Płatki śniadaniowe, zazwyczaj wyprodukowane z grysiku kukurydzianego, szturmem podbiły serca polskich konsumentów.

Jeszcze przed 20 laty, płatki uchodziły za nietypowy produkt rodem z Zachodu, który w Polsce nie miał prawa się przyjąć.

Dlaczego płatki kukurydziane są uznawane za niezdrowe?

Rynek jednak zadecydował inaczej. Płatki pokochały zwłaszcza dzieci, które nie pamiętały nawet świata bez ulubionych corn flakes.

Płatki to nie tylko szeroka gama wariantów smakowych, ale także przede wszystkim duża wygoda. Mleko, jogurt, maślanka – nie trzeba ich nawet podgrzewać, by płatki ładnie rozmiękły i były apetyczne.

Zobacz także:

Płatkom kukurydzianym jeszcze przed wkroczeniem na polski rynek zarzucano brak wartości odżywczych.

Popularne corn flakes zawierały za to mnóstwo pustych kalorii i jeszcze więcej cukrów prostych. Producenci nie mieli wyjścia, musieli cos więc z tym zrobić.

Płatki nie straciły na popularności mimo kampanii społecznych i nagonce środowisk lekarskich między innymi dzięki zmianie składu tego produktu.

Co zawierają w sobie płatki śniadaniowe?

Skład został wzbogacony przez kompleks witamin i żelaza. W takim kształcie płatki trafiły właśnie do Polski i dalej są sprzedawane jako „zdrowe i pożywne” śniadanie dla dzieci.

Tymczasem, prawda o płatkach jest dużo mniej różowa, niż wynikałoby to z materiałów marketingowych i reklamowych.

Oprócz wspomnianej przez nas już niemal zerowej wartości odżywczych płatków i ich tuczącego charakteru, dochodzi jeszcze jedna sprawa.

Pewna organizacja pozarządowa walcząca o spełnianie standardów zdrowej żywności przez producentów, dokonała parę lat temu szokującego odkrycia podczas badania płatków Cheerios.

Laboratoryjna próba wykonana z udziałem tych owsiano-pszennych kółeczek z dodatkiem miodu, przyniosła sensacyjne odkrycie

Czy płatki wielozbożowe Cheerios są zdrowe?

Chodzi o użycie do produkcji tych płatków zbóż, które były z kolei potraktowane ogromnymi, ponadnormatywnymi ilościami pestycydów.

Stężenie glifosatu w próbce płatków przekroczyło normy o kilka razy. Czym jest glifosat? To herbicyd produkcji koncernu Monsanto, znany pod nazwą handlową Roundup.

Oprócz tego, że glifosat zwalcza chwasty, to dodatkowo powoduje ogromne niebezpieczeństwo dla ludzi jedzących zboża z upraw opryskiwanych tym preparatem.

Mimo tego, że w środowisku akademickim wciąż trwają spory co do wpływu glifosatu na zdrowie człowieka, wiele opiniotwórczych gremiów przyznało, że działa on silnie rakotwórczo, zwłaszcza w zbyt dużych dawkach, co było udziałem płatków Cheerios.

Jedzone regularnie tego typu produkty z przekroczoną dawką glifosatu, mogą siać prawdziwe spustoszenie w ludzkich organizmach.

Dlatego też, konsumenci powinni wybierać mądrze i świadomie produkty, które zakupują. Także jeśli chodzi o niewinne śniadania.