Ten rząd będzie karał za marnowanie jedzenia. Jesteście za?
AdobeStock
Newsy

Ten rząd będzie karał za marnowanie jedzenia. Jesteście za?

Influencerzy się doigrali i będą płacili kary za wyrzucanie jedzenia. Dobry krok?

Niektórzy ludzie nie przestają zadziwiać. Podczas, gdy w wielu krajach wprowadza się przepisy mające na celu przeciwdziałanie marnowaniu żywności, chińscy influencerzy udostępniają w internecie filmy, na których pochłaniają (lub tylko udają, że to robią) gigantyczne ilości jedzenia, ku uciesze swoich widzów. Chiński rząd postanowił ukrócić te działania. Jak? Przekonajcie się!

Magda Gessler odpowiada na pytania

„Mukbang show”, czyli obżarstwo na żywo

Influencerzy robią wszystko, by podtrzymać swoją popularność w internecie. W końcu właśnie z tego żyją! Jednak influencerzy z Chin przeszli samych siebie. Obecnie w chińskim internecie na topie są filmiki oraz livestreamy, czyli filmy na żywo, na których influencerzy pożerają mnóstwo jedzenia lub piją ogromne ilości alkoholu. Zjawisko ma nawet swoją nazwę „mukbang show”. Prawdopodobnie część z tych osób wcale nie zjada wszystkiego, co mają przed sobą na talerzu i jedynie udają a niezjedzone potrawy trafiają do śmieci.

Chiński rząd kontra influencerzy

Rząd w Chinach postanowił ukrócić te praktyki, ponieważ stwierdzono, że popularne filmiki „mukbang show” to nic innego, jak promowanie marnowania jedzenia. Stały Komitet Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych uchwalił niedawno nowe prawo które mówi, że influencerzy nie mogą tworzyć treści (filmów, zdjęć ani livestreamów), na których jedzą ogromne ilości jedzenia lub udają, że to robią. Osoby, które się do tego nie zastosują i pomimo zakazu będą publikować tego typu materiały, będą zmuszone zapłacić grzywnę w wysokości nawet 100 tysięcy juanów, czyli 60 tysięcy złotych.

Zobacz także

Przeciwdziałanie marnowaniu żywności w Chinach

Dlaczego chiński rząd zareagował tak stanowczo w sprawie influencerów? Okazuje się, że marnowanie jedzenia to obecnie bardzo duży problem w Chinach. Rząd stara się walczyć z tym na różne sposoby – na przykład restauracje mają prawo do karania klientów dodatkowymi opłatami, jeżeli ci nie zjedzą większości zamówionych potraw. Z mandatami muszą się liczyć także restauratorzy, którzy zachęcają klientów do zamawiania nadmiernych ilości jedzenia.

Obecnie szacuje się, że każdego roku w Chinach na śmietniku ląduje 18 milionów ton jedzenia – jest to ilość wystarczająca do wykarmienia od 30 do 50 milionów ludzi. To liczby wprost niewyobrażalne, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że w Polsce żyje 38 mln ludzi!

Czytaj także:

Komentarze
jak nie marnować jedzenia
AdobeStock
Newsy Polacy rocznie marnują tony żywności. Badania są zatrważające
W Polsce co roku wyrzuca się ogromne ilości jedzenia. Sprawdźcie, czy możecie sami coś z tym zrobić!
Katarzyna Wyborska
styczeń 20, 2021

Przyznajcie z ręką na sercu – czy zużywacie wszystko, co kupujecie? Czy zdarzy się wam czasami wyrzucić jedzenie, które już się zepsuło? Nikt świadomie nie chce marnować żywności, ale niestety co roku tony jedzenia trafiają do śmietników. Polska jest jednym z rekordzistów w kategorii wyrzucania żywności. Ile jedzenia marnują Polacy? W 2018 roku Forbes przeprowadził badanie, w którym sprawdził, ile żywności marnuje się w Polsce. Wyniki są naprawdę przerażające! Średnio każdy Polak wyrzuca ponad 230 kg jedzenia rocznie, co daje około 9 milionów ton żywności w skali całego kraju. Takie ilości dały Polsce 5 miejsce w Europie pod względem tego, ile jedzenia się marnuje. Niestety, problem z wyrzucaniem żywności ma u nas tendencję wzrostową. We wspomnianym badaniu dla Forbes w 2018 roku 40% badanych Polaków przyznało, że zdarza im się wyrzucać jedzenie. Tymczasem w 2017 było to 34%. Socjologowie tłumaczą to zjawisko – twierdzą, że przyczyna leży w fakcie, iż ludzie są leniwi i nie chce im się zużywać nadmiaru jedzenia, a do tego żywność jest tania i wyrzucanie jej do śmieci powoduje mniejsze wyrzuty sumienia. W Polsce najczęściej do śmietnika trafiają: Owoce Warzywa Chleb Mięso Jak zapobiegać marnowaniu żywności? Jeżeli wam też zdarza się wyrzucić jedzenie, które się zepsuło, ponieważ kupiliście go za dużo i nie zdążyliście zjeść, to skorzystajcie z kilku prostych porad, które pomogą wam oszczędzić żywność i pieniądze! Sprawdźcie, co macie w lodówce – przed wyjściem na zakupy zróbcie dokładny przegląd lodówki, by uniknąć sytuacji w której kupujecie te same produkty, które już się w niej znajdują. Nie idźcie do sklepu głodni – najgorszym pomysłem jest wyjście na zakupy prosto z pracy, gdy jedyne o...

Przeczytaj
Czy po obiedzie świątecznym nie będzie można wyjść na spacer przez godzinę policyjną? Niepokojące słowa ministra
Adobe Stock
Newsy Czy po obiedzie świątecznym nie będzie można wyjść na spacer przez godzinę policyjną? Niepokojące słowa ministra
Sprawdźcie, jakie są prognozy dotyczące obostrzeń w Polsce.
Anna Urbańska
marzec 28, 2021

Pandemia w Polsce wciąż przybiera na sile. Z dnia na dzień bite są kolejne rekordy w liczbie zakażeń. Nie ma wątpliwości, że sytuacja nie jest ciekawa. Szpitale są przepełnione. Nie wygląda na to, że szybko się to zmieni. Mamy do czynienia z trzecią falą pandemii. Czego możecie spodziewać się w najbliższych tygodniach? Minister zdrowia odpowiada na pytania. Szczyt trzeciej fali koronawirusa Prognozuje się, że szczyt trzeciej fali koronawirusa będzie miał miejsce w święta wielkanocne. Obchody Wielkanocy będą w tym roku zdecydowanie inne niż zazwyczaj. Adam Niedzielski, aktualny minister zdrowia ostrzega, że to nie jest czas na łamanie obostrzeń. Sytuacja jest zła, ale może być jeszcze gorsza.  Mamy obecnie 31757 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Liczba ta dalej rośnie. To aż o 5 tysięcy więcej zachorowań niż tydzień temu. Minister podkreśla, że dynamika pandemii jest w calszym ciągu ogromna, choć dzienny przyrost jest mniejszy niż tydzień temu. Pozwala to ekspertom spekulować, że apogeum trzeciej fali pandemii koronawirusa przypadnie na okres okołoświąteczny. Oprócz apelów do społeczeństwa o przestrzeganie zasad, rząd wprowadza kolejne obostrzenia, które mają motywować Polaków do ograniczania kontaktów społecznych i uniknąć tak szybkiego wzrostu tempa pandemii. Stan epidemii w Polsce Szef resortu zdrowia udzielił wywiadu na antenie jednej ze stacji radiowych. „Stan jest krytyczny, bierzemy wszystkie scenariusze pod uwagę – i te optymistyczne, ale przede wszystkim te pesymistyczne” – tak wypowiedział się w niedanym wywiadzie, odpowiadając na pytanie prowadzącego o ewentualność wprowadzenia w Polsce godziny policyjnej lub stanu nadzwyczajnego. Adam Niedzielski podkreśla, że statystyki i regulacje jasno wskazują na to, że to nie jest czas na obchodzenie zakazów. To narażanie...

Przeczytaj