Klasyczny polski rosół to zupa uwielbiana przez wszystkich. Wiele osób nie wyobraża sobie niedzielnego obiadu bez tego dania bądź innych rodzinnych uroczystości. Przygotowany na bazie sporej ilości składników jest odpowiednio aromatyczny i bogaty w wiele cennych właściwości. Część z nich jest owiana mitem.

Tradycyjny rosół

Typowy polski rosół jest przyrządzany na bazie mięsa drobiowego, niekiedy z dodatkiem wołowiny i sporej ilości warzyw. Tutaj idealnie sprawdza się zasada, że im więcej, tym lepiej. Dzięki sporej ilości składników wywar będzie bardziej esencjonalny, smaczniejszy, a także będzie miał więcej wartości odżywczych.

Wśród warzyw powinny znaleźć się marchewki, korzeń pietruszki, seler, por czy cebula opalana nad ogniem.

Podczas gotowania bulionu nie wolno oczywiście zapomnieć o przyprawach, gdyż to one podkręcają smak dania. 

Zobacz także:

Historia wywaru drobiowo-warzywnego

Początki dziś tradycyjnego rosołu sięgają czasów Neandertalczyków, którzy gotowali w wodzie różne warzywa z mięsem, którego nie dało się przerobić w żaden inny sposób. Z biegiem czasu dany przepis był ulepszany.

Pierwszy zapis z instrukcją przygotowania tej potrawy pojawił się już w 1682 roku w książce kucharskiej Stanisława Czernieckiego, ówczesnego artysty kuchmistrza oraz sekretarza królewskiego. Mimo upływu setek lat, rosół wciąż cieszy się ogromną popularnością i jest przyrządzany w polskich domach nie tylko od święta.

Rosół w różnych kuchniach świata

Mimo, iż rosół jest tradycyjną polską potrawą to występuje w różnych kuchniach świata. W każdej z nich jest inaczej przygotowywany, co również odróżnia je od siebie. Można wyróżnić, takie buliony jak:

  • ramen - japoński rosół gotowany na sporej ilości warzyw, podawany ze smażonym makaronem,
  • consomme - francuski wywar jest dość klarowny i bardzo delikatny w smaku,
  • samgyetang - azjatycki bulion przyrządzany na bazie kurczaka z dodatkiem czosnku, podawany z ugotowanym ryżem, 
  • szkocki rosół- jest gotowany na bazie kurczaka, jagnięciny oraz sporej ilości porów, wywar jest tradycyjnie podawany z kaszą lub pieczywem.

Jak widać co kraj to inny obyczaj. Każdy z tych rosołów charakteryzuje się czymś innym, a także wyróżniają się smakiem. Niosą one również inne właściwości, które wpływają na funkcjonowanie organizmu.

Czy rosół zwalcza wirusy i wzmacnia organizm po chorobie?

Podczas oznak przeziębienia czy innych chorób zazwyczaj mama lub babcia przyrządzały nam do wypicia gorący i aromatyczny rosół. Według nich miał on wspomóc organizm w walce z wirusami. Ta historia zaczęła się powielać, a wywar drobiowo-warzywny stał się jednym z głównych „leków” m.in. podczas przeziębienia.

Naukowcy postanowili sprawdzić, czy faktycznie rosół ma te cenne właściwości, w jakie wierzy wiele osób. Jak się okazało rosół nie tylko zwalcza wirusy, ale również wspomaga organizm w regeneracji po osłabieniu. Ta cenna właściwość uważana przez część ludzi za mit, stała się prawdą.