Ten nawóz przywróci do życia umierające ogórki i pomidory. Główny składnik macie w kuchn
AdobeStock
Newsy

Ten nawóz przywróci do życia „umierające” ogórki i pomidory. Główny składnik macie w kuchni

Liście pomidorów zwijają się, a roślina nie chce owocować? Może jej brakować witamin. Z tym poradzi sobie prosty nawóz do pomidorów!

Kiedy hodowane w warzywnym ogrodzie rośliny zaczynają wyglądać mizernie, nie chcą owocować, a ich liście zwijają się to znak, że trzeba im natychmiast pomóc. Takie objawy mogą oznaczać zarówno choroby, jak i brak soli mineralnych w ziemi.

Sposobem na poprawienie kondycji roślin jest zastosowanie odpowiedniego nawozu. Jego kluczowy składnik na pewno macie w kuchni - zwykle używa się go do ciast. Domyślacie się, o jaki produkt chodzi?

Niepokojące objawy niedoborów u roślin

Czasami nawet pomimo największych starań, pomidory czy ogórki nie chcą prawidłowo rosnąć. Jeżeli regularnie podlewacie rośliny, a one nadal wyglądają niezdrowo może to oznaczać, że w glebie brakuje niezbędnych dla ich wzrostu soli mineralnych. Objawy takich niedoborów to m.in.:

  • żółknięcie liści

  • zwijanie liści (pomimo braku upałów i regularnego podlewania)

  • opadanie liści

  • niebieskawy odcień w dolnej części liści 

  • fioletowe żyłki na liściach

  • wierzchołek rośliny nie rozwija się; staje się ciemnozielony lub nienaturalnie wydłużony

Co w sytuacji, gdy stosowaliście już nawozy zawierające fosfor, potas i żelazo, a rośliny nadal nie wyglądają dobrze? To oznacza, że najprawdopodobniej nie mogą wchłonąć soli mineralnych z gleby. 

Zobacz także
Został wam stary chleb? Zróbcie z niego taki nawóz do ogórków, że nie nadążycie ich zbierać

Został wam stary chleb? Zrobicie z niego taki nawóz do ogórków, że nie nadążycie ich zbierać

Fusy

Pijesz sypaną kawę? Nie wyrzucaj fusów, mają mnóstwo świetnych zastosowań, które cię zaskoczą

Nawożenie kwaskiem cytrynowym

Sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest zastosowanie nawozu, który zawiera w sobie kwasek cytrynowy - klasyczny składnik ciast i deserów, znajdujący się w każdej kuchni.

Cytrynian zawarty w kwasku umożliwia rozpuszczenie nawozów fosforowych i tym samym wchłanianie składników przez rośliny. Roztwór z kwasku cytrynowego „aktywuje” także w pewien sposób inne minerały, takie jak wapń, mangan, żelazo czy miedź znajdujące się w glebie, które następnie przenikają do roślin i poprawiają ich kondycję. 

Podlewanie roślin roztworem kwasku cytrynowego raz w tygodniu może przyśpieszyć ich wzrost nawet o 25%.

Jak przygotować nawóz z kwasku cytrynowego?

Przygotowanie nawozu jest banalnie proste. Wystarczy wsypać 1 łyżkę kwasku do 10 litrów wody i rozpuścić. Tak przygotowanym roztworem należy nawozić rośliny raz w tygodniu, po podlewaniu. Wystarczy wylać od pół litra do litra roztworu na jeden krzak pomidorów lub ogórków. 

Nawóz z kwasku cytrynowego nie tylko wspomoże wzrost i owocowanie roślin, ale także zabezpieczy je przed chorobami. Mowa tu przede wszystkim o zgniliźnie wierzchołkowej, która dotyka pomidory. Dzieje się tak, gdy rośliny mają za mało wapnia w glebie. Z roztworu z kwasku skorzystają nie tylko pomidory, ale także ogórki, bakłażan czy papryka.

Źródło: smakdnia.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Nie wyrzucajcie skorupek z jajek. Posypcie nimi grządki, a będziecie zaskoczeni
Flickr
Newsy
Nie wyrzucajcie skorupek z jajek. Posypcie nimi grządki, a będziecie miło zaskoczeni 
Niemal w każdym domu jajka są codziennym składnikiem posiłków. Dlatego produkcja odpadów po nich jest bardzo duża. Zamiast wyrzucać skorupki do kosza, wykorzystajcie je jako naturalny nawóz wapniowy. Zobaczycie, że wasze rośliny będą rosły jak szalone.

Skorupki z jajek to nieocenione źródło wapnia. Przyjmuje się, że jedna łyżeczka sproszkowanych skorupek dostarcza od 800 do 1000 miligramów tego pierwiastka. W ich składzie znajduje się również cynk, fluor, siarka i krzem. Szkoda nie wykorzystać takiego potencjału. Zobaczcie, jak można użyć skorupek w waszym ogródku.   Jakie rośliny lubią nawóz ze skorupek?  Nawóz taki nadaje się doskonale do zasilania zarówno roślin ogrodowych, jak i doniczkowych Jest całkowicie naturalny, a jego przygotowanie - banalnie proste.   Jeżeli na swojej działce macie rośliny, które lubią dużo wapnia w glebie, to ten nawóz będzie wprost idealny. Z roślin ozdobnych jest to np. lawenda, oleander, tulipany, piwonie, czarny bez. Z warzyw będą to m.in. ogórki, cukinie, kapusta czy fasola.  Unikajcie natomiast stosowania nawozu ze skorupek jajek do roślin, które preferują kwaśną glebę, takich jak: borówka amerykańska, wrzosy, różaneczniki, azalie, paprocie lub storczyki.  Jak przygotować naturalny nawóz wapniowy?  Sposób 1  Skorupki jajek należy pokruszyć i rozsypać pod roślinami. Pod wpływem wilgoci skorupki będą się powoli rozpuszczać, uwalniając wapń do gleby. W ogrodzie będzie to świetny sposób na ślimaki, które nie lubią ostrych brzegów pokruszonych skorupek. Dlatego warto je rozsypywać przede wszystkim pod roślinami często atakowanymi przez ślimaki. W taki sam sposób możecie to robić również pod roślinami doniczkowymi w waszym domu.   Sposób 2  Drugi sposób polega na wysuszeniu skorupek jajek i zmieleniu ich na drobny proszek. Możecie stosować go, wysypując bezpośrednio wokół rośliny lub mieszając z ziemią do sadzenia roślin. Ten sposób szczególnie polubią rośliny doniczkowe.   Sposób 3  Kolejną...