Mleko migdałowe to pożywny, niskokaloryczny napój, który zyskał ogromną popularność wśród osób, które unikają picia krowiego mleka. Zwykle sięgają po nie weganie lub ci, którzy nie tolerują laktozy.

Mleko migdałowe powstaje przez zmielenie migdałów, zmieszanie ich z wodą, a następnie przefiltrowanie mieszanki, aby uzyskać produkt, który wygląda bardzo podobnie do mleka, tylko w przeciwieństwie do niego, ma delikatny orzechowy smak. Dlaczego warto pić mleko migdałowe?

Korzyści zdrowotne mleka migdałowego

Włączcie do swojej codziennej diety mleko na bazie migdałów. Korzyści zdrowotne tego mleka mogą was zaskoczyć.

  • Mleko migdałowe jest znacznie mniej kaloryczne niż mleko krowie. Niesłodzone mleko migdałowe zawiera do 80% mniej kalorii niż zwykłe mleko. Picie takiego mleka jako zamiennika mleka krowiego, może być skuteczną strategią odchudzania.
  • Niesłodzone odmiany mleka migdałowego mają bardzo niską zawartość cukru, dzięki czemu świetnie się sprawdzą w przypadku osób ograniczających spożycie cukru, takich jak np. osoby z cukrzycą. Pamiętajcie jednak, że istnieje wiele odmian słodzonych, dlatego kupując mleko migdałowe dobrze przyjrzyjcie się jego etykiecie.
  • Migdały są naturalnie bogate w witaminę E, zapewniając 37% dziennego zapotrzebowania na tę witaminę w zaledwie 28 gramach orzechów. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który zwalcza stany zapalne i stres w organizmie a także pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby serca i raka oraz może mieć korzystny wpływ na zdrowie kości i oczu.  Ponadto, jak wykazały badania, witamina E znacząco wpływa na zdrowie mózgu i poprawia sprawność umysłową, a nawet zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera i może spowolnić jej postęp.
  • Ponieważ mleko migdałowe jest najczęściej używane jako zamiennik mleka krowiego, producenci bardzo często wzbogacają je w wapń. Mleko migdałowe wzbogacone w ten składnik, może zapewnić 20-45% dziennego zapotrzebowania na porcję. Wapń jest szczególnie ważny dla utrzymania zdrowia kości, w tym zapobiegania złamaniom i osteoporozie.
  • Kolejnym składnikiem, który często dodaje się do tego mleka jest witamina D. Witamina D jest składnikiem odżywczym niezbędnym dla utrzymania dobrego zdrowia. Mleko migdałowe wzbogacone witaminą D zapewnia około jednej czwartej zalecanego dziennego spożycia w 1 filiżance (240 ml).
  • Jak wynika z badań, aż 75% światowej populacji nie toleruje laktozy. Mleko migdałowe jest naturalnie pozbawione laktozy, co czyni je doskonałą alternatywą dla nabiału.
  • Ponadto, mleko migdałowe ma działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi i regulujące poziom glukozy. Doskonale łagodzi stres, wycisza i działa antynowotworowo.

Przepis na mleko migdałowe

Składniki:

  • 15 dag migdałów
  • 0,75-1,0 litr przegotowanej i ostudzonej wody

Przygotowanie:

  1. Migdały zalejcie wrzącą wodą.
  2. Odstawcie na 30-40 minut.
  3. Odcedźcie i obierzcie ze skórki (migdały trzeba lekko ścisnąć, a wtedy same wyskoczą ze skórki).
  4. Obrane migdały przepłuczcie czystą wodą.
  5. Dodajcie 0,5 litra przegotowanej i ostudzonej wody i miksujcie dokładnie końcówką blendera.
  6. Dodajcie pozostałą wodę i jeszcze chwilę miksujcie.
  7. Odstawcie na 10 minut.
  8. Po tym czasie przelejcie mleko przez durszlak wyłożony gazą i dokładnie wyciśnijcie cały płyn.

Źródło: gotujmy.pl, healthline.com

Zobacz także: