To największy wróg organizmu. Znajduje się w tych popularnych produktach spożywczych
AdobeStock
Newsy

To największy wróg organizmu. Znajduje się w tych popularnych produktach spożywczych

Zupełnie nieświadomie spożywamy produkty z tym pierwiastkiem każdego dnia. Jego nadmiar w organizmie może być groźny.

Jeżeli często używacie w kuchni folii aluminiowej, to nie mamy dla was dobrych informacji. W tym produkcie znajduje się pierwiastek, który w zbyt dużych ilościach może być groźny dla zdrowia. Występuje również w niektórych produktach spożywczych. Mowa tutaj o glinie - sprawdźcie, dlaczego należy na niego uważać. 

Co to jest glin?

Glin, czyli aluminium, jest pierwiastkiem chemicznym, który stosuje się w przemyśle. Służy do produkcji materiałów wybuchowych, szkła, gumy, a także pasty do zębów czy folii aluminiowej - dokładnie tej, której wielu z nas używa w kuchni. 

Glin trafia do ludzkiego organizmu na skutek spożycia produktów zawierających ten pierwiastek bądź takich, które miały z nim kontakt - na przykład były zawinięte w folię aluminiową. Glin dostarczamy również poprzez mycie zębów pastą z tym składnikiem czy stosując dezodoranty z glinem. 

U zdrowych osób nadmiar glinu jest wydalany z organizmu wraz z moczem i kałem. U niektórych może jednak dojść do zatrucia aluminium na skutek kumulacji tego pierwiastka w organizmie - ryzyko wzrasta w przypadku osób pracujących w przemyśle, które mają codzienny kontakt z glinem. 

Zobacz także
Ten napar to przepis stulatków na długowieczność. Pijcie go regularnie, jeśli chcecie dożyć sędziwego wieku

Ten napar to przepis stulatków na długowieczność. Pijcie go regularnie, by dożyć sędziwego wieku

Spowalniają starzenie i obniżają poziom cholesterolu. Ten produkt zawiera ich najwięcej

Spowalniają starzenie i obniżają poziom cholesterolu. Ten produkt zawiera ich najwięcej

W jakich produktach spożywczych znajduje się glin?

Glin można znaleźć w kuchni nie tylko w folii aluminiowej. Zawierają go też niektóre produkty spożywcze. Najwięcej znajduje się go w:

  • roślinach strączkowych (np. fasola, groch)

  • cukrze

  • słodyczach

  • orzechach

  • gorzkiej czekoladzie

  • kakao

Czy to oznacza, że trzeba całkowicie zrezygnować z tych produktów? Nie, natomiast warto zachować zdrowy rozsądek i nie objadać się nimi nadmiernie. Warto też zwrócić uwagę na skład używanych kosmetyków - aluminium jest częstym składnikiem pasty do zębów i dezodorantów. 

Objawy zatrucia aluminium 

Gdy glinu jest w organizmie za dużo, zaczyna się on kumulować w narządach takich, jak wątroba, płuca, kości, a nawet mózg. Objawy zatrucia aluminium to m.in. uczucie osłabienia, biegunka, wymioty czy intensywne pocenie się. 

Na skutek wdychania aluminium może też dojść do rozwinięcia się pylicy płuc, która może doprowadzić do niewydolności oddechowej. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Folia aluminiowa
Pixabay/Rupert Kittinger-Seeinig
Newsy
Czy folia aluminiowa na pewno jest bezpieczna dla zdrowia? Przeczytajcie, zanim będzie za późno
Sięgacie po nią stale, pakując kanapki sobie do pracy lub dziecku do szkoły. Używacie do pieczenia ciast, grillowania mięs czy warzyw. Jest wygodnie i szybko, ale czy zdrowo?

Naukowcy ze Światowej Organizacji Zdrowia nie mają wątpliwości. Folia aluminiowa może grozić waszemu zdrowiu. Najlepiej zrezygnować z jej używania jak najszybciej. Wpływ folii aluminiowej na organizm człowieka Aluminium, czyli glin, jest trzecim najpowszechniej występującym pierwiastkiem na Ziemi. Stanowi aż 8% jej skorupy. Zresztą aluminium znajdziecie dosłownie wszędzie. To budulec domów, mebli i samochodów. Warto przyjrzeć się szczególnie temu, które trafia do waszych brzuchów wraz z jedzeniem. Glin to bardzo dobry emulgator oraz środek wybielający. Bywa też składnikiem barwników spożywczych oraz substancji utwardzających i spulchniających żywność. Możecie go znaleźć pod symbolem E 173 i 556. Powodując wybielanie, jest dodawany m.in. do mąki.  Znajdziecie go również w mleku, jogurtach, przetworzonych serach, dżemach oraz proszku do pieczenia. Ale to nie koniec! Ma go nawet herbata, majeranek, bazylia czy czarny pieprz. Glin to także popularny składnik lekarstw i kosmetyków, który blokuje uporczywe procesy pocenia się. Nadmiar aluminium może być szkodliwy Dopuszczalna dzienna dawka glinu, spożywanego przez przeciętnego człowieka, to 45 mg. Organizm całkiem dobrze radzi sobie z usuwaniem niewielkich ilości aluminium. Najpewniej, jeśli nie macie problemów z nerkami, wydalicie jego nadmiar z moczem. Kłopot pojawia się, kiedy jest go za dużo, kiedy nadużywacie pokarmów przetworzonych, korzystacie z garnków aluminiowych, pijecie napoje z puszek lub kartonów wyściełanych aluminium, czy kiedy używacie folii aluminiowej w codziennych, kuchennych obowiązkach.  Kulminacja aluminium w organizmie może wam zaszkodzić! Przy niezdatnych nerkach, nadmiar aluminium będzie się odkładać w tkankach, tkance tłuszczowej, wątrobie, kościach, a nawet w mózgu. Z...

Czy aluminium z jednorazowych grilli jest szkodliwe? Naukowcy nie mają wątpliwości
Adobe Stock
Newsy
Czy aluminium z jednorazowych grilli jest szkodliwe? Naukowcy nie mają wątpliwości
Wyjaśniamy dlaczego warto unikać używania aluminium w naczyniach i przyrządach kuchennych, w tym jednorazowych grillach.

Ci, którzy nie mają własnego ogródka, chętnie organizują grilla w plenerze, używając do niego jednorazowych tacek do grilla, zrobionych z aluminium, czyli glinu.  Czy kontakt aluminium z żywnością jest bezpieczny? Zbadali to między innymi naukowcy z uniwersytetu Keele w Anglii. 40 lat badań udowodniło zły wpływ aluminium na zdrowie Wpływ aluminium na zdrowie człowieka, oraz to jak przenika do żywności, gdy używany jest do naczyń, pojemników, tacek, puszek, mających kontakt z jedzeniem, jest badany w różnych ośrodkach naukowych od ponad 40 lat. Badaczom udało się udowodnić negatywny wpływ ekspozycji na aluminium, na zdrowie człowieka. Jednak większość z nich w swoich konkluzjach z badań umieszczała zastrzeżenia, że ilości, które przenikają do jedzenia są zbyt małe, żeby mówić o realnej szkodliwości. Z drugiej strony znaczna część naukowców publikuje ostrzeżenia i apeluje o zmniejszanie ilości aluminium, które zjadamy wraz z żywnością: Naukowcy z uniwersytetu Keele wykazali powiązanie pomiędzy kumulacją glinu w mózgu a chorobą Alzheimera. Badacze zmierzyli stężenie aluminium w tkankach mózgów zmarłych z tą chorobą i niecierpiących na nią. Chorujący na Alzheimera mieli jedną wspólną cechę – to mutacja, która przyczynia się do wzrostu stężenia białka uszkadzającego mózg, powiązanego ze stężeniem aluminium Niektóre dane naukowe wskazują na większe ryzyko także innych chorób po nadmiernej ekspozycji na glin. Należą do nich: uszkodzenia nerek, wątroby, kości czy problemy z płodnością Całkowita eliminacja ekspozycji na glin nie jest możliwa, ponieważ występuje on także naturalnie, w niektórych produktach spożywczych np. produktach zbożowych, w tym płatkach, pieczywie, ciastach i ciastkach, grzybach,...

Pakujecie kanapki w folię aluminiową? Uważajcie – możecie zrobić sobie krzywdę
AdobeStock
Newsy
Pakujecie kanapki w folię aluminiową? Więcej tego nie róbcie! Wiecie dlaczego?
Pakować kanapki w folię aluminiową czy nie? Sprawdźcie, zanim wyrządzicie sobie krzywdę.

Czy zdarzyło wam się kiedyś zapakować kanapki w folię aluminiową ? Lepiej tego nie róbcie, ponieważ w ten sposób bardzo szkodzicie swojemu zdrowiu. Dlaczego? Dlaczego lepiej nie pakować kanapek w folię aluminiową? Na pewno zdarzyło wam się kiedyś zapakować do szkoły lub pracy, kanapki lub inną przekąskę w folię aluminiową. Po co to robimy? Z dwóch powodów. Po 1 - dzięki temu możemy z łatwością przewieźć jedzenie w dowolne miejsce. Po 2 – jest ono zabezpieczone przed czynnikami zewnętrznymi i dłużej może zachować świeżość. Niestety, mało kto wie, że pakując kanapki czy inne jedzenie w popularną srebrną folię, narażamy na szwank swoje zdrowie. Dlaczego? Ponieważ zawarte w takiej folii cząsteczki glinu mogą przenikać do naszego pożywienia. Czym grozi spożycie glinu? Glin, powszechnie obecny w folii aluminiowej, jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, szczególnie jeśli przekroczymy określoną dawkę. Eksperci obliczyli, że tygodniowa dawka przyjętego glinu nie powinna przekraczać 280 mg. Pierwiastek ten jest szczególnie niebezpieczny dla osób, które mają problemy z nerkami i prawidłowym wydalaniem moczu. W ich przypadku glin nie może być usunięty z organizmu wraz z moczem i zaczyna atakować komórki całego organizmu. To z kolei może doprowadzić do wielu groźnych chorób, m.in. do Alzheimera, problemów z układem rozrodczym, hormonalnym, a nawet do osteoporozy i zaburzeń pamięci. Użyjcie zwykłego papieru Jeżeli chcecie zabrać ze sobą w podróż kanapki, owińcie je w zwykły papier śniadaniowy. To o wiele bardziej bezpieczna opcja niż użycie srebrnej, naszpikowanej aluminium folii. Wiecie, do czego służą poszczególne strony folii aluminiowej ? Sprawdźcie. Źródło: dziecisawazne.pl

Ten składnik jest niezbędny w diecie kobiet po 50. roku życia. Ten produkt zawiera go mnóstwo
AdobeStock
Newsy
Ten składnik jest niezbędny w diecie kobiet po 50. roku życia. W tym produkcie znajdziecie go mnóstwo
Szczególnie po menopauzie należy zwiększyć podaż tego pierwiastka w diecie. Niedobór może prowadzić do osteoporozy i innych chorób.

Z wiekiem dieta każdego człowieka powinna się zmieniać po to, by dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych. Niezwykle ważny w codziennym jadłospisie jest wapń - zwłaszcza u kobiet po 50. roku życia, ponieważ niedobór wapnia może prowadzić m.in. do osteoporozy. Wysokie ilości tego pierwiastka znajdziecie w produkcie, który od kilku lat jest coraz bardziej popularny i stosunkowo tani.  Rola wapnia w organizmie Wapń jest pierwiastkiem, który odpowiada za prawidłowy wzrost i kondycję kości oraz zębów. W ludzkim organizmie znajduje się go najwięcej między 23. a 25. rokiem życia i po tym czasie ilość wapnia zaczyna spadać - w tempie około 1% na rok. Pierwiastek ten powinny suplementować szczególnie kobiety po 50. roku życia, ponieważ po menopauzie następuje zmniejszenie gęstości kości. Niedobory wapnia mogą prowadzić do: próchnicy zębów krzywicy problemów z krzepliwością krwi krwotoków z nosa bóli mięśni i stawów stanów depresyjnych Wapń w diecie po 50. roku życia Dorosły człowiek powinien dziennie spożywać około 1000 mg wapnia. Znajduje się on w wielu produktach spożywczych, jednak najwięcej w mleku oraz produktach mlecznych - na przykład w jogurtach, twarogu czy serze. Przyjmowanie wapnia do organizmu z tych produktów jest utrudnione w sytuacji, gdy cierpi się na nietolerancję laktozy. Wówczas można dostarczać wapń z roślin, takich jak brokuły, kapusta pekińska, czerwona fasola, ciecierzyca, sezam czy migdały. Jednakże, trzeba by zjeść tych roślin bardzo dużo, by spełnić dziennie zapotrzebowanie wapnia. Jak temu zaradzić? Rozwiązaniem może być mleko roślinne, które w procesie produkcji jest wzbogacane wapniem. Dzięki temu stanowi ono doskonałe źródło tego pierwiastka dla osób, które z różnych powodów nie...