To idealny czas na sadzenie szpinaku. Posadźcie teraz, a będziecie chrupać świeży już jesienią
AdobeStock
Newsy

To idealny czas na sadzenie szpinaku. Posadźcie teraz, a będziecie chrupać świeży już jesienią

Jak dbać o szpinak latem? Trzeba zwrócić uwagę na jedną rzecz!

Do niektórych smaków trzeba dojrzeć, czego przykładem często jest szpinak. Większość dzieci wprost go nie cierpi, by w wieku dorosłym rozsmakować się w naleśnikach ze szpinakiem czy sałatce szpinakowej.

To bardzo zdrowe warzywo, które jest też proste w uprawie. Można je hodować nawet na balkonie! A do tego wyróżnia się aż trzy pory w roku, w których można sadzić szpinak. Sprawdźcie, kiedy i jak możecie zasadzić szpinak u siebie.

Kiedy sadzić szpinak?

Szpinak można sadzić trzy razy w ciągu roku:

  • wiosną: w okresie, gdy ziemia już odmarznie, maksymalnie do 15 kwietnia. Posadzony w tym czasie szpinak jest gotowy do zbiorów już w połowie maja.

  • latem: najlepszy czas na wysiew to przełom lipca i sierpnia. Szpinak sadzony latem będzie dojrzały jesienią, na przełomie września i października.

  • jesienią: można go sadzić przez cały wrzesień, a nawet później, jeśli jest ciepło. W tym przypadku trzeba poczekać znacznie dłużej - tak zwany szpinak zimowy wyrośnie w kwietniu. 

Jak widzicie, szpinak jest bardzo wdzięczną rośliną, którą można uprawiać we wszystkie ciepłe miesiące w roku - od kwietnia do września-października. 

Zobacz także
Ten nawóz przywróci do życia umierające ogórki i pomidory. Główny składnik macie w kuchn

Ten nawóz przywróci do życia „umierające” ogórki i pomidory. Główny składnik macie w kuchni

Przygotowując szpinak zawsze dodajecie tylko czosnek? Dodajcie też tę przyprawę. Zrobi całą robotę

Przygotowując szpinak zawsze dodajecie tylko czosnek? Dodajcie też tę przyprawę. Zrobi całą robotę

Jak uprawiać szpinak?

Uprawa szpinaku nie jest skomplikowana. Zasadzony z nasion, zaczyna kiełkować już po około tygodniu, nawet przy niskiej temperaturze - będzie rósł już przy 2-3 stopniach Celsjusza. To dlatego szpinak wyrośnie już w kwietniu oraz w październiku. Warunkiem jest jedynie brak przymrozków. 

Szpinak jest natomiast wrażliwy na przesuszenie, dlatego jego uprawa jest trudniejsza właśnie teraz, gdy w trakcie upałów ziemia jest wyschnięta. Latem należy obficie podlewać szpinak - ta roślina nie cierpi upałów i źle je znosi. Nie wolno też przesadzić, ponieważ ziemia powinna być wilgotna, ale nie mokra. Przy umiarkowanych temperaturach wystarczy podlewać szpinak co 3-4 dni. 

Jak większość roślin, szpinak wymaga żyznej ziemi. Warto podsypać go kompostem, by lepiej rósł. Uwaga - jeśli szpinak już zakwitł, nie wolno go jeść! W takim wypadku możecie go zebrać i wykorzystać jako kompost do nawożenia innych roślin. 

Źródło: e-ogrodek.pl, niepodlewam.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak uprawiać pomidory na balkonie? To bardzo proste
Adobe Stock
Newsy
Jak uprawiać pomidory na balkonie? To bardzo proste
Nie ma nic lepszego niż warzywa czy owoce zerwane prosto z krzaczka. Mają soczysty, naturalny smak bez porównania do produktów ze sklepu. Własna uprawa jest dosyć prosta, wystarczy wygospodarować trochę przestrzeni na balkonie.

Wiosna i lato to ulubione pory roku większości ludzi. Nie tylko ze względu na ciepłe i słoneczne dni, ale również poprzez łatwą dostępność do szeregu świeżych owoców oraz warzyw. Warzywa w tym okresie smakują najlepiej, a zwłaszcza samodzielnie wyhodowane w przydomowym ogródku.  Jakie właściwości mają pomidory? Pomidory to świetny dodatek do kanapek, sałatek czy sosów. Są one dosyć często wykorzystywane w kuchni do wielu różnych dań. Swoją popularność zawdzięczają nie tylko smakowi, ale i szeregowi cennych właściwości, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Wśród nich wyróżnia się: działanie przeciwnowotworowe zmniejszenie ryzyka wystąpienia miażdżycy działanie moczopędne poprawa funkcjonowania układu odpornościowego lepsze trawienie poprawa pracy układu nerwowego.   Domowa uprawa pomidorów Pomidory to jedne z popularniejszych warzyw. Można je dostać w sprzedaży w sklepie bądź na targu przez cały rok. Jednak to właśnie wiosną czy latem są najpyszniejsze. Wówczas mają dużo słońca i odpowiednią temperaturę, aby dojrzeć w naturalnych warunkach. Ze względów zdrowotnych, wiele osób decyduje się na samodzielne uprawianie warzyw w przydomowym ogródku bądź na balkonie. Takie produkty są zdecydowanie zdrowsze, a i sama pielęgnacja nie jest zbyt wymagająca. Jak uprawiać pomidory na balkonie? Osoby mieszkające w bloku również mogą mieć swoją własną, małą uprawę warzyw. Wystarczy wygospodarować niewielką powierzchnię na balkonie i rozstawić na niej szklarnię, specjalnie przeznaczoną na takie warunki. Jest to całkowity odpowiednik tradycyjnej szklarni, różni się jedynie rozmiarami. Balkonowa jest przystosowana do mieszkaniowych warunków. Materiał, z jakiego jest...

Własne warzywa na balkonie? To prostsze, niż się wydaje
AdobeStock
Newsy
Własne warzywa na balkonie? To prostsze, niż się wydaje
Uprawa warzyw na balkonowym ogródku daje mnóstwo radości i wcale nie jest trudna! Sprawdźcie, jak hodować warzywa w bloku.

Nie ma nic lepszego i zdrowszego od samodzielnie wyhodowanych warzyw i owoców. Pozbawione są pestycydów i innych środków stosowanych w masowej produkcji na plantacjach, a do tego dają mnóstwo satysfakcji. I wcale nie trzeba być posiadaczem ogródka, by móc hodować warzywa i owoce. Wystarczy do tego słońce, woda i balkon! Warzywa na balkonie – niezbędne akcesoria Zanim zabierzecie się za uprawę warzyw na balkonie, konieczne jest zaopatrzenie się w odpowiednie akcesoria i sprzęt. Potrzebne będą: Donice – duże i koniecznie z otworami na dole, by nadmiar wody po podlewaniu mógł się wydostać z donicy i by powietrze dochodziło do korzeni. Zwróćcie uwagę na to, by doniczki były odporne na słońce i deszcz. Skrzynki na grządki – jeśli dysponujecie większym balkonem, warto rozważyć zakup lub montaż szerokich i głębokich skrzynek, w których można wygodnie urządzić grządki na owoce i warzywa. Warto zrobić je na podwyższeniu, dzięki czemu do roślin dotrze więcej słońca, a podlewanie będzie wygodniejsze. Ziemia – zalecamy kupno specjalnej ziemi do uprawy warzyw. Takie mieszanki zawierają odpowiednie minerały potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin. Nie zapomnijcie też o drenażu – na dno donicy lub skrzynki należy wysypać warstwę keramzytu lub innego materiału, który posłuży za drenaż. Dzięki niemu korzenie roślin będą mogły oddychać i zmniejszycie ryzyko gnicia korzeni po przelaniu. Jakie warzywa na balkon wybrać? Niestety, nie wszystkie warzywa nadają się do uprawy na balkonie. Wybierając sadzonki trzeba także wziąć pod uwagę nasłonecznienie na balkonie – jeżeli słońca jest za mało, to część roślin będzie rosła bardzo wolno. Sprawdźcie, co można z powodzeniem uprawiać na balkonie: Pomidory – doskonale poradzą sobie na mocno...

naczynia
Pixabay
Newsy
Dla wielu polskich rodzin 500 plus to jedyna szansa na chleb. Nadchodzące zmiany mogą niektórych zszokować
Nowy rok przyniósł nowe zasady w świadczeniach 500+. Rządowe pieniądze od niemal 5 lat stanowią ogromną pomoc dla większości Polskich rodzin. Okazuje się, że w tym roku niektórzy mogą zostać pozbawieni szansy na ich otrzymanie.

500+ wspiera polskie rodziny Wprowadzony w kwietniu, 2016 roku, program 500+ dla wielu Polaków stał się przepustką do lepszego życia. Dzięki rządowym pieniądzom rodziny już nie muszą liczyć każdego grosza. W końcu pieniądze w wysokości 500 złotych miesięcznie, przyznawane na każde dziecko, pozwalają nie tylko na kupno ubrań, ale również wypełnienie lodówki po brzegi. Nie ulega wątpliwości, że Polacy przywykli już do takiego stanu rzeczy. Choć dla niektórych to tylko „marne grosze”, dla wielu szczególnie tych najbiedniejszych, to szansa między innymi na zakup podstawowych produktów żywnościowych – mleka, jajek, chleba czy masła.  Zmiany w terminach  Na szczęście ani obecny rząd, ani nawet opozycja nie chcą wygaszenia programu. Nie zmusiła ich do tego nawet krytyczna sytuacja spowodowana pandemią. Okazuje się jednak, że 2021 przyniesie w tym temacie niewielkie zmiany. Te dotyczyć będą przede wszystkim terminów. Do tej pory wnioski o przyznanie 500+ należało składać w drugiej połowie roku. Po niemal 5 latach zasady te uległy jednak zmianie. Od 2021 roku dokumenty powinny zostać wypełnione w okresie od 1 lutego do końca maja. Ci, którzy nie dotrzymają tych zasad sami pozbawią się dochodu. Wszystko, by ułatwić pracę urzędom Według nowych zasad, pieniądze będą przyznawane rodzinom w okresie od 1 czerwca 2021 do 31 maja 2022 roku. Taki stan rzeczy ma przede wszystkim ułatwić pracę urzędom, które w tym samym czasie rozliczają programy socjalne. Zapominalscy, którzy zgłoszą się po pieniądze zgodnie ze starym harmonogramem, na przykład w lipcu 2021 roku, muszą być przygotowani na to, że nie otrzymają pieniędzy za czerwiec. Z kolei środki za lipiec i sierpień otrzymają dopiero z końcem września. Przypominamy, że wnioski o przyznanie 500+ możecie...

Wielkanoc
Adobe Stock
Newsy
Kiedy wypadają święta wielkanocne? Już czas pomyśleć o potrawach świątecznych
Środa popielcowa już za nami, a to oznacza, że Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Jak w tym roku wypadają święta? Sprawdźcie!

Święta wielkanocne to najważniejsze święta dla chrześcijan. Wówczas obchodzi się Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. W tym roku wypadają już na początku kwietnia. Zmartwychwstanie Pańskie jest najstarszym i zarazem najważniejszym świętem dla wszystkich wierzących. Upamiętnia ono zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Rozpoczyna się już po zapadnięciu zmroku w sobotę. Wówczas odbywa się Wigilia Paschalna, podczas której zapala się dużą woskową świece. Jest ona symbolem Zmartwychwstałego Chrystusa. Święta wielkanocne trwają dwa dni - niedzielę oraz poniedziałek, nazywany Lanym Poniedziałkiem. Przygotowania do świąt wielkanocnych Chrześcijanie rozpoczynają przygotowania do ponownego przyjścia Chrystusa już w środę popielcową. To ona rozpoczyna czterdziestodniowy post poprzedzający wielkie świętowanie. Wielki Post jest okresem zadumy, pokuty oraz duchowego przygotowania chrześcijan. Ostatni tydzień przed Wielkanocą to Wielki Tydzień, który tym razem rozpoczyna się w niedzielę palmową i trwa do Wielkiej Soboty. To okres wspominania najważniejszych wydarzeń dla wiary chrześcijańskiej. Ostatnie trzy dni tego tygodnia to tak zwane Triduum Paschalne. Tradycje wielkanocne Jak każde święta, również i Wielkanoc ma swoje tradycje. Dzięki ich podtrzymywaniu, ten okres jest jeszcze bardziej niezwykły oraz wyniosły. Wśród najbardziej wyjątkowych należy wyróżnić: święcenie palm, co prawda odbywa się to tydzień przed Wielkanocą w Niedzielę Palmową, ale ten zwyczaj rozpoczyna wielkie oczekiwanie, święcenie pokarmu, odbywa się ono w Wielką Sobotę; wówczas do kościoła zanosi się koszyczki z produktami, które kolejnego dnia znajdą się na świątecznym stole, pisanki, to zwyczaj, na który najbardziej czekają dzieci; ozdabianie jaj jest nie tylko piękną tradycją...