoców morza, wodorostów nori, kawałków ryb, warzyw, grzybów, a także omletu japońskiego.

Ze względu na bardzo krótki termin przydatności do spożycia, w restauracjach japońskich jest przygotowywana po dokonaniu zamówienia. Tę kupowaną na wynos trzeba zjeść równie szybko. Pierwsza pisemna wzmianka o sushi w Japonii pojawiła się już w 718 roku.

Najczęściej przyjmuje się, że najwcześniejsze formy sushi powstały na polach ryżowych wzdłuż rzeki Mekong w Azji Południowo-Wschodniej. Z biegiem wieków koncepcja sushi została spopularyzowana wraz z rozpowszechnianiem się buddyzmu, który nakazywał powstrzymywanie się od spożywania mięsa.

Jak podawać sushi?

Sushi z czasem zaczęło być znane nie jako sposób konserwowania jedzenia, ale jako prawdziwe danie. Tradycyjnie sushi spożywa się palcami lub pałeczkami. Do sushi podaje się sos sojowy do maczania, zielony japoński chrzan wasabi o intensywnym smaku oraz marynowany imbir.

Do sushi najczęściej zamawia się zieloną herbatę. Popularną formę samoobsługowego spożywania sushi oferują restauracje z zainstalowaną, ruchomą taśmą przesuwającą się wokół lokalu, na której obsługa ustawia różnego koloru talerzyki z odmiennymi rodzajami sushi.

Sylwester z sushi w roli głównej 

Domówka zazwyczaj kojarzy się ze śledziem, sałatkami i kanapkami w wersji mini. Smaki, które przychodzą wam coraz częściej do głowy to także sushi. To lekkie danie pasuje do klimatu sylwestra, nawet we dwoje. Urozmaici wieczór i będzie doskonałym dodatkiem pod kieliszek szampana. 

Dodatkowo, po świątecznych przysmakach ma się ochotę na coś lekkiego. Jak pokazuje stan sklepowych półek finanse, które roztrwoniliśmy na prezenty, wcale nie stopują kolejnych wydatków. W tym roku, Polacy postawią też po raz kolejny na japoński przysmak sushi.

Czy sushi jest zdrowe?

Sushi to niskokaloryczne danie. Nie zawiera glutenu ani szkodliwych tłuszczy trans. Znajdziecie w jego składzie za to sporo białka, witamin z grupy B, C oraz D3 i cennych minerałów. Sushi można przygotować samodzielnie w domu. Być może sylwester to najlepsza okazja, żeby się tego nauczyć?

Komentarze