Olej lniany to olej wyciskamy z nasion lnu. Tłoczy się go na zimno z siemienia lnianego. Zawiera 45% tłuszczu, w skład którego wchodzą jego najwartościowsze składniki: nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6.

Dzięki nim w organizmie dochodzi do obniżenia „złego cholesterolu” przy jednoczesnym podniesieniu stężenia tego „dobrego”. Zmiana proporcji cholesterolu znacząco wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia. A to tylko jedno z wielu z wielu zdrowotnych właściwości oleju lnianego. Jak go pić, kiedy i ile?

Wartości odżywcze i działanie oleju lnianego

To jeden z najzdrowszych olejów roślinnych, których nie powinno zabraknąć w waszej diecie. Swoje wartościowe działanie zawdzięcza niepowtarzalnej i bardzo korzystnej dla ludzkiego organizmu proporcji kwasów omega-3 i 6. Nie tylko jest elementem zdrowej diety i olejem stosowanym w profilaktyce wielu chorób, ale też bardzo ważnym składnikiem diety osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Dostarcza tych samych substancji, w które jest bogata dieta osób jedzących mięso i ryby.

Jest olejem roślinnym o bardzo szerokim zastosowaniu zdrowotnym:

Zobacz także:

  • Wspomaga profilaktykę oraz leczenie chorób układu krążenia w tym nadciśnienia
  • Wspomaga działanie układu nerwowego 
  • Sprzyja funkcji zapamiętywania. Wspiera leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy
  • Wzmacnia i regeneruje błonę śluzową na całej długości przewodu pokarmowego
  • Łagodzi przewlekłe stany zapalne jelit
  • Obniża poziom „złego cholesterolu” i poprawia proporcje pomiędzy „złym” a „dobrym” cholesterolem
  • Stosowany jest w profilaktyce nowotworowej
  • Skutecznie łagodzi skutki przewlekłych zaparć

Jak stosować olej lniany?

Zalecana dzienna dawka oleju lnianego to około 30 ml dziennie, czyli 2 łyżki stołowe. Najlepiej 1 łyżeczkę oleju wypijać na czczo, zaraz po obudzeniu. W ten sposób organizm łatwiej go przyswaja. Drugą łyżeczkę można stosować wieczorem, przed snem, a pozostałą ilość w komponować w posiłki w ciągu dnia.

Oleju lnianego możecie używać do sałatek. Jest świetnym dodatkiem do twarogu, kefiru czy jogurtu Nie wolno natomiast stosować tego rodzaju oleju do obróbki cieplnej potraw, tj. do smażenia czy pieczenia. 

Można jednak dodawać go do potraw podawanych na ciepło: ziemniaków, brokułów, kalafiora, ryb czy zup. W tym przypadku oleju dodawajcie już po przełożeniu potrawy na talerze.

Olej lniany powinien być przechowywany w chłodzie, bez dostępu do światła słonecznego. Wybierajcie dobrej jakości oleje sprzedawane w ciemnych, szklanych butelkach i przechowujcie do w chłodnych pomieszczeniach.

Źródło: olejnazdrowie.pl, poradnikzdrowie.pl, naturalnyolej.com.pl