Ten nawóz przywróci do życia umierające ogórki i pomidory. Główny składnik macie w kuchn
AdobeStock
Newsy

Ten nawóz przywróci do życia „umierające” ogórki i pomidory. Główny składnik macie w kuchni

Liście pomidorów zwijają się, a roślina nie chce owocować? Może jej brakować witamin. Z tym poradzi sobie prosty nawóz do pomidorów!

Kiedy hodowane w warzywnym ogrodzie rośliny zaczynają wyglądać mizernie, nie chcą owocować, a ich liście zwijają się to znak, że trzeba im natychmiast pomóc. Takie objawy mogą oznaczać zarówno choroby, jak i brak soli mineralnych w ziemi.

Sposobem na poprawienie kondycji roślin jest zastosowanie odpowiedniego nawozu. Jego kluczowy składnik na pewno macie w kuchni - zwykle używa się go do ciast. Domyślacie się, o jaki produkt chodzi?

Niepokojące objawy niedoborów u roślin

Czasami nawet pomimo największych starań, pomidory czy ogórki nie chcą prawidłowo rosnąć. Jeżeli regularnie podlewacie rośliny, a one nadal wyglądają niezdrowo może to oznaczać, że w glebie brakuje niezbędnych dla ich wzrostu soli mineralnych. Objawy takich niedoborów to m.in.:

  • żółknięcie liści

  • zwijanie liści (pomimo braku upałów i regularnego podlewania)

  • opadanie liści

  • niebieskawy odcień w dolnej części liści 

  • fioletowe żyłki na liściach

  • wierzchołek rośliny nie rozwija się; staje się ciemnozielony lub nienaturalnie wydłużony

Co w sytuacji, gdy stosowaliście już nawozy zawierające fosfor, potas i żelazo, a rośliny nadal nie wyglądają dobrze? To oznacza, że najprawdopodobniej nie mogą wchłonąć soli mineralnych z gleby. 

Zobacz także
Został wam stary chleb? Zróbcie z niego taki nawóz do ogórków, że nie nadążycie ich zbierać

Został wam stary chleb? Zrobicie z niego taki nawóz do ogórków, że nie nadążycie ich zbierać

Fusy

Pijesz sypaną kawę? Nie wyrzucaj fusów, mają mnóstwo świetnych zastosowań, które cię zaskoczą

Nawożenie kwaskiem cytrynowym

Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest zastosowanie nawozu, który zawiera w sobie kwasek cytrynowy - klasyczny składnik ciast i deserów, znajdujący się w każdej kuchni.

Cytrynian zawarty w kwasku umożliwia rozpuszczenie nawozów fosforowych i tym samym wchłanianie składników przez rośliny. Roztwór z kwasku cytrynowego „aktywuje” także w pewien sposób inne minerały, takie jak wapń, mangan, żelazo czy miedź znajdujące się w glebie, które następnie przenikają do roślin i poprawiają ich kondycję. 

Podlewanie roślin roztworem kwasku cytrynowego raz w tygodniu może przyśpieszyć ich wzrost nawet o 25%.

Jak przygotować nawóz z kwasku cytrynowego?

Przygotowanie nawozu jest banalnie proste. Wystarczy wsypać 1 łyżkę kwasku do 10 litrów wody i rozpuścić. Tak przygotowanym roztworem należy nawozić rośliny raz w tygodniu, po podlewaniu. Wystarczy wylać od pół litra do litra roztworu na jeden krzak pomidorów lub ogórków. 

Nawóz z kwasku cytrynowego nie tylko wspomoże wzrost i owocowanie roślin, ale także zabezpieczy je przed chorobami. Mowa tu przede wszystkim o zgniliźnie wierzchołkowej, która dotyka pomidory. Dzieje się tak, gdy rośliny mają za mało wapnia w glebie. Z roztworu z kwasku skorzystają nie tylko pomidory, ale także ogórki, bakłażan czy papryka.

Źródło: smakdnia.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Nie wyrzucajcie skorupek z jajek. Posypcie nimi grządki, a będziecie zaskoczeni
Flickr
Newsy
Nie wyrzucajcie skorupek z jajek. Posypcie nimi grządki, a będziecie miło zaskoczeni 
Niemal w każdym domu jajka są codziennym składnikiem posiłków. Dlatego produkcja odpadów po nich jest bardzo duża. Zamiast wyrzucać skorupki do kosza, wykorzystajcie je jako naturalny nawóz wapniowy. Zobaczycie, że wasze rośliny będą rosły jak szalone.

Skorupki z jajek to nieocenione źródło wapnia. Przyjmuje się, że jedna łyżeczka sproszkowanych skorupek dostarcza od 800 do 1000 miligramów tego pierwiastka. W ich składzie znajduje się również cynk, fluor, siarka i krzem. Szkoda nie wykorzystać takiego potencjału. Zobaczcie, jak można użyć skorupek w waszym ogródku.   Jakie rośliny lubią nawóz ze skorupek?  Nawóz taki nadaje się doskonale do zasilania zarówno roślin ogrodowych, jak i doniczkowych Jest całkowicie naturalny, a jego przygotowanie - banalnie proste.   Jeżeli na swojej działce macie rośliny, które lubią dużo wapnia w glebie, to ten nawóz będzie wprost idealny. Z roślin ozdobnych jest to np. lawenda, oleander, tulipany, piwonie, czarny bez. Z warzyw będą to m.in. ogórki, cukinie, kapusta czy fasola.  Unikajcie natomiast stosowania nawozu ze skorupek jajek do roślin, które preferują kwaśną glebę, takich jak: borówka amerykańska, wrzosy, różaneczniki, azalie, paprocie lub storczyki.  Jak przygotować naturalny nawóz wapniowy?  Sposób 1  Skorupki jajek należy pokruszyć i rozsypać pod roślinami. Pod wpływem wilgoci skorupki będą się powoli rozpuszczać, uwalniając wapń do gleby. W ogrodzie będzie to świetny sposób na ślimaki, które nie lubią ostrych brzegów pokruszonych skorupek. Dlatego warto je rozsypywać przede wszystkim pod roślinami często atakowanymi przez ślimaki. W taki sam sposób możecie to robić również pod roślinami doniczkowymi w waszym domu.   Sposób 2  Drugi sposób polega na wysuszeniu skorupek jajek i zmieleniu ich na drobny proszek. Możecie stosować go, wysypując bezpośrednio wokół rośliny lub mieszając z ziemią do sadzenia roślin. Ten sposób szczególnie polubią rośliny doniczkowe.   Sposób 3  Kolejną...

Zapomnijcie o wyrzucaniu obierek z ziemniaków. Teraz wasze porzeczki i róże będą rosły jak szalone
Adobe Stock
Newsy
Zapomnijcie o wyrzucaniu obierek z ziemniaków. Teraz wasze porzeczki i róże będą rosły jak szalone 
Obierki z ziemniaków są bardzo wartościowym odpadem. Możecie je wykorzystywać w kuchni przyrządzając smaczne i tanie potrawy, w gospodarstwie domowym np. odkamieniając czajnik, a teraz również we własnym ogrodzie.

Obierki z ziemniaków to resztki w nowoczesnym stylu zero waste. Czyli takie, których nie wyrzucacie do kosza, tylko zmieniacie w pełnowartościowy produkt - tym razem nawóz. Taki nawóz to naturalna alternatywa dla chemicznych środków wspomagających wzrost roślin. Wykonacie go samodzielnie i bez dodatkowych kosztów.   Dlaczego rośliny lubią nawóz z obierek?  Ziemniaki, w tym obierki zawierają sporą ilość mikroelementów i soli mineralnych. Dodatkowo są bogate w skrobię. To ona przyspiesza wzrost roślin ogrodowych i doniczkowych. Niektóre rośliny lubią ją bardziej niż inne. Są to zwłaszcza róże i porzeczki.   Z kolei mikroelementy zawarte w obierkach pobudzają krzewy owocowe do zdrowszego i szybszego wzrostu. Sole mineralne natomiast wspierają odporność roślin.  Jak przygotować nawóz z obierek ziemniaczanych?  Najprostszym sposobem na wykorzystanie obierek jako nawozu jest przygotowanie z nich roztworu, który posłuży do podlewania lub opryskiwania roślin na waszej działce i balkonie.   Zalejcie odpady po ziemniakach wrzącą wodą w proporcji 1:10.   Zostawcie płyn by ostygł, a następnie przefiltrujcie go. Po przefiltrowaniu płyn jest gotowy do użycia. Teraz możecie podlewać nim rośliny raz na 3-4 tygodnie.  Możecie również położyć surowe obierki bezpośrednio wokół roślin. Wówczas mikroelementy w nich zawarte będą stopniowo przenikać do gleby i pobudzać rośliny do wzrostu. Nie stosujcie jednak tej metody w przypadku papryki i pomidorów, gdyż warzywa te są podatne na choroby grzybowe zawarte w ziemniakach.  Kolejną opcją jest dodanie obierek do kompostu na działce. Wzbogacą on naturalny nawóz o liczne mikroelementy i minerały oraz skrobię w nim zawartą, Pamiętajcie jednak, by nie...

Został wam stary chleb? Zróbcie z niego taki nawóz do ogórków, że nie nadążycie ich zbierać
AdobeStock
Newsy
Został wam stary chleb? Zrobicie z niego taki nawóz do ogórków, że nie nadążycie ich zbierać
W tym roku zbiory ogórków będą wyjątkowo obfite, jeśli zastosujecie ten nawóz. Przyda się wam do tego czerstwy chleb!

Chcecie, by wasze ogórki rosły jak szalone? Do tego niezbędny jest nawóz. Możecie z łatwością zrobić go w warunkach domowych, wykorzystując w tym celu czerstwy chleb. Jak zrobić naturalny nawóz do ogórków? Sekretnym składnikiem nawozu jest zwykły chleb - najlepiej czerstwy. Nawóz pomoże w sytuacji, gdy wasze ogórki słabo rosną przez niedobór witamin i składników naturalnych. Do przygotowania nawozu będziecie potrzebowali poniższych składników: Składniki: 1 bochenek czerstwego chleba pół wiadra wody 5 ml jodyny  Przygotowanie: Wlejcie wodę do wiadra do połowy. Najpierw pokrójcie chleb na kawałki i zamoczcie w wodzie. Przykryjcie wiadro i odstawcie na noc. Po tym czasie odkryjcie pokrywkę i wlejcie do wiadra 5 ml jodyny. Wymieszajcie i odstawcie na 2 godziny. Już po tym czasie nawóz będzie się nadawał do zastosowania, choć najlepszy będzie po około 4-5 dniach.  Stosowanie nawozu z chleba Użycie nawozu jest proste i mało skomplikowane. Przed użyciem należy odcedzić roztwór - w końcu nie chcecie pryskać ogórków wodą z kawałkami chleba! Po odcedzeniu nawóz trzeba rozcieńczyć i stosować w proporcji 1 litr nawozu na 10 litrów wody.  Tak powstałą mieszankę wlejcie do butelki ze spryskiwaczem i wykonajcie oprysk ogórków. Nawóz można stosować raz na dwa tygodnie. Przechowujcie go w chłodnym miejscu - na przykład w lodówce, spiżarni albo w piwnicy.  Jak działa nawóz chlebowy? Za dobroczynne działanie nawozu odpowiadają jod oraz drożdże, które znajdują się w chlebie. Jod jest szeroko stosowany w środkach do ochrony roślin ze względu na jego działanie przeciwgrzybicze oraz zapobieganie rozwojowi pleśni i bakterii. Występuje on naturalnie w czarnoziemach, jednak jodu nie da się „zauważyć” w ziemi...

Kwaśne pomidory nabiorą słodyczy, jeżeli podlejecie je wodą z tym składnikiem. Macie go w kuchni
Flickr
Newsy
Kwaśne pomidory nabiorą słodyczy, jeżeli podlejecie je wodą z tym składnikiem. Macie go w kuchni 
Jeżeli wasze pomidory są kwaśne, a ogórki dają słabe plony powinniście koniecznie zastosować prostą w przygotowaniu odżywkę z pewnym bardzo popularnym składnikiem. Pomoże on nie tylko w poprawie jakości waszych działkowych upraw, lecz również zadba o rośliny, które hodujecie w domu. 

Cukier to popularny produkt spożywczy. Co prawda ostatnio nieco o niego trudniej, ale wciąż najduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale także np. w kosmetyce lub w gospodarstwie domowym. Być może będziecie zaskoczeni, ale cukier sprawdza się również w ogrodzie. Odżywka na jego bazie dostarczy wielu składników odżywczych i minerałów waszym roślinom.  Jak przygotować odżywkę do roślin z cukrem?  Odżywka do roślin na bazie cukru to zastrzyk cennych substancji odżywczych dla waszych upraw. Pobudzi rośliny do wzrostu i sprawi, że będą bujniejsze, a ich owoce smaczniejsze. Jest banalna w przygotowaniu, a potrzebne do niej składniki znajdują się w każdej kuchni.  Sposób przygotowania:  Rozcieńczcie łyżkę cukru w 500 ml wody. Zwykła tabletka glukozy też będzie działać.  Dokładnie wymieszajcie i poczekajcie, aż cukier się całkowicie rozpuści.   200 ml roztworu to dawka do podlewania jednego krzewu. Taką odżywką możecie podlewać np. paprocie, gwiazdy betlejemskie, anturium, a także ogórki i pomidory.      Warto jednak pamiętać, że taki nawóz możecie stosować maksymalnie raz w miesiącu. Cukier, używany zbyt często, może powodować pleśń i gnicie, a także prowadzi do pojawienia się mrówek.  Jak działa odżywka z cukrem na pomidory i ogórki?  W przypadku, gdy pomidory zaczynają nabierać koloru, ale wydają się wam nieco zbyt kwaśne, zastosujcie odżywkę. Dodajcie do wody w konewce łyżeczkę cukru i podlejcie krzaki. Cukier sprawi, że dojrzałe pomidory będą słodsze i bardziej soczyste.  Jeżeli chcecie natomiast poprawić zbiory ogórków, wystarczy, że rozpuścicie 30 g cukru w litrze wrzącej wody. Gdy roztwór całkowicie ostygnie, podlejcie nim krzaki ogórków. Ten zabieg sprawi, że już po...