O tych owocach mówi się, że są prawdziwą bombą witaminową. Oddziałują na wiele różnych aspektów zdrowia i mogą pomóc w różnych schorzeniach pojawiających się w wieku średnim i dojrzałym. Ich właściwości lecznicze wykorzystywano już w tradycyjnej medycynie ludowej. 

Właściwości zdrowotne jeżyn 

Jeżeli macie krzak jeżyny na swojej działce - to jesteście prawdziwymi szczęściarzami. Warto w pełni wykorzystać sezon letni i włączyć jeżyny do swojej diety. Owoce te są cennym źródłem różnych witamin: 

  • witaminy C,  

  • witaminy A, 

  • witaminy K, 

  • witaminy B6.  

Znajdziecie w nich również dostatek minerałów, w szczególności: 

Zobacz także:

  • magnezu,  

  • wapnia,  

  • fosforu,  

  • potasu. 

Oprócz zwalczania przeziębień i stanów zapalnych w organizmie, świetnie sprawdzają się również w przypadku chorób oczu, podwyższonego cukru, dolegliwości kobiecych, a także problemów związanych z układem krążenia i kośćmi.

Jak jeżyny pomagają w przypadku menopauzy i PMS? 

Świeże owoce jeżyny są bogate w tak zwane fitoestrogeny, czyli estrogeny pochodzenia roślinnego. Działają one w organizmie ludzkim podobnie jak żeńskie hormony.  

Mając to na uwadze, warto sięgnąć po nie zwłaszcza w przypadku bolesnych miesiączek, czy dotkliwego zespołu napięcia przedmiesiączkowego. Pomagają również przy powodujących dyskomfort skutkach menopauzy, takich jak dokuczliwe uderzenia gorąca. 

[content:0_10159,0_10098:undefined]

Jeżyny wykazują dobroczynne działanie na kości 

Zawarta w jeżynach witamina K pełni ważną rolę w powstawaniu osteokalcyny - białka występującego w tkance kostnej. Jej niedobór może prowadzić do nieprawidłowej produkcji tego białka, wpływając pośrednio na obniżenie gęstości kości, a co za tym idzie przyczyniać się do występowania złamań. 

Jeżyny zawierają również wpływające na siebie bezpośrednio minerały: wapń i magnez. Magnez jest bowiem niezbędny do prawidłowego przyswajania wapnia w kościach, z kolei wapń jest podstawowym budulcem kości. Zatem oba te pierwiastki biorą udział w tworzeniu tkanki kostnej i są wyjątkowo cenne w przypadku zaistnienia osteoporozy. 

Źródło: zywienie.medonet.pl, fit.poradnikzdrowie.pl