Ten składnik jest niezbędny w diecie kobiet po 50. roku życia. Ten produkt zawiera go mnóstwo
AdobeStock
Newsy

Ten składnik jest niezbędny w diecie kobiet po 50. roku życia. W tym produkcie znajdziecie go mnóstwo

Szczególnie po menopauzie należy zwiększyć podaż tego pierwiastka w diecie. Niedobór może prowadzić do osteoporozy i innych chorób.

Z wiekiem dieta każdego człowieka powinna się zmieniać po to, by dostarczyć organizmowi wszystkich potrzebnych mu składników odżywczych. Niezwykle ważny w codziennym jadłospisie jest wapń - zwłaszcza u kobiet po 50. roku życia, ponieważ niedobór wapnia może prowadzić m.in. do osteoporozy.

Wysokie ilości tego pierwiastka znajdziecie w produkcie, który od kilku lat jest coraz bardziej popularny i stosunkowo tani. 

Rola wapnia w organizmie

Wapń jest pierwiastkiem, który odpowiada za prawidłowy wzrost i kondycję kości oraz zębów. W ludzkim organizmie znajduje się go najwięcej między 23. a 25. rokiem życia i po tym czasie ilość wapnia zaczyna spadać - w tempie około 1% na rok. Pierwiastek ten powinny suplementować szczególnie kobiety po 50. roku życia, ponieważ po menopauzie następuje zmniejszenie gęstości kości. Niedobory wapnia mogą prowadzić do:

  • próchnicy zębów

  • krzywicy

  • problemów z krzepliwością krwi

  • krwotoków z nosa

  • bóli mięśni i stawów

  • stanów depresyjnych

Zobacz także
Pijecie gorącą herbatę? Jak najszybciej przestańcie. To może skończyć się dla was tragicznie

Pijecie gorącą herbatę? Jak najszybciej przestańcie. To może przynieść opłakane skutki

Ten produkt to sposób na długie życie. Jedzcie to codziennie, a poprawicie zdrowie fizyczne i psychiczne

Ten produkt to sposób na długie życie. Jedzcie to codziennie, a poprawicie zdrowie fizyczne i psychiczne

Wapń w diecie po 50. roku życia

Dorosły człowiek powinien dziennie spożywać około 1000 mg wapnia. Znajduje się on w wielu produktach spożywczych, jednak najwięcej w mleku oraz produktach mlecznych - na przykład w jogurtach, twarogu czy serze.

Przyjmowanie wapnia do organizmu z tych produktów jest utrudnione w sytuacji, gdy cierpi się na nietolerancję laktozy. Wówczas można dostarczać wapń z roślin, takich jak brokuły, kapusta pekińska, czerwona fasola, ciecierzyca, sezam czy migdały. Jednakże, trzeba by zjeść tych roślin bardzo dużo, by spełnić dziennie zapotrzebowanie wapnia. Jak temu zaradzić?

Rozwiązaniem może być mleko roślinne, które w procesie produkcji jest wzbogacane wapniem. Dzięki temu stanowi ono doskonałe źródło tego pierwiastka dla osób, które z różnych powodów nie spożywają produktów mlecznych. Powinno to być wbrew pozorom mleko kupowane właśnie w sklepie, ponieważ to do niego dodaje się wapń. Jeśli zdecydujecie się zrobić mleko roślinne w domu, to wapnia znajdzie się w nim znacznie mniej. 

Źródło: magazynswiatseniora.pl, ammniam.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Nie łączcie kawy z tymi produktami. To nic dobrego dla osób po 50
Flickr
Newsy
Nie łączcie kawy z tymi produktami. To nic dobrego dla osób po pięćdziesiątce
W okolicach 50. roku życia trzeba szczególnie uważać na to, co się je i jak łączy się pokarmy. Niektóre zestawy mogą osłabiać wasze kości. A przecież zdrowie oznacza sprawność. Zobaczcie, czego nie powinniście dokładać do porannej kawy. 

Niektórzy nie potrafią się obyć bez aromatycznej dawki kofeiny z samego rana. Towarzyszy im ona również często w ciągu dnia. Rekordziści potrafią wypić nawet 5 kaw dziennie, choć optymalna ich ilość to 2. Powinniście jednak pamiętać, że wasz organizm nie lubi pewnych kawowych połączeń.  Czy można łączyć kawę z aspiryną lub alkoholem?  Popijanie leków innymi napojami niż woda może osłabiać lub wzmacniać ich działanie, jak również być niekorzystne dla zdrowia. Tak dzieje się w przypadku aspiryny popijanej kawą, która w tym układzie negatywnie oddziałuje na przewód pokarmowy, w tym trzustkę i wątrobę.  Wątroba to narząd, który również jest obciążony w przypadku łączenia kawy i alkoholu. Kawa opóźnia reakcję na alkohol, w związku z czym łatwo go przedawkować i zadziałać szkodliwie na samopoczucie i zdrowie.  Kawa ogranicza wchłanianie wapnia  Pijąc kilka kaw dziennie i jedząc wraz z nimi produkty na bazie mleka sprawicie, że zaburzone zostanie wchłanianie ważnego dla organizmu pierwiastka. Jest on odpowiedzialny za twarde i mocne kości, które powyżej 50. roku życia są na wagę złota. Jeżeli lubicie kanapki z serem, twarożki, różnego rodzaju jogurty, owsianki na mleku, czy zapiekaną fetę - nie łączcie ich z kawą, a przynajmniej nie zawsze. Jedząc je oddzielnie, macie pewność, że cały wapń w nich zawarty zostanie właściwie przyswojony.  Jakie produkty obniżają przyswajanie wapnia?  Wapń to budulec kości i zębów. Do 50. roku życia kości znajdują się w stanie tzw. równowagi metabolicznej. Po tym okresie rozpoczynają się niestety stopniowe ubytki ich masy. Dlatego tak szalenie istotne jest utrzymanie właściwego poziomu wapnia w przyjmowanych wówczas posiłkach. Przeszkadzają temu niektóre produkty.  W trosce o własne zdrowie i zdrowie...

Mają więcej wapnia niż mleko. Jest jeden warunek: wybierajcie te sprzedawane w całości
Adobe Stock
Newsy
Mają więcej wapnia niż mleko. Pomogą wam pod warunkiem, że wybierzecie te sprzedawane w całości
Pamiętacie rządową reklamę zachęcającą dzieci do spożywania większych ilości mleka: „Pij mleko będziesz wielki”? Chodziło o wapń zawarty w mleku, który jest niezbędny do prawidłowego rozwoju kośćca. Ale wapń znajduje się nie tylko w mleku.

Wapń to pierwiastek wchodzący w skład kości, zębów i ścian komórkowych. 99% minerału znajduje się w kościach, reszta krąży w organizmie, w osoczu lub w postaci jonów. Pełni bardzo ważną rolę w prawidłowych funkcjonowaniu wielu narządów:  Wpływa na przewodzenie bodźców nerwowych oraz kurczliwość mięśni Reguluje wydzielanie hormonów Jest niezbędny do właściwej pracy kostnego, układu naczyniowego oraz mięśnia sercowego Bierze również udział w krzepnięciu krwi Skąd czerpać wapń i ile należy go przyjmować? Całe migdały – jedno z najbogatszych źródeł wapnia Migdały to nasiona migdałowca, a nie orzechy, za które się je powszechnie uważa. Mało tego, migdały otrzymały nawet tytuł „króla orzechów". Niezależnie od pochodzenia i klasyfikacji biologicznej to produkty, które zawierają nawet więcej wapnia niż mleko 239 mg na 100 g migdałów. Szklanka migdałów ma więcej wapnia niż szklanka mleka krowiego, ale trzeba pamiętać, że ma także znacznie więcej kalorii. Tłuszcze, których w migdałach jest dużo: prawie 50 g na 100 g produktu, to na szczęście w dużej części tłuszcze nienasycone, które mają wpływ na obniżenie nie zarówno całkowitego poziomu cholesterolu, jak i tzw. złego cholesterolu. Powodują też zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca. W migdałach znajduje się także dużo białka: 21 g na 100 g produktu. To tyle, co w indyku, wołowinie czy cielęcinie i więcej niż w kurczaku. Inne cenne składniki migdałów to błonnik, magnez i witamina E. Warunkiem przyswojenia dużych ilości wapnia z migdałów jest jedzenie ich w całości, ze skórką. Mogą być świetną przekąską do chrupania lub dodatkiem do owsianki, sałatek czy koktajli. Gdy czujecie mały...

Tego nie wiedzieliście o krowim mleku. Następnym razem dwa razy się zastanowicie, zanim je wypijecie
AdobeStock
Newsy
Tego nie wiedzieliście o krowim mleku. Następnym razem 2 razy się zastanowicie, zanim je wypijecie
Czy krowie mleko rzeczywiście jest zdrowe? Sprawdźcie, czy powinno się je pić.

Już od dobrych kilku lat trwa dyskusja na temat wpływu picia mleka krowiego na zdrowie. Popularność zamienników tego napoju w postaci jego roślinnych alternatyw może wskazywać na to, że osób preferujących mleko krowie jest coraz mniej. Czy faktycznie jest się czego bać?  Wartości odżywcze mleka Na początek zauważmy, czym jest w zasadzie mleko - to tak naprawdę podstawowy pokarm dla młodych zwierząt, które się rozwijają i potrzebują jak najwięcej składników odżywczych i witamin. Mleko krowie jest dzięki temu bogate jest w witaminy i minerały, z których mogą skorzystać także ludzie. Znajduje się w nim m.in.: wapń ryboflawina potas selen fosfor witamina D witamina B12 ...oraz dużo białka i tłuszczu. Ale czy ludzie powinni pić mleko, które tak właściwie przeznaczone jest przede wszystkim dla cieląt, a nie dorosłego człowieka? Picie mleka a osteoporoza Zatwardziali przeciwnicy picia mleka przekonują, że spożywanie tego produktu może prowadzić do osteoporozy. Argumentują to tym, że w mleku jest wręcz za dużo wapnia i białka, a jego spożycie może prowadzić do rozwinięcia się tej choroby. Czy tak jest w istocie? – Teoria jakoby mleko wypłukiwało wapń z kości to po prostu absurd. Jest dokładnie odwrotnie. Szkodliwe natomiast są suplementy wapnia, które u osób starszych zwiększają o 20–30 proc. ryzyko zgonów w wyniku zawału mięśnia sercowego - mówi prof. Grażyna Cichosz z Katedry Mleczarstwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie cytowana przez Medonet. Wpływ mleka krowiego na zdrowie Jednak nie wszyscy specjaliści zgadzają się co do tego, że picie mleka pozostaje bez wpływu na nasze zdrowie. Nanda Kishore Sharma, autor książki „Mleko - cichy morderca”, jest zdania, że mleko krowie jest...

Niedobór wapnia to słabe kości i zęby. Okazuje się, że można go przedawkować ze szkodą dla zdrowia
Adobe Stock
Newsy
Niedobór wapnia to słabe kości i zęby. A nadmiar? Tak, można go przedawkować ze szkodą dla zdrowia
O roli wapnia w budowie kości i zębów powiedziano już wiele. A skąd bierze się jego nadmiar w organizmie i jak poradzić sobie z jego większą ilością?

Od najmłodszych lat powtarza się, że aby mieć zdrowe mocne kości i prawidłowo rosnąć, trzeba spożywać produkty bogate wapń. Wśród nich dominuje i cieszy się największą popularnością oczywiście mleko . Być może część z was pamięta jeszcze takie zwyczaje, jak zapewnianie dzieciom w szkole szklanki czy kartonika tego białego napoju dziennie. Innym w pamięć wryła się na pewno głośna kampania społeczna sprzed lat z przewodnim hasłem: „Pij mleko, będziesz wielki”. Dlaczego wapń jest ważny dla ludzkiego organizmu? Jaką rolę tak naprawdę odgrywa w ludzkim organizmie wapń? Nie da się ukryć, że jest podstawowym składnikiem kości. O wapniu mówi się nie tylko w kontekście budowy mocnego szkieletu, ale także wtedy, gdy mowa o właściwej kondycji zębów. Rola wapnia nie kończy się tylko na budowie kości i zębów. Ten pierwiastek jest ważny także z tego powodu, że jest niezbędny także dla właściwego funkcjonowania układu mięśniowego i nerwowego. Większość z nas dobrze wie, jak radzić sobie z niedoborami wapnia. Chodzi tutaj głównie o dietę bogatą w nabiał i unikanie szczawianów obecnych w szpinaku, szczawiu czy rabarbarze . Odłóżmy niedobór wapnia na bok. Dlaczego? Warto rozważyć scenariusz, w którym tego pierwiastka jest w naszym organizmie aż za dużo. Czy to możliwe – mogliby zapytać sceptycy. Niestety, ten problem spotyka całkiem dużą grupę osób. Jak pozbyć się z organizmu nadmiaru wapnia? Nadmiar wapnia w organizmie, czyli hiperkalcemia, ściśle wiąże się z nadmiarem innego pierwiastka w ludzkim organizmie. Chodzi tutaj o magnez. Wówczas dochodzi do wystąpienia stanu nierównowagi między tymi oboma pierwiastkami a sodem i potasem. Oprócz tego wpływ na nadmiar wapnia w organizmie ma działanie hormonu PTH – jego...