Ciastka, czekolada, cukierki, konserwy, mrożone dania to tylko część produktów, które w swoim składzie zawierają mniejszą lub większą ilość oleju palmowego. Mimo iż jest wykorzystywany podczas produkcji większości produktów spożywczych, to dopiero w ostatnim czasie nasiliły się dyskusje nad jego złym wpływem na zdrowie ludzi.

Po bliższym zapoznaniu się  z tym składnikiem, można jednoznacznie stwierdzić iż nie przynosi on pozytywnych efektów. Dlaczego? Przeczytajcie nasz artykuł.

Gdzie produkowany jest olej palmowy i jak się go pozyskuje?

Tłuszcz palmowy jest produkowany głównie przez Indonezję oraz Malezję. Wg amerykańskich rządowych danych za rok 2019 kraje te odpowiadają za ponad 60% produkcji tego składnika na całym świecie.

Olej palmowy jest wytwarzany z miąższu owoców palmy olejowej. Jest on barwiony na żywy, pomarańczowy kolor. Drzewo olejowiec jest dosyć wydajne, gdyż z jednego hektara plantacji tej rośliny można uzyskać ponad trzy tony czystego produktu!

Zobacz także:

Ze względu na łatwość uprawy i przetwarzania roślin, olej palmowy jest najpowszechniejszym tłuszczem wykorzystywanym do produkcji wielu produktów spożywczych.

Idealny tłuszcz do masowej produkcji

Olej palmowy zyskał swoją popularność dzięki ogromnej wydajności w stosunku do ceny. Poprzez gładką konsystencję i szeroką dostępność w stałej, niskiej cenie, jest coraz częstszym zamiennikiem naturalnych, zdrowszych tłuszczy.

Jest zdecydowanie bardziej opłacalny, gdyż uprawa czy produkcja nie wymaga większych nakładów finansowych, a sam produkt tłuszczowy ma najniższą cenę na rynku pośród swoich konkurentów. Z tych też powodów jest masowo wykorzystywany do wszelkiego rodzaju wyrobów spożywczych. 

W jakich produktach znajduje się tłuszcz palmowy?

Przeglądając etykiety poszczególnych produktów w sklepie, trudno nieraz jest znaleźć taki bez dodatku oleju palmowego w składzie. Ma on za zadanie wpłynąć na konsystencję oraz smakowitość konkretnej rzeczy.

Dzięki niskiej cenie, trwałości i łatwemu komponowaniu się z innymi składnikami, to główny pierwiastek większości towarów, jakie można dostać w sklepie. Wśród nich można wyróżnić takie jak: czekolady, batoniki, cukierki, ciastka, frytki, mrożona pizza, chipsy, margaryna, chleb czy masło orzechowe. Jednak to tylko niewielka część produktów, gdzie olej palmowy znajduje się w składzie. 

Dlaczego olej palmowy jest szkodliwy?

W ostatnim czasie coraz większą uwagę zwraca się na sprawdzanie etykiet konkretnych produktów. Nieczytanie składów doprowadza do nieświadomości społeczeństwa, która w konsekwencji nie zdaje sobie sprawy, co w siebie tak naprawdę wkłada.

Regularne spożywanie produktów z dodatkiem oleju palmowego, bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie. Jego nadmiar może doprowadzić do wielu poważnych schorzeń, przykładowo do odkładania blaszki miażdżycowej w tętnicach. Może ona ostatecznie skutkować zawałem serca bądź udarem mózgu.

Poza tym, olej palmowy przetworzony na tłuszcze trans prowadzi do wzrostu poziomu cholesterolu, przyrostu masy ciała, otyłości, problemów ze snem oraz cukrzycy. Warto czytać składy i wybierać produkty bez tego zbędnego dodatku.