Kłopoty na rynku drobiu. Polacy będą musieli jeść mięso zza wschodniej granicy?
Adobe Stock
Newsy

Afera w branży mięsnej. Tłuszcze techniczne trafiały do paszy dla zwierząt przeznaczonych na ubój 

Ta afera może wstrząsnąć branżą spożywczą. Jak wynika z informacji uzyskanych przez Onet, do pasz przeznaczonych dla zwierząt hodowlanych trafiły tłuszcze techniczne, które wykorzystuje się np. w produkcji paliw. Odpowiedzialni za ten proceder zostali już zatrzymani przez policję.

Wiele wskazuje na to, że mamy do czynienia z aferą co najmniej rzędu tzw. afery solnej, która kilka lat temu wstrząsnęła opinią publiczną. Wówczas wyszły na jaw informacje o tym, że do mięs i wędlin dodawano sól drogową zamiast soli spożywczej. Tym razem skandal dotyczy substancji używanych w produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych. Poznajcie szczegóły. 

Tłuszcze wykorzystywane w produkcji m.in. paliw trafiły do mięsa?

Producenci pasz dla zwierząt dodają do swoich produktów specjalne tłuszcze spożywcze, w które zaopatrują się w firmach specjalizujących się w takim asortymencie. Należy do nich firma Berg+Schmidt, której prezesi polskiego oddziału są antybohaterami najnowszej afery w branży spożywczej.

Małżeństwo Macieja i Moniki J. miało sprzedawać producentom pasz dla zwierząt tłuszcze techniczne, których używa się m.in. do produkcji paliw, jako tłuszcze spożywcze.

Oznacza to, że mięso zwierząt przeznaczonych na ubój (zwłaszcza drób) zostało zanieczyszczone substancjami potencjalnie szkodliwymi zarówno dla samych zwierząt, jak i ludzi. Jeszcze nie wiadomo, jak spożycie takiego mięsa może wpłynąć na nasze zdrowie.

Zobacz także
Już blisko połowa młodych Polaków ogranicza jedzenie mięsa. Czy chodzi o cenę?

Już blisko połowa młodych Polaków ogranicza jedzenie mięsa. Czy chodzi o cenę?

Polacy kradną coraz bardziej w „spożywczakach”. Zobaczcie co pada łupem złodziei najczęściej

Polacy kradną w spożywczakach coraz zuchwalej. Zobaczcie, co najczęściej pada łupem złodziei

Oszukali na kwotę 170 mln złotych

Maciej i Monika J. zostali kilka dni temu zatrzymani przez policję. W Wydziale Zamiejscowym Prokuratury Krajowej w Szczecinie postawiono im zarzuty oszustw opiewających łącznie na kwotę aż 170 mln złotych. Jak podaje Onet, prezesi przyznali się do winy. 

Jak wspomnieliśmy, nie wiadomo jeszcze, jak zjedzenie mięsa zwierząt karmionych zanieczyszczonymi paszami wpływa na zdrowie ludzi. Z informacji zdobytych przez Onet wynika, że badania są w toku i możliwe jest, że w paszach znajduje się wysoka ilość pestycydów szkodliwych dla zdrowia.

— Trudno z góry zakładać, czy i jak szkodliwe mogły być te tłuszcze techniczne. Od spożywczych różnią się tym, że nie zawsze są przeznaczone do spożycia, nie mają odpowiednio restrykcyjnych atestów, mogą zawierać różne komponenty, również pochodzenia nienaturalnego. Mogą zawierać zanieczyszczenia związkami niebezpiecznymi dla zdrowia konsumentów. Trzeba więc w takich sytuacjach przeprowadzić badania i sprawdzić, jakie oraz ewentualnie ile takich niepożądanych substancji zawierały — mówi anonimowy informator Onetu, biotechnolog pracujący w branży spożywczej. 

Jak działali prezesi, którym postawiono zarzuty? Sprowadzali oni tłuszcze techniczne z zagranicy, m.in. Malezji, Rosji i Ukrainy. Gdyby były to tłuszcze spożywcze, wówczas musiałyby przejść one kontrolę weterynaryjną na granicy. Jednak te przeznaczone m.in. do produkcji paliw nie muszą przechodzić badań, ponieważ nie nadają się do spożycia. Małżeństwo Macieja i Moniki J. sprzedawało jednak te tłuszcze w Polsce jako spożywcze. Wszystkie te działania są potwierdzone odpowiednimi dokumentami. 

Prezesi czekają teraz w areszcie na dalsze działania Prokuratury Krajowej w tej sprawie.

Źródło: wiadomosci.onet.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Lista produktów zwolnionych z VAT od 1 lutego. Sami sprawdźcie czy są tańsze
Adobe Stock
Newsy
Lista produktów zwolnionych z VAT od 1 lutego. Sprawdźcie, czy rzeczywiście będą tańsze
Ceny w sklepach zaczęły gwałtownie rosnąć już we wrześniu 2021 r. To wtedy po raz pierwszy Główny Urząd Statystyczny ogłosił, że inflacja jest najwyższa od 20 lat. A jaka jest już dziś? Czy wpłynie na nią obniżka VAT-u od lutego?

W grudniu inflacja przekroczyła 8% i nieubłaganie zbliża się do poziomu dwucyfrowego. Rząd w walce z nią wprowadza rozwiązania nazwane tarczami antyinflacyjnymi. Pierwsza tarcza,  w postaci obniżki podatków na paliwa: energię i gaz, okazała się niewystarczająca. Dlatego też 1 lutego 2022 zostanie wprowadzona kolejna, która ma obniżyć VAT m.in. na wybraną żywność. Które artykuły spożywcze mogą być wkrótce tańsze i czy faktycznie takimi będą? Lista produktów z zerowym VAT Ministerstwo Finansów udostępniło listę produktów, do których podatek VAT zostanie obniżony ze stawki 5% do zera. Oto one: Mięso i podroby jadalne Ryby i skorupiaki, mięczaki i pozostałe bezkręgowce wodne – z wyłączeniem homarów i ośmiornic Produkty mleczarskie; jaja ptasie; miód naturalny; jadalne produkty pochodzenia zwierzęcego Jelita, pęcherze i żołądki zwierząt (z wyjątkiem rybich), całe i w kawałkach, świeże, schłodzone, zamrożone, solone, w solance, suszone lub wędzone Warzywa oraz niektóre korzenie i bulwy jadalne Owoce i orzechy jadalne; skórki owoców cytrusowych lub melonów Zboża, produkty przemysłu młynarskiego; słód; skrobie; inulina; gluten pszenny Nasiona i owoce oleiste; ziarna, nasiona i owoce różne; rośliny przemysłowe lub lecznicze; słoma i pasza — wyłącznie towary przeznaczone do spożycia przez ludzi Tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, lub mikrobiologicznego oraz produkty ich rozkładu; gotowe tłuszcze jadalne; woski pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego — wyłącznie jadalne Przetwory z mięsa, ryb lub skorupiaków, mięczaków lub pozostałych bezkręgowców wodnych, lub z owadów — z wyłączeniem: kawioru, homarów i ośmiornic Przetwory ze...