Jeżeli często używacie w kuchni folii aluminiowej, to nie mamy dla was dobrych informacji. W tym produkcie znajduje się pierwiastek, który w zbyt dużych ilościach może być groźny dla zdrowia. Występuje również w niektórych produktach spożywczych. Mowa tutaj o glinie - sprawdźcie, dlaczego należy na niego uważać. 

Co to jest glin?

Glin, czyli aluminium, jest pierwiastkiem chemicznym, który stosuje się w przemyśle. Służy do produkcji materiałów wybuchowych, szkła, gumy, a także pasty do zębów czy folii aluminiowej - dokładnie tej, której wielu z nas używa w kuchni. 

Glin trafia do ludzkiego organizmu na skutek spożycia produktów zawierających ten pierwiastek bądź takich, które miały z nim kontakt - na przykład były zawinięte w folię aluminiową. Glin dostarczamy również poprzez mycie zębów pastą z tym składnikiem czy stosując dezodoranty z glinem. 

Zobacz także:

U zdrowych osób nadmiar glinu jest wydalany z organizmu wraz z moczem i kałem. U niektórych może jednak dojść do zatrucia aluminium na skutek kumulacji tego pierwiastka w organizmie - ryzyko wzrasta w przypadku osób pracujących w przemyśle, które mają codzienny kontakt z glinem. 

W jakich produktach spożywczych znajduje się glin?

Glin można znaleźć w kuchni nie tylko w folii aluminiowej. Zawierają go też niektóre produkty spożywcze. Najwięcej znajduje się go w:

  • roślinach strączkowych (np. fasola, groch)

  • cukrze

  • słodyczach

  • orzechach

  • gorzkiej czekoladzie

  • kakao

Czy to oznacza, że trzeba całkowicie zrezygnować z tych produktów? Nie, natomiast warto zachować zdrowy rozsądek i nie objadać się nimi nadmiernie. Warto też zwrócić uwagę na skład używanych kosmetyków - aluminium jest częstym składnikiem pasty do zębów i dezodorantów. 

Objawy zatrucia aluminium 

Gdy glinu jest w organizmie za dużo, zaczyna się on kumulować w narządach takich, jak wątroba, płuca, kości, a nawet mózg. Objawy zatrucia aluminium to m.in. uczucie osłabienia, biegunka, wymioty czy intensywne pocenie się. 

Na skutek wdychania aluminium może też dojść do rozwinięcia się pylicy płuc, która może doprowadzić do niewydolności oddechowej.