Ten trik przyspieszy wyrastanie ciasta drożdżowego. Genialny i prosty
Adobe Stock
Newsy

Ten trik przyspieszy wyrastanie ciasta drożdżowego. Genialny i prosty

Zapamiętajcie! Ten trik ułatwia przygotowywanie ciasta drożdżowego!
Anna Urbańska
kwiecień 07, 2021

Ciasto drożdżowe to absolutny klasyk w kuchni. Mało kto jest w stanie się mu oprzeć. Zapach ciasta drożdżowego wypełnia cały dom aromatem. Ciasto drożdżowe jest baza dla wielu dań. Z drożdżowego ciasta robi się przecież chałkę, aromatyczne drożdżówki z nadzieniem i kruszonką, a także placki drożdżowe z pysznymi letnimi owocami. Ciasto drożdżowe to też główny składnik pizzy i włoskiej focacci – jada się je tez na słono.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Pyszne ciasto drożdżowe – jak zrobić?

Na pewno wasze mamy lub babcie przekazały wam przepis na ciasto drożdżowe. Jeśli nie, możecie skorzystać z naszych proporcji składników. Do ciasta drożdżowego potrzebujecie:

  • 600 g mąki pszennej
  • Kilka łyżek cukru
  • 2 jajka
  • 50 g świeżych drożdży
  • 150 g masła
  • Szczypta soli

Wyrastanie ciasta drożdżowego

Żeby ciasto drożdżowe było przepyszne, trzeba przede wszystkim pozwolić mu wyrosnąć. Ciasto drożdżowe rośnie dzięki drożdżom. Rozkładają one cukier na dwutlenek węgla, który jest gazem i powodują, że ciasto staje się puszyste i pięknie wyrasta. Drożdże odpowiadają wiec za sukces ciasta drożdżowego.

Jeśli chcecie wspomóc pracę drożdży, zapewnijcie im odpowiednie warunki do wzrostu. Niektórzy praktykują wyrabianie zaczyn drożdżowego poprzez zmieszanie mleka z drożdżami i cukrem, ale nie jest to konieczne do uzyskania idealnego ciasta drożdżowego. 

Zobacz także

Na pewno do wyrośnięcia potrzebne jest drożdżom trochę czasu. Dobrze rosną one w ciepłym i spokojnym miejscu, bez przeciągów. Wiele osób wstawia ciasto drożdżowe do wyrośnięcia pod koc, obok kaloryfera albo przy kominku. Niektórzy wiedzą też o sposobie wyrastania ciasta drożdżowego w piekarniku – jedynie przy włączonej lampce. My chcemy podzielić się jeszcze innym patentem na dobre ciasto drożdżowe.

Trik na przyśpieszenie wyrastania ciasta drożdżowego

By ułatwić wyrastanie, przygotowujcie ciasto drożdżowe z ciepłych składników. Pogrzejcie delikatnie mleko, masło rozpuśćcie, jajka i mąkę wyjmijcie odpowiednio wcześnie z lodówki. Idealna temperatura dla drożdży to 32 stopnie Celsjusza. 

Czytaj także:

 

Komentarze