Dawniej, gdy w sklepach wybór słodyczy był znacznie uboższy niż dziś i dzieci nie miały co liczyć na czekoladę i inne pyszności, trzeba było sobie radzić samemu. Popularnym przysmakiem był kogel-mogel, czyli żółtka ucierane z cukrem. Niektórzy uważają, że to wyjątkowo obrzydliwy deser i nawet nie chcą o nim słyszeć, a inni do dziś chętnie od czasu do czasu przygotowują sobie kogel-mogel, gdy mają ochotę na coś słodkiego.

Jeżeli należycie do tej drugiej grupy, wypróbujcie koniecznie przepis Ewy Wachowicz na klasyczny kogel-mogel z pewnym smacznym dodatkiem.

Przepis Ewy Wachowicz na kogel-mogel 

Do przygotowania tego klasycznego przysmaku według receptury Ewy Wachowicz potrzebne wam będą składniki z poniższej listy:

Zobacz także:

Składniki:

  • 6 jajek

  • 6 łyżek soku z cytryny

  • 6 łyżek cukru

  • świeże owoce 

Przygotowanie:

  1. By kogel-mogel był możliwie jak najbardziej bezpieczny, Ewa najpierw parzy jajka wrzątkiem. Polega to na tym, że jajka na kogel-mogel należy na dosłownie sekundę włożyć do gorącej wody i od razu wyciągnąć, żeby białko się nie ścięło. 

  2. Po tym zabiegu oddzielcie żółtka od białek. Białka odłóżcie do lodówki - przydadzą się do zrobienia bezy lub innych wypieków, a możecie też dodać je po prostu do jajecznicy lub omletu. 

  3. Żółtka wlejcie do miseczki, wsypcie 6 łyżek cukru i utrzyjcie wszystko razem. Kiedy masa nabierze jasnego koloru, wlejcie 6 łyżek świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Mieszajcie jeszcze kilka chwil. 

  4. Umyjcie i osuszcie owoce - to mogą być dowolne owoce sezonowe, na przykład maliny, pokrojone winogrona, a także borówki czy porzeczki.

  5. Kogel mogel wylejcie do szklanek lub słoiczków. Na wierzchu ułóżcie owoce. Gotowe!

Czy kogel-mogel jest bezpieczny dla zdrowia?

Część osób, w obawie przed zachorowaniem na choroby wywołane Salmonellą i inne przypadłości, jakie może wywołać zjedzenie surowych jajek, w ogóle nie przyrządza kogla-mogla. Czy rzeczywiście jest się czym martwić?

W przypadku tego deseru bardziej powinna na martwić wysoka zawartość cukru niż to, że spożywamy żółtka na surowo. By kogel-mogel był zdrowszy, warto zastąpić biały cukier na przykład stewią. Dobrze jest też zachować zdrowy rozsądek i nie zajadać się koglem-moglem codziennie - raz w tygodniu w zupełności wysarczy.

Źródło: ewawachowicz.pl, kobieta.onet.pl