Ten popularny napój zwiększa ryzyko kilkunastu typów raka. Pijecie go? Lepiej przestańcie
Pixabay
Newsy

Ten popularny napój zwiększa ryzyko kilkunastu typów raka. Pijecie go? Lepiej przestańcie

Naukowcy nie mają wątpliwości. Picie alkoholu może być przyczyną wystąpienia choroby nowotworowej u człowieka.

Na pozór nic w tym szokującego, ale zdecydowana większość ludzi słyszała niemal wyłącznie o kancerogennym wpływie palenia papierosów czy nieodpowiedniej diety.

Alkohol zdecydowanie częściej posądzany jest – i zresztą również całkiem słusznie – o wywoływanie chorób, m.in. wątroby.

Tymczasem szacuje się, że alkohol może powodować, bezpośrednio lub pośrednio, od 2 do 4% wszystkich chorób nowotworowych.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jakie typy raka może wywołać spożywanie alkoholu?

O jakich rodzajach raka mówimy? Sprawdźcie poniższą listę:

 • Rak jamy ustnej
 • Rak gardła
 • Rak przełyku
 • Rak krtani
 • Rak żołądka
 • Rak trzustki
 • Rak wątroby
 • Rak piersi
 • Rak jelita grubego
 • Rak głowy i szyi
 • I inne

Nie napawa optymizmem jeszcze jedno ustalenie lekarzy onkologów. Według nich, nie ma czegoś takiego jak bezpieczna ilość spożytego alkoholu.

Co prawda, ilość spożywanych trunków zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu, ale jednocześnie lekarze zastrzegają, że zależy to w dużej mierze od wieku, masy ciała, a także płci.

Zobacz także
skutki odstawienia alkoholu

Co się stanie, gdy przestaniecie pić alkohol? Niesamowite zmiany w organizmie

alkohol

Zakaz sprzedaży alkoholu po godzinie 19? Prezes PiS podsumował krótko

Nie od dzisiaj wiadomo, że o wiele gorzej z przyswajaniem spożytego alkoholu, radzi sobie organizm kobiety.

Skąd ta różnica? Eksperci wskazują, że wiąże się to z różnicą w zakresie gospodarki wodnej organizmu mężczyzny i kobiety.

Panie po wypiciu jednego „głębszego”, mają w organizmie dużo wyższe stężenie alkoholu niż panowie.

Z czym wiąże się łączenie palenia i picia?

Co ciekawe, palenie papierosów potęguje negatywne efekty picia alkoholu. W tym wypadku następuje także tak zwane sprzężenie zwrotne.

Pity alkohol sprawia, że ludzki organizm łatwiej wchłania dym papierosowy. Alkohol i papierosy to naprawdę zabójczy duet – mówi się, że zerwanie z oboma nałogami, zmniejsza ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej aż o 83%...

Za opłakane w skutki działanie alkoholu, odpowiada głównie aldehyd octowy, który jest toksycznym związkiem będącym produktem trawienia etanolu.

Ten sam związek odpowiada za tak zwany zespół dnia następnego, czyli popularny kac. Ból głowy dzień po imprezie to jednak „małe piwo” w stosunku do krzywd, które alkohol może wyrządzić w przyszłości.

W sobotę Kaufland rozda za darmo piwo. Trzeba jednak spełnić 1 warunek
AdobeStock/AdobeStock
Newsy
W sobotę Kaufland rozda za darmo piwo. Trzeba jednak spełnić 1 warunek
Tylko jutro w Kauflandzie będziecie mogli odebrać darmowe piwo. Co trzeba zrobić, żeby je otrzymać?

Sieć sklepów Kaufland przygotowała dla swoich klientów świetną promocję na weekend. Tylko w sobotę 30 października będą oni mogli otrzymać za darmo piwo. Co trzeba zrobić, żeby je dostać? Piwo za darmo w Kauflandzie W sobotę w Kauflandzie będziecie mogli skorzystać z nielimitowanej promocji na piwo marki Żywiec. Podchodząc do kasy z 10 butelkami tego piwa, zapłacicie tylko za 6 z nich, a 4 pozostałe otrzymacie zupełnie za darmo. Kaucję za butelkę zwrotną trzeba będzie jednak uiścić od wszystkich trunków. Promocja nie ma limitu Promocja w Kauflandzie nie ma limitów. Oznacza to, że możecie z niej skorzystać dowolną ilość razy. Nie musicie też posiadać karty lojalnościowej. Wystarczy, że podejdziecie do kasy z 10 butelkami piwa Żywiec. Jak donosi portalspozywczy.pl, sklep nie zastrzegł, że ogranicza liczbę darmowych piw dostępnych na jeden paragon, jednak w przeszłości konieczne było rozdzielanie zakupów na mniejsze transze. Alkohol szkodzi zdrowiu Jeśli zamierzacie wielokrotnie skorzystać z promocji pamiętajcie, że spożywanie alkoholu szkodzi zdrowiu – szczególnie, jeśli pijecie go w dużych ilościach. Nadmierne spożywanie alkoholu może prowadzić do rozwoju chorób przewlekłych i innych poważnych problemów, takich jak: wysokie ciśnienie krwi choroby serca  udar choroby wątroby problemy z trawieniem rak piersi, jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby, okrężnicy i odbytnicy osłabienie układu odpornościowego problemy z nauką i pamięcią, w tym demencja i słabe wyniki w szkole problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym depresja i lęk problemy społeczne, w tym problemy rodzinne, zawodowe i bezrobocie Źródło: portalspozyczy.pl, cdc.gov

Od czwartku Lidl rozdaje darmowe piwo. Trzeba jednak spełnić 1 warunek
AdobeStock/AdobeStock
Newsy
Od czwartku Lidl rozdaje darmowe piwo. Trzeba jednak spełnić 1 warunek
Tylko dziś i jutro Lidl rozdaje darmowe piwo. Sprawdźcie, co trzeba zrobić, żeby je otrzymać.

Już od dziś w Lidlu czeka na was świetna promocja na piwo. Żeby z niej skorzystać musicie być użytkownikami aplikacji Lidl Plus. W ramach akcji do odebrania będziecie mieli aż cztery darmowe piwa. Na czym dokładnie polega ta promocja? Darmowe piwo butelkowe w Lidlu Tylko dziś i jutro w Lidlu możecie odebrać darmowe piwo w ramach promocji „4+4 gratis". Wystarczy, że otworzycie w swoim telefonie aplikację Lidl Plus i aktywujecie w niej specjalny kupon promocyjny. W ramach akcji w dniu promocji, zapłacicie przy kasie za 4 piwa, a kolejne 4 najtańsze spośród wybranych, dostaniecie za darmo (po zeskanowaniu specjalnego kodu). Promocja „4+4 gratis" trwa do wyczerpania zapasów i obowiązuje we wszystkich stacjonarnych sklepach sieci Lidl w całej Polsce. Lidl zastrzega jednak, że kupon na darmowe piwa można wykorzystać tylko raz. Które piwa zostały objęte promocją? Promocją „4+4 gratis" są objęte wszystkie piwa butelkowe takich marek, jak: Paulaner Namysłów Budweiser Desperados Heineken Wrężel Pinta Łomża Pilsner Urquell Zlatý Bažant Perlenbacher Corona Somersby Niebezpieczne skutki picia alkoholu Kupując alkohol nie zapominajcie o tym, żeby pić go z umiarem. Regularne picie alkoholu ma negatywny wpływ na zdrowie i może się przyczyniać do wielu groźnych chorób, takich jak np. nowotwory jamy ustnej, gardła i piersi udar choroby serca choroby wątroby uszkodzenie mózgu uszkodzenie układu nerwowego Regularne picie alkoholu może również negatywnie wpływać na zdrowie psychiczne. Badania wykazały także silne powiązania między nadużywaniem alkoholu a samookaleczaniem, w tym samobójstwem. Ponadto, niekontrolowane picie alkoholu zwiększa ryzyko wypadków powodujących...

Co zjeść, żeby mieć mniejszego kaca? Dietetyczka radzi
AdobeStock
Newsy
Co zjeść, żeby mieć mniejszego kaca? Dietetyczka radzi, by zrobić te 2 rzeczy
Dziś Sylwester a wy już teraz boicie się, że będziecie mieli jutro kaca? Poznajcie rady dietetyczki Marty Adamiuk a jutrzejszy dzień będzie wam niestraszny.

Sylwestrowe imprezy nieodłącznie kojarzą nam się ze spożywaniem alkoholu, często w nie do końca kontrolowanych ilościach. Skutki takiej zabawy mogą być bardzo dotkliwe. Czym jest kac i co warto zjeść przed zakrapianą imprezą, aby mieć mniejszego kaca? Czym jest kac? Kac odnosi się do zespołu objawów, które pojawiają się w wyniku nadmiernego picia alkoholu. Najczęstsze objawy kaca to: zmęczenie osłabienie pragnienie ból głowy bóle mięśni nudności ból brzucha zawroty głowy wrażliwość na światło i dźwięk niepokój drażliwość pocenie się podwyższone ciśnienie krwi Jakie substancje w alkoholu przyczyniają się do objawów kaca? Niekontrolowane picie alkoholu jest głównym winowajcą kaca. Należy również pamiętać, że pewne składniki napojów alkoholowych mogą przyczyniać się do objawów kaca lub go pogarszać. Są to: Kongenery - to związki, inne niż alkohol etylowy, które powstają podczas fermentacji. Substancje te wpływają na smak i zapach napojów alkoholowych. Im ciemniejszy alkohol, tym więcej zawiera on kongenerów, a co za tym idzie, po jego wypiciu dokuczają nam bardziej nasilone objawy kaca. Siarczyny - to związki dodawane do wina jako konserwanty. Osoby, które mają wrażliwość na siarczyny, mogą odczuwać ból głowy po wypiciu wina. Co powoduje objawy kaca? Wiecie już, że kac jest skutkiem picia zbyt dużych ilości alkoholu, ale jak to się dzieje, że odczuwamy objawy kaca? Wpływają na niego następujące czynniki: Odwodnienie organizmu. Alkohol hamuje uwalnianie wazopresyny. Jest to hormon wytwarzany przez mózg, który wysyła sygnały do nerek, powodując zatrzymanie płynów. Alkohol zwiększa oddawanie moczu i...

Jedzenie a Alzheimer
Newsy
Popularny produkt przyczynia się do zachorowania na Alzheimera. 98% Polaków je go codziennie
Wystrzegajcie się tego produktu, jeśli chcecie cieszyć się sprawnym umysłem przez długi czas!

Choroba Alzheimera jest od wielu lat poddawana wielu badaniom naukowym. Wiele osób jednogłośnie sądzi, że to jedna z gorszych chorób, które jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Chorzy tracą bowiem sprawność nie z powodu pogarszającej się mobilności, czy bólu, ale poprzez stopniową utratę świadomości i zdolności komunikacji z otoczeniem.  Co powoduje Alzheimera? Alzheimer to poważna choroba, której przyczyny w dalszym ciągu są badane. Niestety, dalej nie ma wielu odpowiedzi na pytanie, co dokładnie powoduje tę chorobę - wiadomo jednak, że do czynników sprzyjających powstawaniu choroby Alzheimera należą: Wiek – choroba ujawnia się zazwyczaj po 65 roku życia Podatność genetyczna Palenie papierosów Nadużywanie alkoholu Koniecznie unikajcie tego składnika! Większość z was pewnie używa cukru w kuchni na co dzień. Może macie świadomość tego, że nie jest to zdrowe, ale czy wiedzieliście, że cukier może przyczyniać się też do powstania choroby Alzheimera? Wraz z ilością spożywanego cukru wzrasta ryzyko zachorowania na chorobę degeneracyjną mózgu i demencję. To udowodnione naukowo! Wykluczcie cukier z diety Całkowite usunięcie cukru z diety z dnia na dzień może nie być proste. Postarajcie się zrobić to drobnymi kroczkami. Jeśli słodzicie herbatę i kawę, zacznijcie dodawać pół łyżeczki mniej do napojów. Szybko przyzwyczaicie się do smaku takiego napoju, a wtedy znowu zmniejszcie ilość dodawanego cukru. Postarajcie się całkiem wyeliminować nawyk dodawania cukru do herbaty i kawy oraz picia soków i napojów zawierających cukier. Musicie mieć też świadomość, że cukier znajduje się w wielu gotowych produktach, które kupujecie. Zamiast słodkich jogurtów smakowych wybierzcie jogurt naturalny z dodatkiem...