Ten egzotyczny owoc już od lat jest w Polsce bardzo popularny i łatwo dostępny. Najpierw sprzedawane głównie w puszkach, dziś świeże ananasy można znaleźć w supermarkecie na dziale z owocami. Dodajemy je do deserów, ciast, robimy z nich koktajle, drinki albo zajadamy się nimi na surowo.

Ale w przypadku ananasów trzeba zachować ostrożność, ponieważ niedojrzałe mogą wam mocno zaszkodzić. Sprawdźcie, dlaczego lepiej obchodzić się ostrożnie z ananasami. 

Dlaczego nie można jeść niedojrzałego ananasa?

Ananas, jak każdy owoc, musi najpierw dojrzeć, zanim będzie się nadawał do spożycia. W przypadku tej rośliny zajmuje to zaskakująco dużo czasu - wiedzieliście, że potrzeba nawet roku żeby ananas był w pełni dojrzały? Trzeba więc mocno uzbroić się w cierpliwość, ponieważ w przeciwnym razie skutki zjedzenia niedojrzałego ananasa mogą być naprawdę nieprzyjemne.

Zobacz także:

Najbardziej odczuwalne są dolegliwości ze strony układu pokarmowego - możecie mieć pewność, że po zjedzeniu ananasa, który jeszcze nie dojrzał, wasze jelita będą wymiecione do cna. Drugim objawem jest charakterystyczne i niezbyt przyjemnie szczypanie na języku, podniebieniu oraz w gardle. Na szczęście większość sprzedawanych w supermarketach ananasów jest już dojrzałych, więc nie powinniście mieć powodów do zmartwień. 

Dlaczego warto jeść ananasy?

Jeśli ananas jest w pełni dojrzały, nie miejcie oporów przed zjedzeniem go. Owoce te są pełne witamin i przepyszne, dlatego nie ma potrzeby, żeby ich sobie odmawiać. Poznajcie korzyści z jedzenia ananasów:

  • łagodne dla przewodu pokarmowego - zawierają stosunkowo mało błonnika (w porównaniu do innych owoców), dlatego są lekkostrawne.

  • niskokaloryczne - w 100 g ananasa jest tylko 50 kalorii, dlatego śmiało możecie je jeść nawet na diecie.

  • mają działanie przeciwstarzeniowe - ananasy są bogate w antyoksydanty, które opóźniają starzenie i sprawiają, że skóra ma promienny i młody wygląd.

  • działa zapobiegawczo przy osteoporozie - owoce te są bogate w żelazo, mangan i miedź, dlatego wspaniale wpływają na układ kostny.

Źródło: tastemade.com, medme.pl