Orkisz to rodzaj pszenicy, który przed końcem XX w. całkowicie zniknął z rynku. Dziś powraca do sklepów. Możecie już znaleźć dużą ilość produktów z jego ziarna, w tym pieczywo, kaszę i mąkę. To zboże staje się coraz popularniejsze nie tylko z powodu swoich właściwości zdrowotnych, ale też ze względu na przyjemny, lekko słodki smak z orzechową nutką.

Dlaczego orkisz odszedł w zapomnienie i dlaczego teraz wraca?

Orkisz znany był już w starożytności. Stanowił główny posiłek gladiatorów, ponieważ dawał energię i sytość przez cały dzień. Był najbardziej znaną w Polsce, prastarą odmianą pszenicy. Z czasem jego zbiory zastąpiła łatwiejsza w uprawie i dająca większe plony pszenica.

Dziś orkisz znów staje się popularny. Powrócił na fali żywności naturalnej i ekologicznej. Jedliście kiedyś orkiszowy chleb? Musicie spróbować, coraz łatwiej go kupić.

Uprawę orkiszu zakończono w latach 70. XX w. Z tego powodu dziś wraca jako naturalny składnik pożywienia, wolny od modyfikacji genetycznych. Dzięki temu, że zainteresowanie tym zbożem osłabło, orkisz zdołał uniknąć modyfikacji genetycznych. Nie ingerowano w strukturę jego ziaren, dziś powraca więc w formie naturalnej. To między innymi dlatego tak bardzo zachwycają się nim wielbiciele zdrowej i ekologicznej, tzw. czystej żywności.

Zobacz także:

Wartości odżywcze, działanie i zastosowanie orkiszu

W 100 g orkiszu, poza dużą ilością węglowodanów, znajduje się też  białko - 14,5 g oraz błonnik - 10,4 g. Ziarna dostarczają dużą ilość miedzi, cynku, żelaza i magnezu. 1 szklanka ugotowanego orkiszu pokrywa 100% dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na mangan. Dzięki tej właściwości włączenie orkiszu do diety pozytywnie wpływa na mineralizację kości.

Produkty z mąki orkiszowej działają pozytywnie na trawienie, dzięki czemu to zboże jest doskonałe do stosowania podczas diety odchudzającej. Inną wartością produktów orkiszowych jest to, że obniżają poziom cholesterolu oraz glukozy we krwi, a także wpływają na obniżenie ciśnienia.

W sklepach można już dostać produkty orkiszowe w następującej postaci:

  • Pieczywo
  • Płatki orkiszowe do stosowania zamiast musli, z owocami i jogurtem
  • Makarony
  • Mąkę
  • Kaszę
  • Kawę

Źródło: doigra.pl, natemat.pl