Historia serków topionych jest dość krótka. Zaczęła się ponad 100 lat temu w Szwajcarii. W tym odwiecznie zamożnym kraju produkowano tak dużo sera, że w pewnym momencie zaczęto skarżyć się na jego nadwyżki.

Kłopot bogactwa Szwajcarów stał się więc przyczyną powstania serów topionych. To właśnie w tym alpejskim kraju postanowili, że będą przetapiali resztki bardziej szlachetnych serów na inny produkt.

Dlaczego serki topione są tak popularne?

Do produkcji serka topionego przez lata używano serów, które miały nieodpowiednie kształty, brzydkie dziury. Nierzadko zdarzały się także przypadki przetapiania tzw. zwrotów. Do sera dodawano masło, wodę, mleko, twaróg, różnego rodzaju dodatki i razem przetapiano na jedną masę.

Wielką zaletą serków topionych  do dzisiaj jest ich trwałość. To wszystko dzięki procesowi szczelnego zamykania serków w plastikowych opakowaniach.

Zobacz także:

Jak dobrze wiecie, gama serków topionych sprzedawanych w sklepach jest bardzo szeroka. Serki w plasterkach, w kartonikach, w opakowaniach papierowych, a nawet w tubkach. Do tego cała masa różnych smaków – paprykowe, czosnkowe, pieczarkowe. Wszystko, czego tylko dusza zapragnie.

Dlaczego serki topione są niezdrowe?

Jednak wydaje się, że na tym kończy się lista zalet serka topionego. W trosce o swoje zdrowie, z pewnością powinniście się go wystrzegać. Dlaczego? Otóż serki topione dzięki dodatkowi masła, są źródłem dużej ilości tłuszczów nasyconych. Mają ich znacznie więcej niż zwykły, żółty ser.

Ponadto, serki topione to całe mnóstwo dodawanej soli, która dodatkowo zabezpiecza ten produkt przed zepsuciem.

Datę przydatności do spożycia, oprócz szczelnego opakowania i soli, przedłużają dodatkowo dodawane na potęgę konserwanty.

Czym zastąpić ser topiony?

Im dłuższa lista składników danego serka, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie on mocno niezdrowy dla waszego organizmu. Stabilizatory, emulgatory i inne dodatki – jeśli wyczytacie na opakowaniach serków o takich składnikach, lepiej odstawcie serek na sklepową półkę.

Zamiast tego lepiej zaopatrujcie się w naturalne sery białe, które możecie dowolnie przyprawić według własnego uznania. Ewentualnie zostańcie przy serach żółtych i spożywajcie je z rozwagą, w niezbyt dużych ilościach, jako zwykły dodatek do kanapek.