Kruche ciasto to baza wielu wypieków. Można zrobić z niego pyszne kruche ciasteczka, wytrawną lub słodką tartę na kruchym spodzie albo różnego rodzaju tartelki. Sztuka wyrabiania ciasta kruchego, wcale nie jest trudna do opanowania. Trzeba pamiętać o kilku prostych zasadach, a wasze ciasto zawsze będzie kruche, pyszne i rozpływające się w ustach.

Składniki niezbędne do wykonania kruchego ciasta

Są trzy podstawowe składniki ciasta kruchego. Na pewno musi znaleźć się w nim mąka, jaja i jakiś stały tłuszcz. Bez tych składników ciasto kruche się nie uda:

Jajka

Niektórzy dodają do ciasta same żółtka. Zbyt dużo białek zmniejsza bowiem kruchość ciasta. Żółtka dodawane są do ciasta kruchego na surowo, ale też ugotowane. Surowe żółtka zwiększają plastyczność ciasta, a żółtka gotowane poprawiają jego kruchość.

Tłuszcz

Tłuszcz dodawany do ciasta kruchego koniecznie musi mieć stałą konsystencję. Najszlachetniejsze kruche ciasto powstanie na bazie masła. Niektórzy mieszają masło z margaryną, a niekiedy przepisy mówią o dodawaniu do ciasta smalcu. Kruche ciasto jest bardzo tłuste. Zawartość tłuszczu w cieście kruchym waha się od 40 do 65%.

Zobacz także:

Mąka

Według doświadczonych cukierników, najlepiej do wyrobu ciasta kruchego nadaje się mąka krupczatka. Dobra mąka na kruche ciasto powinna charakteryzować się dużą lub średnią zawartością glutenu, który odpowiada za elastyczność wyrabianego ciasta. Oczywiście przy kruchym cieście zależy wam na jego kruchości, ale ciasto musi być też odpowiednio zwarte, a osiąga się to dzięki glutenowi.

Sekret dobrego ciasta kruchego

Jednym z sekretów przepysznego kruchego ciasta, jest utrzymywanie go w odpowiedniej temperaturze. Składniki na ciasto kruche, powinny być wyjęte bezpośrednio z lodówki. Przegrzewanie ciasta prowadzi do utraty kruchości i delikatności. Bardzo ważne jest więc, alby wyjąć składniki dopiero przed przygotowywaniem ciasta. Gotowe ciasto poleca się odłożyć przed wałkowaniem i formowaniem do lodówki z tego samego powodu.

Wyrabianie kruchego ciasta

Z tego samego powodu, ciasto kruche powinno być wyrabiane jak najszybciej. Najlepiej na początku siekać składniki (masło lub inny stały tłuszcz) nożem i w ten sposób próbować łączyć składniki ciasta kruchego bez używania rąk, które mają wysoką temperaturę. Po pewnym czasie trzeba oczywiście ciasto wyrobić. Trzeba robić to szybko i energicznie, by ciasto jak najkrócej miało styczność z ciepłem waszego ciała. Im krócej wyrabiane ciasto kruche, tym lepszy efekt! Zbyt długie wyrabianie powoduje, że ciasto będzie twarde.

Jeśli macie taką możliwość, wykorzystajcie do wyrabiania kruchego ciasta mikser lub specjalny malakser.