Toksyny występujące w grzybach mogą być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Co ciekawe nie wszystkie działają od razu po zjedzeniu trujących grzybów. Są takie, które ujawniają zatrucie organizmu człowieka dopiero po kilku dniach.

Najłagodniejsze zatrucia grzybami dają objawy żołądkowo – jelitowe jak bóle brzucha, wymioty i biegunki o różnym nasileniu. Najcięższe prowadzą do śpiączki, uszkodzeń wątroby, a nawet śmierci. Dlatego kluczowa wiedza na temat grzybów jaką posiada miłośnik grzybobrania, powinna obejmować też znajomość tych najbardziej trujących okazów.

Tych grzybów nie zbierajcie pod żadnym pozorem

Muchomor sromotnikowy

Jego toksyny są odporne na wysokie temperatury, nie są więc niszczone ani osłabiane podczas gotowania. Muchomor rośnie od lipca do października, można go spotkać pod dębami, bukami i sosnami.

Jest zbliżony wyglądem do gąski zielonej, z tym, że nóżka gąski jest bardziej masywna niż smukła nóżka muchomora, a jej kapelusz jest wyraźnie żółtozielony. Do tego gąskę można spotkać na piaskach.

Zobacz także:

Muchomor jadowity

Ma nieprzyjemny zapach, podobny do chloru. Jest tak jadowity, że nie wolno go nawet polizać, żeby sprawdzić smak. Rośnie od czerwca do września, a najbardziej lubi lasy iglaste.

Można go pomylić z pieczarką polną. Muchomor ma charakterystyczna bulwę i ruchomą część u nasady trzonu, których nie mają pieczarki.

Muchomor plamisty

Ma kapelusz z prążkowanym brzegiem, od w kolorach od brązowożółtego do brązowoszarego, pokryty białymi łatkami. Rośnie w lasach liściastych i można na niego trafić od czerwca do października.

Jest podobny do kani czubajki. Cechą charakterystyczna tego grzyba jest to, że ma garbek na środku kapelusza, a na górze trzonu znajduje się ruchomy pierścień.

Strzępiak ceglasty

W trakcie życia zmienia kolor z białego na kremowy, a wreszcie na ceglasty. Barwa ceglasta pojawia się też w miejscu uszkodzenia. Rośnie latem zarówno w lasach jak i w parkach, można go znaleźć pod bukami. Można go pomylić z pieczarka polną.

Lejkówka jadowita

Ma charakterystyczne mięsiste plamy na kapeluszu. Rośnie od sierpnia do listopada. Lubi skraj lasów, obrzeża dróg i łąki.

Można go pomylić z twardzioszkiem przydrożnym, jednak trzon twardzioszek ma żółtobrązowe zabarwienie, które po deszczu ciemnieje.

Jeśli macie wątpliwości w sprawie grzybów, nie ryzykujcie

Grzyby trujące bywają łudząco podobne do jadalnych. Stwarza to ogromne niebezpieczeństwo pomylenia ich ze sobą. Dlatego jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, wydaje wam się że grzyb wygląda jak prawdziwek czy kurka, ale nie macie pewności, zawsze lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienia grzyba na swoim miejscu.

Nie zadawajcie sobie trudu na polizanie go żeby stwierdzić czy jest gorzki lub cierpki na języku. Taka organoleptyczna ocena grzybów nie jest wystarczająca. Niektóre toksyny wcale nie są gorzkie czy cierpkie, a mimo to są w roślinie i zjedzenie potrawy ugotowanej z nich zakończy się uszkodzeniem wątroby, a nawet śmiercią. Inne, są tak silnie trujące, że nawet zwykłe polizanie może się źle skończyć.

Źródło: medonet.pl, Poradnik Zdrowie