Ten ser fatalnie wpływa na serce, podwyższa ciśnienie i cholesterol.
Adobe Stock
Newsy

Ten ser fatalnie wpływa na serce, podwyższa ciśnienie i cholesterol.

Spożywanie niektórych produktów może przynosić negatywne skutki, które odbijają się na zdrowiu. Osoby mające problemy z odpowiednim ciśnieniem czy cholesterolem, powinny szczególnie uważać na ten ser. Jego zjedzenie może być katastrofalne.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 17, 2021

Śniadanie to ulubiony posiłek w ciągu dnia większości ludzi, a zwłaszcza podczas weekendu. Wówczas można spokojnie spędzić czas z bliskimi. Najczęściej na stole pojawiają się pyszne dania z jajkami czy wędliną, aczkolwiek nic nie zastąpi świeżego pieczywa, które najlepiej smakuje z masłem bądź serem. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Serki topione - jak powstają?

Na sklepowych półkach coraz większą popularnością cieszą się serki topione. To produkty pochodne sera żółtego. Powstają w procesie przetapiania wraz z topnikami, takimi jak kwas cytrynowy, kwas winowy, kwas mlekowy czy sole. Odbywa się to dość wysokich temperaturach, gdyż w okolicy nawet stu stopni. Są produkowane od początku XX wieku. Spopularyzował je francuski koncern braci Graf.

Zobacz także

Rodzaje serów topionych 

W sprzedaży można spotkać się głównie z trzema rodzajami danego produktu. Wyróżnia się je przede wszystkim przez sposób pakowania:

  • w sreberkach, 
  • w plastikowych pudełkach,
  • bądź paczkowane w postaci plastrów, gdzie każdy jest zawinięty w osobną folię. 

Wybór odpowiedniego artykułu spożywczego jest uwarunkowany poprzez potrzeby. Takie serki idealnie sprawdzają się jako smarowidło do pieczywa, dodatek do tostów czy są również wykorzystywane do zup krem. 

Popularność serków topnionych

Serki topione są dość popularne w sprzedaży, a zawdzięczają to w głównej mierze smakowi oraz niskiej cenie, która jest przystępna dla każdego. To jedno z tańszych smarowidłem na rynku. Poza tym mają szeroką gamę smaków, toteż wybór jest dość korzystny. Na półkach sklepowych można znaleźć takie jak z dodatkiem szynki, ziołowe, śmietankowe, pieczarkowe, z papryką, jogurtowe czy z cebulą i szczypiorkiem. Takie cechy zachęcają do zakupu, a konsumenci z chęcią sięgają po niego ze sklepowych półek. 

Czy ser topiony jest zdrowy?

Mimo, iż serki topione są smaczne, tanie i idealne do pieczywa, to jednak mają swoją ciemną stronę. Wpływa na to sposób obróbki oraz różnego rodzaju dodatki chemiczne. Takie połączenie składników zdecydowanie nie sprzyja dobremu zdrowiu. Należy również zauważyć podstawową różnicę, iż nie są to sery, a produkty seropodobne ze sporą ilością tłuszczów utwardzonych. Częste ich pojawianie się na stole skutkuje problemami z prawidłowym działaniem układu pokarmowego bądź zaburzeniem odporności. Zdecydowanie nie powinny po nie sięgać osoby z nadciśnieniem i chorobami serca. Serki topione mogą powodować wzrost ciśnienia i cholesterol, a jednocześnie przyczyniać się do wielu schorzeń.

Czytaj także:

Komentarze