Każda zupa smakuje najlepiej, gdy użyjecie do niej konkretnych składników i wykorzystacie je w określony sposób. Wiadomo, że dla wielu rosół najlepiej smakuje gotowany na kilkach rodzajach mięsa, pomidorówkę warto zrobić na schabowej kości, a gdy gotuje się bulion bez mięsa, to koniecznie trzeba warzywa na wywar podsmażyć w przyprawach na oleju. Tylko tak wydobędziecie z nich cały smak.

Chcąc sprawdzić na czym Polacy najczęściej gotują zupy, prześledziliśmy bardzo wiele przepisów. Szczególnie dużo uwagi poświęciliśmy zupie, którą o tej porze roku jemy szczególnie chętnie, bo syci i rozgrzewa. To barszcz czerwony. Na czym najlepiej ugotować tę zupę?

Najlepsze mięso na barszcz czerwony

Śledząc strony magazynów kulinarnych, wypowiedzi kucharskich celebrytów w mediach społecznościowych oraz przeszukując najpopularniejsze blogi kulinarne, można powiedzieć jedno. Zawsze, gdy jest mowa o barszczu czerwony, podawany jest jeden faworyt do przygotowania mięsnego wywaru: żeberka.

Żeberka używane do gotowania barszczu mogą być surowe, ale niektórzy używają także wędzonych, które dodają zupie dodatkowego posmaku wędzonki. Jeszcze inni łączą te dwa pierwsze pomysły, dorzucając do wywaru zarówno wieprzowe  żeberka, jak i wędzony boczek. Taki zabieg sprawi, że zupa nabierze przepysznego smaku i głębokiego aromatu.

Zobacz także:

Kolejne miejsca w rankingu mięs, które wybieracie na barszcz, zajęły zaś:

  • szponder wołowy
  • pręga wołowa
  • udka lub piersi kurczaka
  • indyk

Jakiego mięsa używać do innych zup?

Wiadomo, że każdy gotuje zupy na takim mięsie, na jakim gotował zawsze, lub jakie akurat ma pod ręką.

Jednak my tu mówimy o najlepszym mięsie, jakie można wybrać do konkretnej potrawy. Sprawdźcie czy też używacie tych mięs, do tych zup.

  • Zupa pomidorowa. Najlepsza i najdelikatniejsza będzie, gdy ugotujecie ją na wywarze drobiowym. Ale możecie użyć schabu z kością lub kości schabowej z dodatkiem mięsa. Gotowana też bywa na wołowinie, można dodać szponder, pręgę czy ogon wołowy.
  • Zupa ogórkowa. Podobnie jak w przypadku barszczu, mięso, na którym najchętniej   gotujecie tę zupę, to żeberka. Można ją też gotować na ogonach lub drobiu: kurzych lub indyczych udkach.
  • Krupnik. Najczęściej gotowany jest na żeberkach wieprzowych, ale równie dobrze smakuje na szpondrze wołowym lub drobiu.
  • Grochówka. Do gotowania grochówki także używamy żeberek. Mogą być surowe lub wędzone, ale też surowe, z dodatkiem wędzonego boczku.
  • Zupa fasolowa. Niezależnie od mięsa którego użyjecie do ugotowania fasolówki, nie może w niej zabraknąć skwarek.

Źródło: Winiary.pl, Olga Smile, smaker.pl, kwestiasmaku.com, aniagotuje.pl