Jakie produkty spożywcze niszczą wątrobę?
Adobe Stock
Newsy

Ten popularny produkt niszczy waszą wątrobę. Lepiej ograniczcie go do minimum, bo możecie przypłacić to zdrowiem

Wątroba pełni szereg bardzo ważnych funkcji w ludzkim organizmie. Nawet nie zdajecie sobie sprawy, że niektóre produkty spożywcze powoli, ale konsekwentnie ją wyniszczają.

Wątroba to bardzo ważny narząd, bez którego wasz organizm nie podjąłby się wykonywania większości funkcji życiowych. Odpowiada ona między innymi za krzepnięcie krwi, prawidłowy poziom glukozy, neutralizację toksyn, produkcję ciepła czy magazynowanie żelaza oraz wielu witamin. Nie ulega więc wątpliwości, że należy robić wszystko, by jak najdłużej utrzymać ją przy zdrowiu.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Które produkty spożywcze niszczą waszą wątrobę?

Większość osób uważa, że jedynym produktem, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie wątroby jest alkohol. Nic bardziej mylnego. Oczywiście jego częste spożywanie nie oszczędza tego narządu, jednak istnieje szereg innych substancji, które bezpośrednią przyczyniają się do jego powolnego wyniszczania.

Cukier szkodzi waszej wątrobie

Jednym z najczęściej spożywanych produktów spożywczych jest oczywiście cukier. Dodajecie go do ciast, kawy, herbaty, a nawet słodkich śniadań. Dostarczacie go także poprzez pożywienie – parówki, keczup, pieczywo, owoce. Okazuje się, że dla waszej wątroby jest on równie groźny, co alkohol.

Jedną z podstawowych funkcji wątroby jest bowiem przekształcanie składników odżywczych w tłuszcze. Narząd potrzebuje do tego tylko fruktozy, z kolei spożywany na potęgę cukier rafinowany i syrop glukozowy są zbędne. Ich zbyt duża ilość prowadzi do poważnych chorób wątroby.

Napoje gazowane wywołują zapalenie wątroby

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że 80 proc. osób zmagających się z niealkoholowym stłuszczeniowym zapaleniem wątroby wypija co najmniej dwie puszki kolorowych napojów gazowanych dziennie. Okazuje się więc, że dostarczanie do organizmu tego typu produktów niesamowicie szkodzi temu narządowi.

Tłuszcze trans zwiększają ryzyko chorób wątroby

O szkodliwości znajdujących się w przetworzonej żywności tłuszczów trans wiele się słyszy. Mimo to ludzie wciąż sięgają po gotowe dania z marketów, fast-foody i sklepowe wypieki. Mnóstwo osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że taka dieta prowadzi nie tylko do otyłości, ale również wielu poważnych chorób, w tym chorób wątroby. Tego typu pożywienie odbija się na pracy narządu i jego zdolności do filtrowania szkodliwych substancji.

Smażone ziemniaki wywołują raka wątroby

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że smażone frytki i chipsy to źródło szkodliwej toksyny o nazwie akrylamid. Wspomniana substancja prowadzi do uszkodzenia DNA, a co za tym idzie, rozwoju raka lub wad wrodzonych u dzieci. 

Smażone na głębokim oleju ziemniaki sprawiają także, że w waszym organizmie gromadzą się toksyczne nadtlenki lipidów i tłuszczów trans hamujących produkcję związku chroniącego wątrobę.

Pijecie je? Zamieniają wątrobę w ogromną kulę tłuszczu. Natychmiast je odstawcie
AdobeStock
Newsy
Pijecie je? Te napoje zamieniają wątrobę w ogromną kulę tłuszczu. Natychmiast je odstawcie
Stłuszczenie wątroby to ogromny problem. Nie doprowadźcie do tego! Unikajcie tych znanych płynów.

Stłuszczenie wątroby i innych narządów wewnętrznych to bardzo powszechny w dzisiejszych czasach problem. Prowadzi do wielu różnych chorób lub jest ich wyznacznikiem. Stłuszczenie wątroby powstaje w dużej mierze właśnie pod wpływem niewłaściwej diety , a szczególnie pewnego nawyku żywieniowego związanego z piciem płynów. Jakie napoje niszczą wątrobę? Chodzi o wszystkie płyny zawierające cukier . Nawet ten naturalny! Jeśli nie pijecie wody , ale zamiast tego zawsze lub często wybieracie słodzone napoje, najpewniej macie stłuszczoną wątrobę, lub niestety niedługo nabawicie się tej dolegliwości. Nie daje ona wyraźnych objawów, ale nieustannie podtruwa wasz organizm… Płyny, które powodują stłuszczenie wątroby: Słodzone napoje owocowe Gazowane napoje zawierające cukier Soki owocowe (nawet te naturalne!) Wody smakowe Mocno posłodzone kompoty , te domowe także! Cukier w płynnej postaci bardzo szybko się wchłania i jest przyswajany przez organizm. Jeśli nie jesteście bardzo aktywni w danym momencie, wasz organizm będzie chciał zgromadzić ten cukier „na gorsze czasy”. W pierwszej kolejności powstanie substancja zapasowa w wątrobie: glikogen. W drugiej kolejności - tkanka tłuszczowa, która odkłada się pod skórą, ale też na narządach wewnętrznych. I taka sytuacja jest już bardzo niebezpieczna dla zdrowia. Czy osoby szczupłe mogą mieć stłuszczoną wątrobę? Stłuszczenie wątroby jest charakterystyczne dla osób otyłych i cierpiących na nadwagę. Jednak nie tylko ci ludzie mogą cierpieć na otłuszczenie narządów. Istnieje typ sylwetki, który nazywa się skinny fat (z j. ang. - chudo-tłusta). Osoba o takiej sylwetce wygląda na szczupłą, ale jej figura składa się z ponadprzeciętnej ilości tłuszczu. To też bardzo...

Dajecie dzieciom takie owoce i warzywa? Absolutnie tego nie róbcie. Zwiększają ryzyko białaczki i chłoniaka
Pixabay
Newsy
Dajecie dzieciom takie owoce i warzywa? Absolutnie tego nie róbcie. Zwiększają ryzyko białaczki i chłoniaka
Na świecie nie ma nic cenniejszego od zdrowia waszych pociech. To właśnie spożywane jedzenie ma na nie największy wpływ. Koniecznie zwróćcie więc uwagę na to, czym karmicie swoje dzieci.

Mleko prosto od krówki, świeże jaja z kurnika, robione własnoręcznie masło czy ser, to już przeszłość. W dzisiejszych czasach wartościowe, pozbawione chemii, konserwantów i sztucznych barwników produkty, to rzadkość. Szkoda, bo to właśnie ich większość rodziców pragnie dla swoich dzieci. Niestety, sprawa dotyczy również owoców i warzyw, które milusińscy tak chętnie pałaszują. Rakotwórcze produkty spożywcze Naukowcy postanowili wymienić najbardziej rakotwórcze produkty dostępne na rynku. Nie uwierzycie, wśród nich znalazły się nie tylko produkty GMO, ale również warzywa i owoce, które od lat uchodzą za najzdrowsze pożywienie w diecie dzieci i dorosłych. Brudne warzywa i owoce zwiększają ryzyko białaczki Jeśli wasze dzieci uwielbiają jeść owoce i warzywa prosto z krzaczka, koniecznie wyeliminujcie te nawyki. Eksperci udowodnili, że niemyte warzywa i owoce są zanieczyszczone pestycydami, a te z kolei wywołują wiele nowotworów – raka prostaty, jąder, trzustki, płuc oraz skóry, chłoniaka czy przewlekłą białaczkę limfatyczną. Na te dwa ostatnie najbardziej narażone są właśnie dzieci. Produkty GMO powodują raka GMO to grupa produktów spożywczych modyfikowanych genetycznie. Co to oznacza w praktyce? Do pomidorów, ogórków, a nawet mięsa, wstrzykiwane są obce łańcuchy DNA. W ten sposób farmerzy chcą z nich wydobyć „wszystko co najlepsze” – przepiękny kolor, trwałość i odporność na szkodniki czy wirusy. Niestety, badania dowodzą, że spożywanie tego typu produktów, zwiększa ryzyko zachorowania na raka, a także negatywnie wpływa na wątrobę oraz nerki. Spożywanie białego cukru szkodzi organizmowi Cukier to tak zwana „biała śmierć”. Jego nadmierne spożywanie przez dzieci oraz...

Te produkty regularnie, stopniowo niszczą wasz mózg. Niektóre jecie codziennie
AdobeStock
Newsy
Te produkty regularnie, stopniowo niszczą wasz mózg. Niektóre jecie codziennie
Dosłownie trujecie swój najważniejszy narząd! Sprawdźcie jakie są najgorsze pokarmy dla mózgu.

Mózg to chyba wasz najcenniejszy narząd. To właśnie centrum dowodzenia całym organizmem. Od dobrej sprawności umysłu zależy nie tylko wasza pamięć, ale też charyzma i usposobienie wobec innych ludzi. Jeśli zależy wam na zachowaniu sprawnego, szybkiego i bystrego umysłu przez lata, koniecznie dowiedzcie się jakie są największe trucizny dla tego narządu . Niektóre produkty dosłownie podtruwają wasz mózg. Oczywiście może okazać się, że wiele z nich jedliście przez lata i nic poważnego się wam nie stało, ale nie jest to żaden poważny dowód. Być może nie wykorzystujecie po prostu w pełni swojego potencjału lub (czego nie życzymy) problemy jeszcze przed wami. Każdy skorzysta na włączeniu tych rad w życie. Najgorsze trucizny dla umysłu Naukowcy wiedzą całkiem sporo o wpływie diety na zdrowie mózgu. By zachować zdrowy mózg, warto jeść ryby, orzechy i dużo warzyw i owoców. Dziś pokażemy wam jakie są najgorsze pokarmy dla tego ważnego narządu. Słodzone napoje Wszystkie napoje w skład których wchodzi cukier bardzo źle oddziaływają na umysł. Pijąc je zwiększacie ryzyko cukrzycy, chorób serca, ale też choroby Alzheimera! Wysokie poziomy cukru we krwi sprzyjają demencji nawet u osób bez cukrzycy. Co ważne, nie chodzi tylko o słodzone, sztuczne napoje. Niezdrowe są też soki owocowe! Nie przekraczajcie dawki 200 ml soku dziennie. Napoje szkodzące mózgowi: Soki owocowe Nektary owocowe Syropy do zalania wodą Napoje energetyczne Napoje gazowane Jedzenie bogate w kwasy trans To chyba najlepiej przebadana trucizna z żywności. Kwasy trans są niezdrowe pod każdym względem. Znajdziecie je w: Nadziewanych czekoladach Chipsach Fast-foodach Ciasteczkach Wyrobach cukierniczych Alkohol Kolejna trucizna dla szarych komórek...

Te dania ogromnie obciążają wątrobę. Niestety, uwielbia je większość Polaków
Adobe Stock
Newsy
Te dania ogromnie obciążają wątrobę. Niestety, uwielbia je większość Polaków
Smaczne i aromatyczne potrawy nie zawsze równają się ze zdrowym posiłkiem. Wiele z nich może być może szkodzić organizmowi, a zwłaszcza wątrobie. Te dania mimo wszystko są uwielbiane przez Polaków.

Świadome i zdrowe odżywianie gwarantuje nie tylko smukłą sylwetkę, ale również dobre zdrowie na lata. Z tego też powodu warto wybierać wartościowe produkty bez zbędnych dodatków. Świetnym uzupełnieniem całości jest także regularna aktywność fizyczna.  Kluczowy narząd w organizmie człowieka Wątroba jest jednym z ważniejszych i największych narządów w organizmie człowieka, gdyż odpowiada ona za szereg funkcji. Wśród nich można wyróżnić: detoksykacyjną, metaboliczną, magazynującą, czy filtracyjną. Warto dodać, iż wątroba ma zdolność do samoregeneracji, jednak stosowanie nieodpowiedniej diety czy używek niezwykle ją obciąża, co prowadzić do powolnego jej niszczenia. Ten organ nie ma receptorów czuciowych, przez co nie odczuwa się jego bólu.  Objawy uszkodzonej wątroby Ten narząd, jako iż nie boli, to objawy jego uszkodzenia są uwidocznione poprzez inne aspekty. Rozpoznanie schorzenia związanego z wątrobą jest niezwykle trudne, gdyż konsekwencje schorzeń są niespecyficzne i mogą być często mylone z innymi chorobami. Zazwyczaj leczenie wymaga odpowiedniej opieki lekarskiej. Do popularnych objawów problemów z wątrobą zalicza się: bóle brzucha, liczne obrzęki ciała, zmiana koloru moczu, czy pogorszenie samopoczucia. Takie objawy mogą dać podstawę do dalszej diagnostyki leczenia wątroby.  Potrawy niesłużące wątrobie  Wątroba mimo, iż sama się regeneruje to jest dość delikatnym narządem w organizmie. Długotrwałe zaniedbanie może skutkować nieodwracalnymi skutkami. Szczególnie jest ona przeciążona częstym spożywaniem alkoholu czy spożywaniem tłustych dań. Wśród potraw niesłużących wątrobie można wyróżnić takie jak: kotlet schabowy, smażona wątróbka z...