wątróbka
AdobeStock
Newsy

Ten tani rarytas podobno magazynuje toksyny. Sprawdźcie, czy powinniście go jeść

Mięso, warzywa i zboża akumulują różne, charakterystyczne dla siebie toksyny. O jednym z produktów, krążą w tym temacie prawdziwe legendy. Czy warto go jeść? Zaraz odpowiemy na to pytanie. 

Wielu dorosłych nie lubi wątróbki, dla innych z kolei to prawdziwy przysmak. Niezależnie do którego obozu należycie, to zapewne słyszeliście, że jedzenie jej może być niebezpieczne dla zdrowia. Wszystko ze względu na toksyny, które rzekomo akumuluje w sobie. Czy rzeczywiście? 

Wątróbka jest źródłem witamin i substancji odżywczych 

Wątroba zawiera ogromną ilość witamin i związków odżywczych, takich jak m.in.:  

  • witaminy z grupy B (w tym witamina B12), 

  • witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, czyli A, D, E, K,  

  • witamina C,  

  • kwas foliowy,  

  • cholina,  

  • minerały: miedź, żelazo, cynk oraz glikogen. 

Zobacz także
jak sprawdzić czy wątróbka jest świeża

Podroby psują się szybciej niż inne mięso. Jak kupić najlepszą i najświeższą wątróbkę?

Niedokładnie smażycie mięso? Uważajcie na pasożyty, mogą wywołać zapalenie mózgu

Czasem niedokładnie smażycie mięso? Uważajcie na pasożyty, mogą wywołać zapalenie mózgu

Czy wątróbka rzeczywiście magazynuje toksyny? 

Istnieją opinie, że wątroba magazynuje toksyny. Nie są one słuszne, ponieważ wątroba jest narządem filtracyjnym, natomiast magazynem, akumulatorem toksyn jest tkanka tłuszczowa.  

Funkcją wątroby jest usuwanie toksyn, trucizn, leków i produktów przemiany materii. Zatem organ ten filtruje, a to, czego nie można usunąć, składowane jest głównie w tkance tłuszczowej, a także w układzie nerwowym.  

Niestety okazuje się, że u przemysłowo hodowanych zwierząt wątroba, a w szczególności nerki, zawierają pewną ilość toksyn (nie dotyczy to zwierząt wolno wypasanych). Jednak zwykle dawka ta nie jest na tyle wysoka, aby mieć wpływ na zdrowie osób je zjadających.   

Pamiętajcie także, że wątróbki i wątroby nie je się codziennie. Jest to rarytas, który nawet smakosze spożywają raz lub dwa razy w tygodniu. W związku z tym ekspozycja na ewentualne toksyny jest niska.  

Która wątróbka jest najzdrowsza? 

To bardzo ważne, aby spożywać podroby i mięso od zwierząt, które większą część życia spędzały na zewnątrz. Jeśli jednak nie macie dostępu do wątroby z takiej krowy lub świni, należy wybrać kurczaka organicznego z wolnego wybiegu.  

Gdy z kolei jedyną możliwością jest wątroba z marketu, wybierajcie cielęcą, ewentualnie wołową. Zdecydowanie najgorsze są egzemplarze z przemysłowo hodowanych świń i kurczaków. 

Źródło: kobieta.interia.pl, ajwendieta.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jedzcie te 2 produkty, żeby wspomóc wątrobę. Szczególnie gdy bierzecie leki
Adobe Stock
Newsy
Jedzcie te 2 produkty, żeby wspomóc wątrobę. Szczególnie gdy bierzecie leki
Jak w prosty sposób wspomagać wątrobę właściwie dobierając posiłki? Te produkty dodane do dań pomogą ją oczyszczać i zachować w zdrowiu.

Dzięki dobrze działającej wątrobie cały organizm może funkcjonować prawidłowo. Nie odczuwacie zmęczenia, jesteście mniej narażeni na stany depresyjne. Organ ten wspomaga też pamięć i koncentrację. Bierze udział w tak w wielu procesach życiowych i pełni tak wiele funkcji, że jak zaczyna chorować wątroba, cierpi cały organizm. Podpowiadamy co jeść, aby wzmocnić wątrobę. Które leki uszkadzają wątrobę? Nieprawidłowa dieta czy brane stale leki w znacznym stopniu mogą wpłynąć na kondycję tego ważnego organu. Lekarstwa, które przyjmujecie, na inne dolegliwości są niezbędne do likwidacji skutków chorób, obciążają jednak wątrobę.  Może to prowadzić do jej powiększenia lub stłuszczenia. W rezultacie wątrobę w trakcie życia może osłabić bardzo wiele substancji. Grupy leków najbardziej szkodzące: Antybiotyki Leki przeciwbólowe. Najbardziej toksycznym z popularnych leków przeciwbólowych i przeciw przeziębieniowych jest paracetamol Leki hormonalne, Leki obniżające poziom cholesterolu we krwi. Przy długotrwałym  ich przyjmowaniu, najlepiej poprosić lekarza o skierowanie na badanie wątroby. Produkty spożywcze wspomagające wątrobę Funkcje wątroby można na co dzień wspomagać, stosując odpowiednią dietę. Unikajcie tłustych potraw, fast foodów, alkoholu i słodyczy. Jedzcie regularnie i małymi porcjami. Lekarze zalecają jedzenie do 6 mniejszych posiłków dziennie. Jedzcie więc 5 do 6 mniejszych posiłków, zamiast 3 dużych. I wprowadźcie do diety więcej owoców i warzyw. Najlepiej oczyszczanie wątroby wspomagają burak i grejpfrut. Sałatka buraczano-grejpfrutowa to doskonała kolacja dla osób dbających o wątrobę. Możecie także wypić przed snem koktajl owocowo – warzywny z tych produktów. Nie bez znaczenia...

Porównujemy wątróbkę wołowa i drobiową.  Która jest tańsza, a która zdrowsza?
Adobe Stock
Newsy
Porównujemy wątróbkę wołową i drobiową. Która jest tańsza, a która zdrowsza?
Gdy zastanawiacie się, czy lepiej usmażyć mielone wieprzowe, czy drobiowe oraz zjeść wątróbkę wołową, czy tę z kurczaka, najlepiej zestawić ze sobą ich najważniejsze cechy. Zrobiliśmy to dla was.

Czy wątróbka jest zdrowa? Rzeczywiście, ten rodzaj mięsa jest uważany za zdrowy, ponieważ każda - wołowa, wieprzowa, drobiowa czy jagnięca - jest bogatym źródłem witamin i składników mineralnych. Wątróbki zawierają duże ilości witaminy A, oraz witaminy z grupy B: B2 i B12, kwas foliowy, niacynę, kwas pantotenowy oraz witaminę C. Jednak przyrządzając wątróbkę zawsze należy pamiętać, że to organ, którego funkcją w organizmie każdego ze zwierząt jest oczyszczać go z toksyn. Wątroba więc, jak żaden inny organ może być pełna substancji szkodliwych dla zdrowia. Badania wskazują jednak, że jedynie bardzo częste jedzenie wątróbki w całości może narazić człowieka na zwiększone spożycie toksycznych związków. Która wątróbka jest zdrowsza: wołowa czy drobiowa? Wątróbka wołowa w 100 g produktu ma 135 kcal oraz 275 mg cholesterolu. Do tego zawiera: 20,4 g białka 3,89 g węglowodanów 3,63 g tłuszczy , w tym 1,23 nasyconych 4,968 mcg witaminy A 49 i.u witaminy D 3,10 mcg witaminy K 4,90 mg żelaza Wątróbka drobiowa ma 119 kcal w 100 g wątróbki i 345 mg cholesterolu. Do tego zawiera: 16,92 g białka 0,73 g węglowodanów  4,83 g tłuszczów, w tym 1,56 g tłuszczów nasyconych 3,296 mcg witaminy A 0,7 mg witaminy E 0 i.u witaminy D 0 i.u witaminy K 8,99 mg żelaza Wątróbka wołowa ma więcej kalorii, ale mniej tłuszczy w tym tłuszczy nasyconych, a także  mniej cholesterolu. Ma sporo więcej białka od wątróbki drobiowej, więcej witaminy A.  Wątróbka drobiowa zawiera z kolei więcej żelaza, ale  nie zawiera w ogóle witamin D i K. Z zestawienia wartości odżywczych wynika, że jeśli jadacie wątróbkę z powodów zdrowotnych,...

Jakie produkty spożywcze niszczą wątrobę?
Adobe Stock
Newsy
Ten popularny produkt niszczy waszą wątrobę. Lepiej ograniczcie go do minimum, bo możecie przypłacić to zdrowiem
Wątroba pełni szereg bardzo ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, że niektóre produkty spożywcze powoli, ale konsekwentnie ją wyniszczają.

Wątroba to bardzo ważny narząd, bez którego wasz organizm nie podjąłby się wykonywania większości funkcji życiowych. Odpowiada ona między innymi za krzepnięcie krwi, prawidłowy poziom glukozy, neutralizację toksyn, produkcję ciepła czy magazynowanie żelaza oraz wielu witamin. Nie ulega więc wątpliwości, że należy robić wszystko, by jak najdłużej utrzymać ją przy zdrowiu. Które produkty spożywcze niszczą waszą wątrobę? Większość osób uważa, że jedynym produktem, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby jest alkohol. Nic bardziej mylnego. Oczywiście jego częste spożywanie nie oszczędza tego narządu, jednak istnieje szereg innych substancji, które bezpośrednią przyczyniają się do jego powolnego wyniszczania. Cukier szkodzi waszej wątrobie Jednym z najczęściej spożywanych produktów spożywczych jest oczywiście cukier. Dodajecie go do ciast, kawy, herbaty, a nawet słodkich śniadań. Dostarczacie go także poprzez pożywienie – parówki, keczup, pieczywo, owoce. Okazuje się, że dla waszej wątroby jest on równie groźny, co alkohol. Jedną z podstawowych funkcji wątroby jest bowiem przekształcanie składników odżywczych w tłuszcze. Narząd potrzebuje do tego tylko fruktozy, z kolei spożywany na potęgę cukier rafinowany i syrop glukozowy są zbędne. Ich zbyt duża ilość prowadzi do poważnych chorób wątroby. Napoje gazowane wywołują zapalenie wątroby Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że 80 proc. osób zmagających się z niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby wypija co najmniej dwie puszki kolorowych napojów gazowanych dziennie. Okazuje się więc, że dostarczanie do organizmu tego typu produktów niesamowicie szkodzi temu narządowi. Tłuszcze trans zwiększają ryzyko chorób wątroby O...

domowe sposoby na wątrobę
AdobeStock
Newsy
Połączcie te 2 składniki wieczorem, a rano wypijcie napar. Wasza wątroba odetchnie z ulgą
Dokucza wam wątroba? Przygotujcie domowy napar, który złagodzi nieprzyjemne dolegliwości. Składniki macie na półce w kuchni.

Wątroba to jeden z ważniejszych organów w organizmie człowieka. To ona chroni wasze ciało przed toksynami, które znajdują się w spożywanym przez was jedzeniu. Dotyczy to także, a nawet zwłaszcza alkoholu! Wątroba filtruje składniki dostarczane wraz z jedzeniem tak, aby nic niepożądanego nie trafiło do krwi. Jakie funkcje wypełnia wątroba? Jeżeli kiedykolwiek wymienialiście filtr w odkurzaczu albo oczyszczaczu powietrza, to na pewno wiecie, ile zanieczyszczeń się tam gromadzi. A właśnie takim filtrem dla organizmu jest wątroba, która przyjmuje na siebie wszystkie toksyny i inne składniki, by go chronić. Jej funkcje to m.in.: Neutralizowanie toksyn – głównie z alkoholu, ale też innych używek, np. narkotyków, Neutralizowanie szkodliwych dla organizmu substancji – mowa przede wszystkim o składnikach leków, ale także konserwantach znajdujących się w spożywanej żywności, Niszczenie alkoholu – odpowiada za rozkład wypijanego alkoholu Produkcja żółci – żółć odtruwa organizm oraz umożliwia trawienie tłuszczów Problemy z wątrobą Jeżeli zaczynacie odczuwać dolegliwości ze strony wątroby to znak, że została ona czymś przeciążona. Nie oznacza to od razu, że cierpicie na marskość wątroby. Często za ból w okolicy tego organu odpowiedzialne jest przyjmowanie silnych leków, picie dużych ilości alkoholu albo przejedzenie się tłustymi i ciężkimi potrawami. W takim przypadku dobrze jest przygotować sobie napar, który złagodzi nieprzyjemne objawy. Przepis na łagodzący napar na wątrobę z rodzynek Gdy dokucza wam wątroba, możecie z łatwością przygotować napar ze składnika, który każdy z was na pewno ma w domu.  Składniki: 150 g rodzynek 400 ml wody Ważne, by rodzynki były ekologiczne i pozbawione szkodliwego dwutlenku siarki. Najlepiej kupić je w sklepie ze zdrową...