GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie kojarzy się niektórym z czymś niezdrowym, sztucznym i tym, czego należy unikać. Okazuje się, że GMO to metoda, która może dać naprawdę wiele dobrych dla świata i ludzkości efektów. Poznajcie historię powstania złotego ryżu, który uratował miliony dzieci przed ślepotą, a nawet śmiercią.

Monotematyczna dieta

W wielu krajach rozwijających się podstawowym pożywieniem jest ryż. Miska gotowanego ryżu to śniadanie, obiad i kolacja. Niestety, ryż sam w sobie nie ma zbyt wielu wartości odżywczych. W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do bardzo urozmaiconej diety. Mamy dostatek kasz, ziemniaków, chleba oraz mnóstwo dodatków. Jesteśmy w uprzywilejowanej pozycji.

W niektórych krajach uprawiany jest jednak naprawdę tylko biały ryż. Biały ryż faktycznie syci, więc zapewnia przetrwanie. Niestety, nie dostarcza wystarczającej ilości minerałów i witamin, by osoby jedzące tylko ryż mogły rozwijać się zdrowo. Odbija się to szczególnie na zdrowiu dzieci.

Niedobory u dzieci z krajów rozwijających się

Chodzi o niedobór karotenu, czyli rodzaju witaminy A. Przy niedoborach witaminy A może pojawiać się tak zwana kurza ślepota, czyli niezdolność do dobrego widzenia po zmierzchu. Witamina A ma ogromny wpływ na wzrok dzieci i dorosłych. Niestety, w wielu krajach to bardzo powszechny problem prowadzący nawet do śmierci milionów dzieci rocznie.

Zobacz także:

Rozwiązanie problemu dzięki GMO – niesamowita historia

Naukowcy postanowili znaleźć rozwiązanie tego problemu. Na początku rozważano popularyzację w tych krajach spożycia warzyw i owoców bogatych w witaminę A. Myślano nad tym, by rozdać nasiona marchwi, nauczyć rolników jej uprawy i zachęcać do spożycia.

Realia są jednak zupełnie inne. Wiele z tych osób nie może pozwolić sobie na zajęcie pola uprawnego wysianiem warzywa, które nie nasyci rodziny aż tak, jak ryż. Ważniejsze było dla nich zawsze przetrwanie i brak głodu.

Naukowcy wpadli na genialny pomysł. Zamiast przekonywać rolników do zmiany zachować, wynaleziono ziarna ryżu, który zawiera witaminę A. Nazwano go „złotym ryżem”, ponieważ łupina tego produktu ma żółty kolor. Za pomocą metod inżynierii biochemicznej wprowadzono do nasion ryżu specjalne geny, dzięki którym ryż jest bogaty w beta-karoten.

Skuteczność projektu

Według WHO, w 2012,niedobór witaminy A występował aż u 250 mln dzieci w wieku przedszkolnym. W 2009 roku niedobór witaminy A spowodował śmierć ponad 8 milionów dzieci! Dzięki złotemu ryżowi, problem znacznie się zmniejsza. Miska ryżu pokrywa bowiem ok. 60% dziennego zapotrzebowania na witaminę A. To niesamowite osiągnięcie, które każdego roku ratuje miliony istnień!

Czytaj także: