Planowanie i organizowania życia to sprytne rozwiązanie, które pomaga w zwykłej codzienności. Lista zakupów, kalendarz i aplikacje mogą wam pomóc się lepiej zorganizować. Pozostaje pytanie, czy jesteście gotowi na zbliżające się Boże Narodzenie?

Jak przygotować się na święta?

Przygotowywanie z wyprzedzeniem dotyczy zarówno zakupu prezentów, jak i składników do dań wigilijnych, które pojawią się na naszych stołach za niecałe dwa tygodnie. Przed Bożym Narodzeniem robimy co najmniej kilka istotnych dla późniejszego świętowania rzeczy. 

Na początku grudnia najlepiej ubrać choinkę, a w jego połowie wybrać się po prezenty. Zostawiając to na ostatnią chwilę przysporzymy sobie stresu i braku pewności czy dostaniemy to, czego szukamy dla bliskich.

Tradycyjne potrawy bożonarodzeniowe

Znamy je ze stołów naszych mam i babć. To specjalne, postne potrawy, których zgodnie z tradycją powinno być dokładnie dwanaście. Na corocznej liście znajdziemy uszka i pierogi wigilijne z grzybami, świąteczną kapustę, śledzie, karpia smażonego, kutię i łazanki.

Zobacz także:

Podstawą wigilijnej kolacji jest także barszcz czerwony. Jest on na stałe wpisany w tradycję bożonarodzeniową Polaków. To dopełnienie posiłku składającego się z 12 dań. Nie ma co porównywać barszczu na zakwasie ze sztucznym barszczem z torebki.

Przepis na zakwas

Wykonanie zakwasu na barszcz jest bardzo proste, można go zrobić w słoiku albo w większym szklanym, hermetycznie zamykanym naczyniu. Może leżeć nawet kilka miesięcy przed faktycznym użyciem. Właśnie dzięki niemu nasz wigilijny barszcz będzie miał niepowtarzalny smak.

Dwa tygodnie przed świętami w zupełności wystarczy, żeby smakował pysznie i aromatycznie. Potrzebujemy niewiele tanich składników. To przepis, który wprowadzi do waszego Bożego Narodzenia prawdziwy smak świąt.

Składniki: 

  • 1 kg buraków

  • 6 - 8 ząbków czosnku

  • 3 - 5 liści laurowych

  • 8 - 10 ziarenek ziela angielskiego

  • 1 łyżeczka ziaren pieprzu

  • 1 łyżeczka soli morskiej

  • 5 łyżek wody z zakwasu na żur

Sposób przygotowania

  1. Buraki obieramy ze skórki i płuczemy pod bieżącą wodą.

  2. Obrane i opłukane buraki kroimy w dość grubą kostkę.

  3. Czosnek oczyszczamy z łupinek i dzielimy na połówki.

  4. Na talerzyku przygotowujemy ziele angielskie, liście laurowe, ziarna pieprzu i sól morską.

  5. Do półtora litrowego słoja władamy pokrojone buraki. Do buraków dodajemy czosnek, ziele angielskie, liście laurowe, pieprz i sól morską.

  6. Całość zalewamy letnią, przegotowaną wodą i dodajemy wodę z zakwasu na żur.

  7. Słój solidnie zakręcamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na co najmniej 7 dni.

Smacznego!

 

Źródło: Gotujmy.pl