Ten produkt jest zakazany w wielu krajach. Polscy producenci jedzenia stosują go na potęgę
Adobe Stock
Newsy

Ten produkt jest zakazany w wielu krajach. Polscy producenci jedzenia stosują go na potęgę 

Nie od dziś wiadomo, że sztuczne składniki żywności takie jak konserwanty, wzmacniacze smaku czy barwniki są szkodliwe dla zdrowia. Wielu producentów jednak nadal „urozmaicają” w ten sposób swoje produkty, a czasem nawet przykrywają ich niską jakość.
Aleksandra Zaborowska
kwiecień 10, 2021

Amarant to barwnik spożywczy o czerwono-niebiesko-fioletowawym kolorze. Został on już zakazany w USA, Austrii, Rosji oraz w Norwegii. Dlaczego więc w Polsce nadal można go stosować, skoro pojawiły się podejrzenia, że może on być rakotwórczy?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Szkodliwy barwnik, którego należy unikać

Amarant dawniej pozyskiwany był z węgla. Obecnie z ropy naftowej. Można go znaleźć w takich produktach jak kolorowe alkohole, galaretki, dżemy, a także kawior. Największe jego ilości znajdują się w żywności o najbardziej żywym, a jednocześnie sztucznym kolorze. Mimo że jest on tylko barwnikiem, jego nadmierne spożywanie jest szczególnie niebezpieczne. Jakie są jego skutki?

  • U kobiet w ciąży zbyt duże ilości amarantu mogą spowodować wady wrodzone płodu
  • U osób obciążonych ryzykiem nowotworu mogą zwiększać szanse na zachorowanie
  • U małych dzieci mogą zaburzać prawidłowy rozwój

Polskie zalecenia teoretycznie dopuszczają dzienne spożycie tego składnika w ilości 0,5 mg na kilogram masy ciała. Eksperci jednak zalecają jeszcze większe ograniczenia i zupełne wyłączenie barwnika z diety dziecięcej.

Zobacz także

Jak rozpoznać czy w produkcie znajduje się amarant?

Barwnik ten rozpoznamy w składzie po oznaczeniu E123. Większość symboli rozpoczynających się od litery „E” sygnalizuje, że produkt zawiera sztuczne barwniki, konserwanty czy wzmacniacze smaku. Chociaż w niewielkich ilościach nie powinny one mieć znaczącego wpływu na zdrowie, dodawane są do coraz większej liczby produktów. Należy szczególnie na nie uważać – im większa ilość barwników, wzmacniaczy czy chemicznych substancji, tym niższa jakość produktu.


Czytaj też:

Komentarze