Śmietana jest używana do wielu rodzajów potraw. Może być bazą sosów lub dipów, lub wykończeniem zup i dań. Doskonale sprawdza się także w deserach. Dzięki dużej zawartości tłuszczu śmietana jest doskonałym nośnikiem smaku. Na rynku dostępne są różne śmietany i śmietanki. Różnią się smakiem, konsystencją i zawartością tłuszczu. Podpowiadamy, jak dobrać śmietanę do dania.

Do czego używać śmietan o różnym stężeniu tłuszczu?

Wszystkie śmietany, z wyjątkiem wyraźnie oznaczonych śmietanek do kawy UHT, należy przechowywać w lodówce. Po otwarciu opakowania można ją przechowywać jeszcze przez 2-3 dni. Oto, do czego używać konkretnej śmietany:

  • Śmietana 9 proc. - to chuda śmietana w wersji „fit”, dla osób dbających o linię. Można ją dodawać do potraw lub po zagęszczeniu przygotować z niej sosy i dipy.
  • Śmietana 12 proc. - świetnie pasuje do lekkich, letnich sałatek z dużą ilością warzyw. Jest nazywana kwaśną śmietaną. Najpopularniejsze śmietanki do kawy w kartonikach, to także śmietanki 12-procentowe.
  • Śmietana 18 proc. - jest również kwaśną śmietaną przeznaczona do zagęszczania zup.
  • Śmietana 22 proc. - jest przeznaczona do przyrządzania sosów, ze względu na swoją gęstszą konsystencję.
  • Śmietana 30 proc. – jest nazywana  „kremówką”, sprawdza się do przygotowania deserów.
  • Śmietana 36 proc. – to najbardziej gęsta ze wszystkich śmietan. Najlepsza do deserów, nadaje się do ubijania.

Czy śmietana jest zdrowa?

Dzięki dużej zawartości tłuszczu, śmietana nie tylko jest świetnym nośnikiem smaku, ale też doskonałym transporterem witamin i minerałów. To witamina A, witaminy z grupy B, a także C, D, E i K.

Śmietana zawiera także kompleks minerałów. Na szczycie ich listy znajduje się wapń, odpowiedzialny za prawidłowy rozwój kości i wspomaganie gojenia się ran. Znajdziecie w niej też sód regulujący gospodarkę wodno-elektrolitową.

Zobacz także:

Pozostałe składniki mineralne dostępne w śmietanach to: fosfor, potas, magnez, żelazo, cynk, miedź i selen.

Źródło: Medonet.pl