To, czy dane produkty żywnościowe są dla nas zdrowe zależy nie tylko od tego ile witamin i minerałów zawierają, jakich wartości odżywczych dostarczają i ile mają kalorii. Niestety, wpływ na jakość żywności ma też środowisko naturalne. To jest coraz bardziej zanieczyszczone. Szkodliwy wpływ na zdrowie mogą wywierać na przykład pozostałości nawozów sztucznych: azotyny i azotany, ale taż metale ciężkie.

Powszechna trucizna, która znajduje się też w żywności

Większość z was (w zasadzie wszyscy) codziennie używa plastiku. Plastik jest materiałem, który nie jest biodegradowalny, w teorii jest więc on niezniszczalny. Pod wpływem czasu rozpada się jednak na mniejsze kawałki, zwane mikroplastikiem, które szkodzą środowisku. Mikroplastik znaleziono w tkankach zwierząt, ryb i w wodzie. Niestety, nie znamy jeszcze jego wszystkich konsekwencji.

Konsekwencje spożywania mikroplastiku dla ludzkiego zdrowia

Plastik jest stosunkowo nowym materiałem. Nie do końca wiadomo więc duży wpływ jego powszechna obecność w przyrodzie i środowisku wpłynie na ludzkie zdrowie. Sprawdziliśmy wszystkie dostępne informacje na ten temat.

Mikroplastik w jedzeniu

Mikroplastik znajduje się w żywności i wodzie. To fakt. Niedawno opublikowano badanie, w którym stwierdzono obecność ok. 600 cząsteczek mikroplastiku na każdy kilogram soli.

Zobacz także:

Inna żywność z mikroplastikiem to:

  • Miód – 300 czaszeczek na kilogram
  • Piwo – 109 cząsteczek na litr
  • Owoce morza: małże i ostrygi zawierają ok. 500 cząsteczek mikroplastiku w kilogramie
  • Ryby – szczególnie ryby morskie zawierają sporą ilość mikroplastiku, która zaburza zdrowie ryb

Nie do końca wiadomo jakie konsekwencje ma tak szerokie rozpowszechnienie mikroplastiku w żywności. Mówi się o zwiększonym ryzyku niektórych nowotworów, rozregulowaniu gospodarki hormonalnej i ogromnym wpływie na zdrowie reprodukcyjne.

Niestety dalej nie wiadomo jak dokładnie mikroplastik wpływa na ludzkie zdrowie, ale na pewno nie przynosi on pozytywnych efektów. Jest on tak rozpowszechniony, że unikanie mikroplastiku jest wręcz niemożliwe.

Najlepszym krokiem, który możecie podjąć jest ograniczanie używania plastiku, by przyszłe pokolenia miały z nim jak najmniejszy problem.

Czytaj także:

Źródła:

Kwon JH, Kim JW, Pham TD, et al. Microplastics in Food: A Review on Analytical Methods and Challenges. Int J Environ Res Public Health. 2020;17(18):6710. Published 2020 Sep 15. doi:10.3390/ijerph17186710