Ten produkt GMO uratował miliony dzieci przed ślepotą. Znacie tę historię? – złoty ryż, ryż wzbogacony o beta karoten
Pixabay
Newsy

Ten produkt GMO uratował miliony dzieci przed ślepotą. Znacie tę historię?

Poznajcie tę niezwykłą historię. Nauka może czynić cuda!

GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie kojarzy się niektórym z czymś niezdrowym, sztucznym i tym, czego należy unikać. Okazuje się, że GMO to metoda, która może dać naprawdę wiele dobrych dla świata i ludzkości efektów. Poznajcie historię powstania złotego ryżu, który uratował miliony dzieci przed ślepotą, a nawet śmiercią.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Monotematyczna dieta

W wielu krajach rozwijających się podstawowym pożywieniem jest ryż. Miska gotowanego ryżu to śniadanie, obiad i kolacja. Niestety, ryż sam w sobie nie ma zbyt wielu wartości odżywczych. W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do bardzo urozmaiconej diety. Mamy dostatek kasz, ziemniaków, chleba oraz mnóstwo dodatków. Jesteśmy w uprzywilejowanej pozycji.

W niektórych krajach uprawiany jest jednak naprawdę tylko biały ryż. Biały ryż faktycznie syci, więc zapewnia przetrwanie. Niestety, nie dostarcza wystarczającej ilości minerałów i witamin, by osoby jedzące tylko ryż mogły rozwijać się zdrowo. Odbija się to szczególnie na zdrowiu dzieci.

Niedobory u dzieci z krajów rozwijających się

Chodzi o niedobór karotenu, czyli rodzaju witaminy A. Przy niedoborach witaminy A może pojawiać się tak zwana kurza ślepota, czyli niezdolność do dobrego widzenia po zmierzchu. Witamina A ma ogromny wpływ na wzrok dzieci i dorosłych. Niestety, w wielu krajach to bardzo powszechny problem prowadzący nawet do śmierci milionów dzieci rocznie.

Zobacz także
Podajecie dzieciom potrawy z grilla? Pod żadnym pozorem nie dawajcie im tej rzeczy!

Podajecie dzieciom potrawy z grilla? Pod żadnym pozorem nie dawajcie im tej rzeczy!

Jajko niespodzianka jest zakazane w USA

Aż ciężko w to uwierzyć. Ten produkt jest zakazany w USA a polskie dzieci się nim zajadają

Rozwiązanie problemu dzięki GMO – niesamowita historia

Naukowcy postanowili znaleźć rozwiązanie tego problemu. Na początku rozważano popularyzację w tych krajach spożycia warzyw i owoców bogatych w witaminę A. Myślano nad tym, by rozdać nasiona marchwi, nauczyć rolników jej uprawy i zachęcać do spożycia.

Realia są jednak zupełnie inne. Wiele z tych osób nie może pozwolić sobie na zajęcie pola uprawnego wysianiem warzywa, które nie nasyci rodziny aż tak, jak ryż. Ważniejsze było dla nich zawsze przetrwanie i brak głodu.

Naukowcy wpadli na genialny pomysł. Zamiast przekonywać rolników do zmiany zachować, wynaleziono ziarna ryżu, który zawiera witaminę A. Nazwano go „złotym ryżem”, ponieważ łupina tego produktu ma żółty kolor. Za pomocą metod inżynierii biochemicznej wprowadzono do nasion ryżu specjalne geny, dzięki którym ryż jest bogaty w beta-karoten.

Skuteczność projektu

Według WHO, w 2012,niedobór witaminy A występował aż u 250 mln dzieci w wieku przedszkolnym. W 2009 roku niedobór witaminy A spowodował śmierć ponad 8 milionów dzieci! Dzięki złotemu ryżowi, problem znacznie się zmniejsza. Miska ryżu pokrywa bowiem ok. 60% dziennego zapotrzebowania na witaminę A. To niesamowite osiągnięcie, które każdego roku ratuje miliony istnień!

Czytaj także:

Jak ugotować ryż w mikrofalówce? Łatwiej chyba się nie da
Flickr
Newsy
Jak ugotować ryż w mikrofalówce? Łatwiej chyba się nie da
Gotowanie ryżu w kuchence mikrofalowej to rozwiązanie nie tylko dla zabieganych, ale także dla kulinarnych debiutantów. Wystarczy włączyć mikrofalówkę i od czasu do czasu sprawdzać gotowość produktu!

Wielu Polaków, a zwłaszcza tych nieco młodszych, nie ma cierpliwości do gotowania ryżu w garnku bez woreczków. Porcjowany ryż jest wygodny w użyciu, ale na tym właściwie kończą się jego zalety. Ryż gotowany w woreczkach, w garnku czy w mikrofali? Niektórzy nie ufają do końca plastikowym woreczkom, które pozostają we wrzątku przez dłuższy czas. Wiele do życzenia pozostawia także znacznie wyższa cena ryżu w woreczkach od tego sprzedawanego w 1-kilogramowych opakowaniach. Jeśli nie lubicie gotować ryżu w garnku lub chcecie zrobić to jeszcze wygodniej i łatwiej, wypróbujcie trzecią metodę gotowania tego białego ziarna – chodzi tutaj mianowicie o gotowanie ryżu w kuchence mikrofalowej. Jak ugotować ryż w mikrofalówce? Przygotujcie szklane naczynie żaroodporne z pokrywką lub specjalne naczynie plastikowe z możliwością używania w kuchence mikrofalowej (nie wszystkie się do tego nadają). Przygotujcie porcję ryżu – wsypcie ją do szklanki. W ten sposób najłatwiej odmierzycie później odpowiednią ilość wody do ugotowania ryżu. Przepłuczcie porcję ryżu w wodzie ze skrobi i odsączcie go dokładnie. Wsypcie ryż do naczynia i zalejcie wodą w proporcji 1:2. Jeżeli chcecie ugotować mniej kleisty, bardziej sypki ryż, użyjcie odrobinę mniej wody. Posólcie wodę. Wstawcie naczynie z ryżem pod przykryciem do mikrofalówki i ustawcie największą moc kuchenki. Pozwólcie, by woda w naczyniu się zagotowała – powinny wystarczyć ok. 3-4 minuty na największej mocy. Po tym czasie zmniejszcie odrobinę moc mikrofalówki i gotujcie przez kolejne 6-8 minut. Ryżu nie należy mieszać podczas gotowania w mikrofali. Po upływie określonego przez nas czasu ostrożnie podnieście pokrywkę i sprawdźcie ryż – jeżeli jest jeszcze w stanie al dente, możecie...

ryż
Adobe Stock
Newsy
Jak uratować przypalony ryż? To prostsze niż myślicie. Wystarczy kawałek...
Ryż ma wiele zastosowań w kuchni. Jest nie tylko zdrowy, ale posiada również wiele wartościowych składników odżywczych, które skłaniają, aby wprowadzić produkt do swojej diety. Ważne jest jednak, aby zachował cenne właściwości, musi być odpowiednio ugotowany.

Ryż jest uwielbiany na całym świecie, jako podstawa do różnego rodzaju deserów (mango stickie rice, pieczony ryż z jabłkiem) czy zamiennik produktów skrobiowych na talerzu. Jest doskonałym artykułem dla osób chorujących na celiakię bądź choroby układu trawiennego.  Produkcja ryżu Głównym producentem na świecie tego produktu są Chiny. Nie jest to zaskoczenie, gdyż stanowi on podstawę chińskiej kuchni. Wiele ich dań opiera się bowiem na tym składniku. Ryż jest uprawiany w Azji od ponad 7000 lat. Do uprawy potrzebuje odpowiednich warunków, a przede wszystkim wilgoci.  Do wyboru, do koloru W sprzedaży występuje wiele odmian tego produktu. Między innymi podział występuje na długość ziarenek (długoziarnisty, średnioziarnisty czy krótkoziarnisty) czy rodzaj. Do najpopularniejszej odmiany należy ryż biały, jednak jest on również najmniej wartościowy ze wszystkich dostępnych na sklepowych półkach. Swój smak, wygląd jest winnym procesowi produkcji, jaki przechodzi po zbiorze. Usuwa się warstwę wierzchnią, która zawiera najcenniejsze składniki odżywcze. Bardziej wartościową odmianą jest ryż brązowy. Charakteryzuje się dłuższym procesem gotowania, a także większą ilością wartości korzystnych dla zdrowia. Wśród dostępnych produktów na rynku należy wyróżnić także ryż parboiled, ryż basmati, ryż arborio, ryż czarny, ryż jaśminowy czy dziki. Odpowiednie gotowanie Wiele osób idzie prostszą drogą i częściej kupuje porcjowany ryż w plastikowych torebkach. Nie jest to wyjście ani ekologiczne, ani dobre dla zdrowia. Jak powszechnie wiadomo, tego tworzywa powinno unikać się jak najbardziej. Dlatego warto zaopatrzyć się większe opakowania tego produktu. Wówczas przygotowanie może być nieco trudniejsze, gdyż należy pilnować gotowanego ryżu....

łosoś
Pixabay
Zdrowie
Ta witamina zmniejsza ryzyko zachorowania na raka! Znajdziesz ją m.in. w tłustych rybach i jajkach
Niedobór witamin może bardzo negatywnie wpływać na cały nasz organizm. Szczególnie niebezpieczny jest niedobór witaminy D, który, jak wykazały badania, może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi, jelita grubego, jajnika i prostaty. Czym jest witamina D i gdzie możemy ją znaleźć? Podpowiadamy!

Czym jest witamina D? Witamina D to witamina, która pomaga naszemu organizmowi wchłaniać wapń, który jest niezbędny dla utrzymania zdrowych kości. Wspiera ona również prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, mięśniowego i nerwowego. Większość witaminy D powstaje, gdy nieaktywna forma składnika odżywczego jest aktywowana w skórze, gdy jest wystawiona na działanie promieni słonecznych. Mniejsze ilości witaminy D znajdują się w mleku i innych produktach spożywczych, takich jak np. tłuste ryby i jajka. Z uwagi na fakt, że większość z nas spędza sporą część dnia w pracy, przebywając poza bezpośrednim działaniem promieni słonecznych lub będąc na słońcu używa filtrów przeciwsłonecznych, produkcja witaminy D jest niestety ograniczona. Jak niedobór witaminy D wpływa na ludzki organizm? Panuje błędne przekonanie, że tylko dzieci i osoby starsze potrzebują suplementacji witaminą D. Niestety, to nieprawda. Tak naprawdę wszyscy potrzebujemy witaminy D. Niedobór witaminy D wpływa negatywnie na cały ludzki organizm – m.in. na układ nerwowy i sercowo-naczyniowy oraz zwiększa ryzyko wystąpienia wielu nowotworów. Większość badań wykazała związek między wystarczającym poziomem witaminy D a niższym ryzykiem raka. Dowody sugerują, że wysiłki zmierzające do poprawy poziomu witaminy D, na przykład poprzez suplementację witaminy D, mogą zmniejszyć zachorowalność na raka i śmiertelność przy niewielkich kosztach oraz przy niewielkich lub zerowych skutkach ubocznych - czytamy na stronie Narodowej Biblioteki Medycyny Stanów Zjednoczonych. Liczne badania wykazały, że niedobór witaminy D wiąże się również z wyższą częstotliwością chorób psychicznych i zakaźnych, w tym gruźlicy, chorób autoimmunologicznych: stwardnienia rozsianego, cukrzycy typu 1 i wrzodziejącego...

Wszyscy myślą, że to połączenie jest trujące. To bzdura, jedzcie tak na zdrowie
Pixabay
Newsy
Wszyscy myślą, że to połączenie jest trujące. To bzdura, jedzcie tak na zdrowie
Na pewno ktoś kiedyś namawiał was do rezygnacji z tego połączenia. To bez sensu!

Produkty spożywcze mogą stawać się przez łączenie ich z innymi produktami zdrowe i bardziej wartościowe, lub tracić dużo na wartości . Niestety, wokół szkodliwości połączeń produktów krąży bardzo wiele mitów. Wiele z nich słyszeliście pewnie podczas spotkań rodzinnych, a może natknęliście się też na nieprawdziwe porady w internecie. Przedstawiamy wam dziś jeden bardzo popularny mit na temat połączenia produktów spożywczych. Jeśli faktycznie stosujecie się do tej zasady, naprawdę dużo tracicie! Mit na temat szkodliwości produktów Chodzi o połączenie pomidora z ogórkiem. Wiele osób głosi, że przez zawartość askorbinazy, takie połączenie jest szkodliwe. To nieprawda! Skąd wziął się mit o szkodliwości połączenia ogórka z pomidorem? Propagatorzy tego mitu opierają się na tym, że świeże ogórki zawierają enzym askorbinazę. To enzym rozkładający kwas askorbinowy, czyli czynną formę witaminy C. Przez to łączenie ogórka (z askorbinazą) z pomidorem (źródłem witaminy C) ma być szkodliwe. Niektórzy idą nawet dalej i mówią, że wytwarzają się tam wtedy toksyny. Czy można łączyć ogórka z pomidorem? Świeże surowe ogórki faktycznie zawierają askorbinazę, czyli enzym rozkładający witaminę C. Dzieje się to jednak naprawdę w minimalnym stopniu. Poza tym, pomidory nie są wcale specjalnie znaczącym źródłem witaminy C w diecie. Jeśli chcielibyście stosować się do tej zasady, musielibyście unikać połączenia ogórków z każdym innym warzywem i owocem, bo prawie wszystkie zawierają witaminę C. Jedzcie ogórki z pomidorami na zdrowie. Łączcie je w: Sałatce greckiej Różnorodnych wiosennych sałatkach Sałatce szopskiej popularnej w Bułgarii Tradycyjnej gruzińskiej sałatce z...