Ten rodzaj siemienia lnianego ma więcej błonnika i białka. Dużo lepszy od tradycyjnego
Getty Images
Newsy

Ten rodzaj siemienia lnianego ma więcej błonnika i białka. Dużo lepszy od tradycyjnego

Na temat siemienia lnianego napisano już wiele artykułów i przeprowadzono mnóstwo badań. Niezależnie, który rodzaj wybierzecie, zyskacie wiele. Jednak dużo lepiej świadomie wybrać len, który pijecie. Kiedy i na które nasiona się zdecydować?

W sklepach zetkniecie się z dwoma rodzajami lnu: pełnymi, ciemnymi ziarenkami, lnem złocistym oraz lnem mielonym. Tylko jeden z nich ma jednak więcej białka i błonnika niż pozostałe. O którą odmianę chodzi? Sprawdźcie, czym jeszcze się różnią i dobierzcie nasiona lnu do swoich potrzeb. 

Czym charakteryzują się różne odmiany lnu?

Siemię lniane w sklepach najczęściej znajdziecie w wersji brązowej (całych ziarenek) lub mielonej (również brązowe ziarenka).

W dobrze zaopatrzonych sklepach (w tym tych z żywnością eko i hipermarketach) znajdziecie jednak również len złocisty, zdecydowanie jaśniejszy niż charakterystyczne, świetnie wszystkim znane brązowe nasionka.  

Len złocisty na pierwszy rzut oka bardziej przypomina sezam. Jego nietypowa barwa wiąże się z zawartością pigmentu (a konkretnie jego niedoborem). Kremowy kolor ziaren wynika z technologii uprawy roślin. 

Len złocisty od brązowego różni się jednak nie tylko kolorem, ale i smakiem. Jasne nasiona szczególnie spodobają się osobom, które nie przepadają za oryginalnym smakiem  „lnianego kisielu”. Brązowe mają zdecydowanie bardziej wyrazisty, maślano-orzechowy smak. 

Nie wiadomo właściwie, dlaczego len złocisty w sklepach pojawia się zdecydowanie rzadziej niż tradycyjny. Różnica w cenie w sklepach internetowych (przy opakowaniu tej samej wielkości) najczęściej wynosi maksymalnie złotówkę. W pewnych sytuacjach warto ją dołożyć. Kiedy złocisty len jest lepszy niż brązowy i które siemię jest lepsze w ogólnym rozrachunku? Odpowiedź nie jest oczywista.

Zobacz także
Wystarczy 1 łyżeczka siemienia lnianego dziennie. Mocne włosy i mniej cm w pasie to nie wszystko

Wystarczy 1 łyżeczka siemienia lnianego dziennie. Mocne włosy i mniej cm w pasie to nie wszystko

Zamiast do garnka, wsypcie te ziarenka do kubka i zalejcie wodą. Poczujecie się leciutcy jak piórko

Zamiast do garnka, wsypcie te ziarenka do kubka i zalejcie wodą. Poczujecie się leciutcy jak piórko

Kiedy i na którą odmianę lnu się zdecydować? 

Oba rodzaje mają swoje korzyści. W czym len złocisty jest lepszy niż ten, który świetnie znacie? Otóż odpowiedź jest następująca: złoty len ma więcej białka i błonnika niż brązowy. 

Drugą różnicą na korzyść lnu złocistego jest kaloryczność. Złote siemię ma mniej tłuszczu, co przekłada się na kalorie. W 100 g złotych ziarenek jest 498 kalorii, zaś w brązowych 525 kcal.

Trzecia cecha, która różni obie odmiany nasion to zawartość tłuszczów. W złocistych nasionach dominują wielonasycone kwasy tłuszczowe oraz kwas linolenowy i alfa-linolenowy. Klasyczne, brązowe nasiona są lepiej zaopatrzone w jednonasycone kwasy i zawierają nieco wyższe stężenie przeciwutleniaczy. W związku z tymi tłuszczami, na złoty len śmiało mogą zdecydować się osoby, które chcą zadbać o serce, układ nerwowy i muszą pilnować poziomu cholesterolu – kwas alfalinolenowy doskonale na nie wpływa. 

Porównanie złotych i brązowych ziarenek nie jest łatwe – obie odmiany mają swoje atuty. Jeśli len pijecie z innych powodów niż serce czy nerwy, śmiało możecie zostać przy klasycznym – chyba, że przeszkadza wam jego smak. Wtedy, jeżeli nie próbowaliście nigdy złocistych ziarenek, zróbcie napój z lnu z ich wykorzystaniem.