Zbyt częste picie kawy może się źle odbić na zdrowiu. Prowadzi do problemów z zasypianiem, nadkwasoty, refluksu, a także wpływa negatywnie na samopoczucie osób cierpiących na nerwicę. Okazuje się, że dotyczy to także kawy bezkofeinowej! Z tego powodu część osób zamienia zwykłą kawę na kawę zbożową. Jednak czy rzeczywiście jest ona dużo zdrowsza? Dietetycy mają co do tego wątpliwości.

Jak powstaje kawa zbożowa?

Kawę zbożową wytwarza się z prażonych ziaren zbóż, takich jak pszenica, żyto, jęczmień i orkisz. Ponieważ same zboża mają bardzo delikatny smak, do kawy zbożowej dodaje się różne dodatki, najczęściej cykorię i buraka cukrowego.

Czy kawa zbożowa jest zdrowa?

Ponieważ kawa zbożowa nie zawiera ani grama kofeiny, wydaje się być dobrym wyborem dla osób, które chcą ograniczyć spożycie tradycyjnej kawy. Ale czy rzeczywiście kawa zbożowa jest zdrowa? Odpowiedź nie jest jednoznaczna. Poznajcie wady i zalety picia kawy zbożowej:

Zalety kawy zbożowej

Ze względu na brak kofeiny w składzie, poleca się ją osobom cierpiącym na nerwicę i problemy z zasypianiem. Jest również polecana z tego powodu dzieciom i kobietom w ciąży. Popularna zbożówka pozbawiona jest także substancji drażniących żołądek, które można znaleźć zarówno w zwykłej kawie, jak i tej bezkofeinowej, dlatego jest idealnym zamiennikiem tego napoju dla tych osób, które cierpią na dolegliwości ze strony żołądka i układu pokarmowego (w szczególności dotyczy to nadkwasoty i wrzodów żołądka).

Zobacz także:

Dodatkowo kawa zbożowa dostępna w sklepach występuje w wielu wariantach. Można wybrać tę o najbardziej klasycznym smaku, jak i w różnych smakach. Znaleźć możecie kawę zbożową miodową, orzechową, a nawet czekoladową. Z dodatkiem mleka, śmietanki, cukru i kakao można wyczarować z niej bardzo smaczny napój na ciepło! Doskonale smakuje także zmrożona w upalny dzień.

Wady kawy zbożowej

Jednak dietetycy ostrzegają, że kawa zbożowa wcale nie jest pozbawiona wad!

Najpierw trzeba się przyjrzeć składnikom, z których jest wytwarzana. Zboża będące podstawą kawy zbożowej zawierają gluten, dlatego osoby cierpiące na celiakię w ogóle nie mogą jej spożywać.

Ostrożność powinni zachować również cukrzycy – kawa zbożowa ma wysoki indeks glikemiczny. Oznacza to, że po jej wypiciu gwałtownie wzrasta poziom cukru we krwi, a tego cukrzycy powinni unikać.

Coraz częściej mówi się też o prawdopodobnym wpływie kawy zbożowej na rozwój nowotworów. Zawiera ona akrylamid, związek chemiczny zawarty także w kawie rozpuszczalnej. Według niektórych badań związek ten może mieć działanie rakotwórcze. Z tego powodu powinno się ograniczyć picie kawy zbożowej i spożywać ją maksymalnie raz dziennie.