Gdy podejrzewacie, że trzustka zaczyna źle pracować, powinniście niezwłocznie udać się do lekarza. Oprócz odpowiedniego leczenia zaleci on również dietę. Polega ona na wykluczeniu części produktów spożywczych, a także warzyw i owoców. 

Czego nie jeść, mając chorą trzustkę? 

Jednym z największych wrogów trzustki, jak również innych narządów jest alkohol. Palenie papierosów to wróg numer 2. To właśnie palenie zalicza się do głównych czynników ryzyka raka trzustki. 

Wśród produktów, które powoli wyniszczają ten organ, znajduje się również czerwone mięso i wyroby garmażeryjne (pyzy, krokiety i pierogi z mięsem). Trzustka nie lubi również bogatych w cholesterol i nasycone kwasy tłuszczowe podrobów. A z listy zakupów niestety należy także skreślić: parówki, pasztety i konserwy.  

Zobacz także:

Schorowana trzustka nie toleruje również żywności bogatej w cukier. To on bowiem powoduje rozwój stanów zapalnych tego narządu, co w konsekwencji może doprowadzić do cukrzycy.  

Ograniczyć powinno się również żywność bogatą w tłuszcze (np. sosy na bazie śmietany, masło). Ograniczenie to dotyczy także tłuszczów roślinnych. Zalecane jest jedynie umiarkowane spożywanie dobrej jakości tłuszczów roślinnych np. oliwy z oliwek. 

Jakie owoce szkodzą trzustce? 

Osoby, które odczuwają dolegliwości ze strony trzustki, powinny ograniczyć spożycie niektórych surowych warzyw i owoców. Z warzyw są to m.in. suche nasiona roślin strączkowych, a także czosnek, cebula i kapusta. 

O ile warzywa wydają się dość oczywiste. I wielu z was zapewne odczuwało dyskomfort po ich spożyciu, nie tylko związany z trzustką. O tyle owoce już tak oczywiste nie są. Śliwki i czereśnie, bo o nich mowa to zmora trzustki, szczególnie w ich surowej formie. Zaleca się ich odstawienie w diecie wspomagającej ten narząd. Jeżeli nie potraficie obyć się bez ich smaku, upieczcie lub ugotujcie je.  

Źródło: o2.pl