Co się stanie, jeśli codziennie będziecie jeść paprykę? Same dobre rzeczy! To warzywo jest bogate w cenne składniki odżywcze, które pozytywnie wpływają na cały organizm. Będziecie nie tylko zdrowsi dzięki papryce, ale też pomoże ona wam na niektóre dolegliwości. A nawet może ułatwić zrzucenie kilku kilogramów! Dowiedzcie się, jakie są zalety jedzenia papryki (w każdym jej kolorze). 

Jakie witaminy ma papryka?

Zacznijmy od witamin i składników odżywczych. W papryce znajdziecie:

  • witaminę C

  • witaminę A

  • witaminę E

  • witaminy z grupy B (B1, B2, B3 i B6)

Ponadto, papryka zawiera betakaroten, który wspomaga zdrowie naszych oczu oraz potas, który korzystnie wpływa na układ nerwowy. Należy wspomnieć też o polifenolach, które mogą zmniejszać prawdopodobieństwo zachorowania na różne nowotwory. 

Zobacz także:

Właściwości zdrowotne papryki

Jeśli często bolą was stawy przez nawracające stany zapalne, papryka może być waszym sprzymierzeńcem dzięki wysokiej zawartości witaminy C. Pomoże też w utrzymaniu zdrowych zębów - gryzienie dość twardej papryki działa na zęby podobnie jak ich szczotkowanie.

Dodatkowo dzięki temu, że 92 procent papryki stanowi woda, jedzenie tego warzywa pobudza ślinianki i pozwala pozbyć się resztek pokarmu z zakamarków w jamie ustnej, a tym samym zmniejsza ryzyko próchnicy czy chorób przyzębia. 

Nieoceniony jest też wpływ papryki na odchudzanie. Przede wszystkim, dzięki wspomnianej wysokiej zawartości wody, chrupanie papryki pozwala zaspokoić apetyt i jest dobrą alternatywą dla podjadania mniej zdrowych przysmaków. Zawiera też dużo błonnika, który odpowiada za uczucie sytości, a także wspomaga pracę układu trawiennego. 

Jak przyrządzić paprykę?

Sposobów na wykorzystanie papryki w kuchni jest bardzo dużo. Warto jeść to warzywo jak najczęściej, by maksymalnie skorzystać z jego drogocennych właściwości.

Poza jedzeniem papryki na surowo na kanapkach z masłem i świeżym chlebem, warto włączyć paprykę do swojego jadłospisu jako składnik dań na gorąco.

Doskonała jest klasyczna papryka faszerowana, na przykład mielonym mięsem i ryżem, ale można też wykorzystać inne, ulubione dodatki do farszu - jak choćby grzyby czy fasolę. 

Papryka jest też obowiązkowym składnikiem leczo czy gulaszu. Będzie doskonała do mięsa do placków po węgiersku! A na zimę polecamy wam zrobić marynowaną paprykę do słoików.

Źródło: zywienie.medonet.pl