sklep produkty
Adobe Stock
Newsy

Ten popularny składnik to "tykająca bomba". Znajdziecie go w co 2 produkcie w sklepie

Olej palmowy jest wykorzystywany przy produkcji większości produktów spożywczych. Jego dodatek niestety nie wpływa dobrze na funkcjonowanie organizmu. Nadmiar tego składnika może przyczynić się do poważnych problemów zdrowotnych.

Ciastka, czekolada, cukierki, konserwy, mrożone dania to tylko część produktów, które w swoim składzie zawierają mniejszą lub większą ilość oleju palmowego. Mimo iż jest wykorzystywany podczas większości produktów spożywczych, to dopiero w ostatnim czasie nasiliły się dyskusje nad jego wpływem na zdrowie. Po bliższym zapoznaniu się ze składnikiem, można jednoznacznie stwierdzić iż nie przynosi on pozytywnych efektów.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Produkcja oleju palmowego

Ten tłuszcz jest produkowany głównie przez Indonezję oraz Malezję. Kraje te odpowiadają za aż 85% produkcji tego składnika na całym świecie. Olej jest wytwarzany z miąższu owoców palmy olejowej. Jest on barwiony na żywy, pomarańczowy kolor. To drzewo jest dosyć wydajne, gdyż z jednego hektara plantacji tej rośliny można uzyskać ponad trzy tony czystego produktu! Ze względu na łatwość uprawy i przetwarzania roślin, jest najpowszechniejszym tłuszczem wykorzystywanym do produkcji wielu produktów spożywczych.

Idealny tłuszcz do masowej produkcji

Olej palmowy zyskał swoją popularność dzięki ogromnej wydajności w stosunku do ceny. Jeden kilogram tego składnika to jedyne 8 złotych! Poprzez gładką konsystencję, wysoką stabilność, a zwłaszcza wartość, jest coraz częstszym zamiennikiem naturalnych, zdrowych tłuszczy. Jest zdecydowanie bardziej opłacalny, gdyż uprawa czy produkcja nie wymaga większych nakładów finansowych, a sam produkt tłuszczowy ma najniższą cenę na rynku. Z tych też powodów jest masowo wykorzystywany do wszelkiego rodzaju wyrobów.

Olej palmowy w składzie

Przeglądając etykiety poszczególnych produktów w sklepie, ciężko jest znaleźć taki bez dodatku oleju palmowego w składzie. Ma on za zadanie wpłynąć na konsystencję oraz smakowitość konkretnej rzeczy. Dzięki niskiej cenie, trwałości i łatwemu komponowaniu się z innymi składnikami, to główny pierwiastek większości towarów, jakie można dostać w sklepie. Wśród nich można wyróżnić takie jak: czekolady, batoniki, cukierki, ciastka, frytki, mrożona pizza, chipsy, margaryna, chleb czy masło orzechowe. Jednak to tylko niewielka część produktów, gdzie olej palmowy znajduje się w składzie. 

Szkodliwość oleju palmowego

W ostatnim czasie coraz większą uwagę zwraca się na sprawdzanie etykiet konkretnych produktów. Nieczytanie składów doprowadza do nieświadomości społeczeństwa, która w konsekwencji nie zdaje sobie sprawy, co w siebie tak naprawdę wkłada.

Regularne spożywanie produktów z dodatkiem oleju palmowego, bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie. Jego nadmiar może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń, przykładowo do odkładania blaszki miażdżycowej w tętnicach. Może ona skutkować zawałem serca bądź udarem mózgu.

Poza tym, olej palmowy przetworzony na tłuszcze trans, prowadzi do wzrostu poziomu cholesterolu, przyrostu masy ciała, otyłości, problemów ze snem oraz cukrzycy. Warto czytać składy i wybierać produkty bez tego zbędnego dodatku.

Katarzyna Bosacka pokazuje, jak zmieniły się zdrowe ciasteczka. Czy takie składy staną się normą?
Ons/ Katarzyna Bosacka"Wiem co jem" Facebook
Newsy
Katarzyna Bosacka pokazała, jak zmienił się skład zdrowych ciasteczek. Takie „kombinacje” będą normą? 
Katarzyna Bosacka to gwiazda telewizji, która na swoich mediach społecznościowych demaskuje kolejnych producentów próbujących „grzebać” w składach produktów. Ty razem opublikowała post, w którym przedstawiła „niezdrową” zmianę zdrowych ciasteczek. 

Katarzyna Bosacka otrzymała od obserwatorki zdjęcie opakowania ciastek wielozbożowych, na którego spodzie podano informację o zmianie jednego ze składników.  Zobaczcie, co wymienił producent. Jakiego składnika ciasteczek dotyczyła zmiana?  Jak się okazuje, nie była to byle jaka zmiana. Informacja dotyczyła zmiany oleju słonecznikowego (wymienionego w składzie) na olej palmowy.  Internautka, tak przedstawiła całą sytuację:   - Staram się unikać oleju palmowego. W składzie go nie ma. Ciastka dopiero co trafiły do czasowej sprzedaży, więc nie bałam się o datę przydatności. W domu czekała na mnie niemiła niespodzianka z dopiskiem przy oznaczeniu partii.  Niestety olej palmowy, który producenci dodają do żywności, jest zazwyczaj rafinowany. Co oznacza, że został poddany procesowi uwodornienia (utwardzania). Podczas tego procesu traci on swoje cenne właściwości, a w ich miejsce pojawiają się niezdrowe tłuszcze trans. Dlaczego producenci dodają go do swoich produktów? Dlatego, że wydłuża ich okres przydatności do spożycia, a produkcja jest o wiele tańsza.  Niestety nie pozostaje to bez znaczenia dla waszego zdrowia. Tłuszcze trans zwiększają bowiem ryzyko wystąpienia chorób wieńcowych, udaru, zawału oraz przyczyniają się do występowania otyłości, insulinooporności i cukrzycy typu II.  Katarzyna Bosacka wyjaśnia, dlaczego producenci zmieniają składniki  Dziennikarka tak tłumaczy tego typu zmiany w składach:  - Już od jakiegoś czasu głośno mówi się o tym, że z powodu sytuacji na Ukrainie brakuje niektórych surowców potrzebnych do produkcji żywności. Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wskazała, że spore braki widać w przypadku oleju słonecznikowego i innych olejów...

Dlaczego należy unikać oleju palmowego? Ogłoszono, że jego główny składnik przyspiesza tę groźną chorobę
Adobe Stock
Newsy
Dlaczego należy unikać oleju palmowego? Ogłoszono, że jego główny składnik przyspiesza tę groźną chorobę
Kupujecie słodkie i słone przekąski? Zwróćcie uwagę czy w składzie produktów nie ma oleju palmowego. Jeśli jest, odłóżcie przysmak z powrotem na półkę. Wyjaśniamy dlaczego.

Olej palmowy może występować w 2 postaciach: świeżej oraz utwardzonej. Ta druga powoduje, że tłuszcz staje się bardziej wartościowy dla przemysłu. Zaczyna być jednak szkodliwy dla zdrowia. O tym, że należy go unikać, bo może powodować wiele groźnych chorób, wiedzieliśmy od dawna. Teraz dowiadujemy się, że może nie tylko sprzyjać powstawaniu chorób, ale też wywoływać jedną z nich. Olej palmowy to źródło groźnych tłuszczów trans Olej palmowy to bardzo popularny tłuszcz wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Jest doskonałym tłuszczem dla producentów żywności: łatwy w wykorzystaniu, przechowywaniu, tani. Ale to wszystkie zalety tego roślinnego tłuszczu. Z perspektywy klientów kupujących żywność zawierającą olej palmowy, ten rodzaj tłuszczu nie ma żadnych zalet. Po pierwsze jego właściwości powodują, że bliżej mu do niezdrowych tłuszczów zwierzęcych, niż polecanych przez lekarzy – roślinnych. Gdyby w przemyśle stosowany był surowy olej palmowy, jego wpływ na zdrowie byłby całkiem inny. Problem polega na tym, że ten tłuszcz, który znajdujemy w produktach, to utwardzony olej zawierający niebezpieczne dla zdrowia tłuszcze trans. Powstają w czasie uwodornienia, czyli utwardzenia oleju. Spożywanie dużych ilości tłuszczów trans m.in. zmienia właściwości błon komórkowych zmniejszając ich elastyczność i przepuszczalność, a także odkładanie się złego cholesterolu. W rezultacie mogą powodować: Zmiany miażdżycowe Choroby sercowo — naczyniowe Nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej i otyłość Cukrzycę typu 2 Niebezpieczny kwas palmitynowy. Główny składnik oleju palmowego Kwas palmitynowy, czyli główny składnik oleju palmowego stał się ostatnio przedmiotem badań naukowych. Wyniki badan przeprowadzonych w Instytucie...

Margaryna może być zdrowa! To producenci nie chcą takiej produkować. Co do niej dodają?
AdobeStock
Newsy
Margaryna może być zdrowa! To producenci nie chcą takiej produkować. Co do niej dodają?
Zdrowa margaryna – czy to możliwe? Dietetyczka twierdzi, że owszem i tłumaczy, co powinno się w takiej margarynie znaleźć.

Margaryna to gorący temat, który regularnie powraca. Gdy zaczęto ją produkować, była reklamowana jako tańsza i zdrowsza alternatywa dla masła . Później jednak, gdy zbadano skład margaryny, ogłoszono, że jest bardzo niezdrowa i nie powinno się jej spożywać. Po latach kolejne badania wykazały, że margaryna może być zdrowa pod kilkoma warunkami. Dziś to masło jest najbardziej popularne, ale przez coraz częściej rozpoznawane alergie i nietolerancje pokarmowe wiele osób nie może jeść masła i zastanawiają się, czy margaryna jest dobrym wyborem. I czy da się w ogóle wyprodukować zdrową margarynę? Co znajduje się w margarynie? Skład większości margaryn sprzedawanych w sklepach niestety nie powala. Znajdują się w nich takie składniki, jak: Sorbinian potasu E202 (konserwant) Polirycynooleinianian poliglicerolu E476 (stabilizator i emulgator) Kwas sorbowy E200 (konserwant) Sól wapniowo disodowa EDTA E385 (przeciwutleniacz) Sztuczne aromaty Wymienione powyżej substancje nie są dobre dla zdrowia i odradza się spożywanie margaryn, w których się one znajdują. W dodatku w margarynie można znaleźć tłuszcze trans , czyli tzw. złe tłuszcze. Dla kogo margaryna? Nie wszyscy mogą ją jeść Niezbyt zdrowy skład margaryny to nie jedyny powód, który zniechęca część osób do jej spożywania. Kolejny problem polega na tym, że do margaryny dodaje się często mleko w proszku i inne dodatki zawierające laktozę – to sprawia, że osoby z nietolerancją laktozy nie mogą znaleźć nic dla siebie, ponieważ nie wolno im jeść ani masła, ani margaryny z takimi dodatkami. Z kolei olej palmowy dodawany do wielu margaryn, zniechęca wegan i osoby, którym na sercu leży dobro środowiska naturalnego. Produkcja oleju palmowego jest bowiem tragiczna dla środowiska. Czy da się wyprodukować zdrową...

szybka przekąska
Adobe Stock
Newsy
Naukowcy biją na alarm. Ten popularny produkt zabija szybciej niż palenie papierosów. Spożywacie go?
Często w momentach małego głodu, łapie się przekąskę na szybko. Wówczas mało kto przygląda się liście składników z tyłu opakowania, a najczęściej takie produkty zawierają w swoim składzie szkodliwe substancje.

Rozsądne robienie zakupów to nie tylko wybieranie tych mniej przetworzonych produktów, ale również czytanie etykiet. Często nie zdajemy sobie sprawy z ukrytych różnych substancji w artykułach spożywczych, a mogących zrobić poważne szkody w organizmie. Z tego powodu tak ważne jest sprawdzanie listy składników danych rzeczy. Dzięki temu nie tylko unikniecie niepożądanych dodatków, ale również będziecie mieć pewność, że zakupione produkty są dobrej jakości i nie będą szkodzić zdrowiu.  Jak czytać listę produktów? Wiele osób unika sprawdzania składników danych produktów podczas zakupów, gdyż po prostu uważa, że nie umie tego robić lub z lenistwa. To jest karygodny błąd, który może doprowadzić do poważnych konsekwencji. Czytanie listy nie jest niczym skomplikowanym. Przede wszystkim, należy zwrócić uwagę, aby spis był jak najkrótszy, dzięki temu będziecie wiedzieć, że produkt nie zawiera zbędnych dodatków. Na pierwszych trzech miejscach powinny znaleźć się składniki kluczowe w danym artykule spożywczym, a nie przykładowo olej palmowy, cukier czy syrop glukozowo-fruktozowy.  Batonik jako szybka przekąska  Często w ciągu dnia, kiedy dopada nas głód pomiędzy zaplanowanymi posiłkami, sięgamy po różnego rodzaju przekąski ze sklepu w postaci batoników czy ciasteczek. Wbrew pozorom, taki wybór może skończyć się niedobrymi konsekwencjami. Złapana na szybko przegryzka nie jest analizowana pod kątem zdrowotności czy składników tylko po prostu jest zjedzona. Niestety, takie produkty najczęściej w swoim składzie zawierają szereg zbędnych składników, które nie przysługują się dobremu zdrowiu. Do tej grupy artykułów spożywczych zalicza się między innymi zbożowe batoniki. Batoniki muesli...