Sezon na grzybobranie trwa i na pewno wielu z was spędza ostatnio wolny czas w lesie w poszukiwaniu grzybów. Po przyniesieniu ich do domu trzeba je oczywiście dokładnie wyczyścić. W końcu nikt nie ma ochoty na zupę czy sos z dodatkiem piasku, igieł, mchu i innych elementów runa leśnego!

Okazuje się, że sposób czyszczenia grzybów jest bardzo prosty i choć nieco się różni w zależności od gatunku, to sami zobaczycie, że w gruncie rzeczy chodzi o to samo. Sprawdźcie, jak poprawnie i dokładnie oczyścić świeże grzyby. 

Jak wyczyścić grzyby?

Metoda czyszczenia grzybów jest nieco inna w zależności od ich gatunku. Mają one jednak swój jeden wspólny mianownik - grzyby należy koniecznie oczyścić jak najszybciej po zebraniu, maksymalnie 2-3 godziny po grzybobraniu. Dlaczego? Jeśli będziecie zwlekać, zabrudzenia w postaci igieł czy mchu będą trudniejsze do usunięcia, dlatego lepiej zrobić to najszybciej, jak się da.

Zobacz także:

Zobaczcie, jak powinno się czyścić różne grzyby:

  • Kurki: mają nieregularny kształt, przez co ich wyczyszczenie może być niezłym wyzwaniem. Dlatego, zamiast męczyć się ze szczotką i nożykiem, w przypadku kurek lepiej jest po prostu włożyć je do miski, posypać kilkoma szczyptami soli i wlać wrzątek. To pozwoli pozbyć się piasku i innych zanieczyszczeń. Na koniec wypłuczcie grzyby w zimnej wodzie.

  • Borowiki: te szlachetne grzyby nie wymagają przesadnie królewskiego traktowania. Są duże, mocne i zwarte, dlatego możecie śmiało oczyścić je z ziemi za pomocą szczoteczki lub szmatki. 

  • Maślaki: te grzyby, ze względu na śluz, są dość trudne do wyczyszczenia, ale i na to znajdzie się sposób. Delikatnie usuńcie z nich igły i inne kawałki runa leśnego, podetnijcie nóżki i włóżcie grzyby do zimnej wody z solą na kilka godzin. To pozwoli pozbyć się z nich piasku i innych zanieczyszczeń.

Jak sprawdzić, czy grzyb jest robaczywy?

Zanim weźmiecie się za czyszczenie grzybów przeznaczonych do gotowania, marynowania czy suszenia, koniecznie sprawdźcie, czy nie jest on robaczywy. Najlepiej robić to już na etapie zbierania i drugi raz, przy czyszczeniu w domu, gdzie macie lepsze światło i możecie dojrzeć to, czego nie zauważyliście w lesie.

Każdy grzyb należy przekroić na pół i dokładnie obejrzeć go w środku. Jeśli tylko zobaczycie niewielkie dziurki, grzyb jest do wyrzucenia. Zwróćcie też uwagę na miąższ - jeśli jego barwa nie jest jednolita, to może niestety oznaczać, że grzyb jest robaczywy. 

Źródło: haps.pl