Ten napój doskonale nawadnia i poprawia samopoczucie. A nie uderza do głowy jak zwykle piwo
Flickr
Newsy

Ten napój doskonale nawadnia i poprawia samopoczucie. Nie uderza do głowy jak zwykłe piwo 

Nie uwierzycie, że Polacy, mogąc napić się piwa z alkoholem, coraz częściej wybierają rozwiązanie bez procentów. Dlaczego tak się dzieje?

Polacy coraz chętniej stawiają na zdrowe rozwiązania w kwestii jedzenia i picia. Zwracają też uwagę na detale, które wcześniej nie miały dla nich znaczenia. Niektóre z nich są oczywiste jak, chociażby dobre samopoczucie następnego dnia, inne z kolei znacznie mniej. 

Dlaczego Polacy preferują piwo bezalkoholowe? 

Badanie SW Research pokazuje, że prawie połowa Polaków deklaruje, że mając do wyboru piwo z alkoholem lub bezalkoholowe, chętniej wybiera wersję 0 proc. 

Za smak piwa i tzw. szum w głowie płaci się czasami wysoką cenę w postaci złego samopoczucia dnia następnego. To spory koszt za chwilową przyjemność. Dlatego bardzo kusząca wydaje się opcja wersji bezalkoholowej, która jednocześnie pozwala zachować inne doznania związane z piciem piwa. Są to m.in. doznania smakowe, jak również możliwość towarzyszenia pijącym współbiesiadnikom. 

Uczestników badania, którzy zadeklarowali konsumpcję piwa bezalkoholowego, zapytano o to, dlaczego wybierają takie rozwiązanie. Najczęściej wskazywali oni na:  

  • kwestie smakowe  

  • chęć orzeźwienia, ochłody w ciepłe dni  

  • picie dla towarzystwa, rozrywki, np. w trakcie imprezy 

  • potrzebę skutecznego ugaszenia pragnienia  

  • potrzebę relaksu lub odpoczynku  

  • niemożność spożywania alkoholu.

Zobacz także
Dlaczego warto dodać piwo do prania? Sporo na tym zaoszczędzicie

Dlaczego warto dodać piwo do prania? Sporo na tym zaoszczędzicie

Joanna Jabłczyńska zdradza kulisy "Na Wspólnej". Wiemy co aktorzy mają w kieliszkach gdy piją wino, a co gdy piją piwo

Joanna Jabłczyńska zdradza kulisy „Na Wspólnej". Co aktorzy mają w kieliszkach, gdy piją wino albo piwo?

Duża dostępność i wybór piw bez procentów 

Na rynku jest coraz większa oferta piw bezalkoholowych. Cechuje je wysoka jakość i szeroki wachlarz smaków. Jak zauważa Piotr Zimolzak Wiceprezes Zarządu SW Research:

- Z jednej strony, producenci dostrzegając znaczenie tego produktu oferują coraz większy wybór piw bezalkoholowych o dobrych walorach smakowych, a z drugiej – konsumenci, widząc ich większą dostępność, jakość i szerszy wybór, chętniej po nie sięgają. Z naszego badania wynika, że jest to zauważalny trend – 72% Polaków w sklepach dostrzega coraz większy wybór dobrych piw bezalkoholowych

Gasi pragnienie i doskonale nawadnia 

Połowa respondentów zgodziła się z twierdzeniem, że piwo bezalkoholowe jest świetnym sposobem na nawodnienie organizmu. Ma to szczególne znaczenie w kontekście letnich upałów. 

Właściwości nawadniające piwa 0 proc. zostały już wcześniej potwierdzone przez chilijskich badaczy, którzy w 2016 roku zbadali poziom nawodnienia trzech grup piłkarzy, którzy przed treningiem spożywali odpowiednio wodę mineralną, piwo alkoholowe i bezalkoholowe. Wyniki pokazały, że ostatnia grupa sportowców pozostała najlepiej nawodniona po treningu. 

Źródło: swresearch.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

Nie uwierzycie, ale Polacy piją coraz mniej piwa. Branża piwna jest w opałach
Flickr
Newsy
Nie uwierzycie, ale Polacy piją coraz mniej piwa. Branża piwna w opałach 
Wakacyjny wyjazd, grill u znajomych, wieczorne wyjście na miasto czy do restauracji - tak do tej pory wyglądał okres lipca i sierpnia dla większości Polaków. Aktywnościom letnim towarzyszyło zazwyczaj piwo. Zimne piwo wielu kojarzy się właśnie z wakacjami. Nic więc dziwnego, że producenci z nadzieją wyglądali tego właśnie czasu. Wyglądali, zdaje się jednak nadaremnie. 

Trudne czasy dotykają wszystkich, również branży piwnej. Podobnie jak restauracje, puby i kluby, także i browary odczuły bardzo mocno pandemię. Po zniesieniu lockdownów uderzyła w nie ponownie inflacja i wojna za wschodnią granicą.  Trudna sytuacja branży piwnej  Niewątpliwie największą zmorą dla branży piwnej była w ostatnich latach pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia. Branża ta jest ściśle połączona z funkcjonowaniem barów, pubów i lokali, w których serwowany jest alkohol. Jak wiadomo obostrzenia covidowe „zamknęły” na dłuższy czas te właśnie miejsca wpływając w ten sposób nie tylko na branżę gastronomiczno-klubową, lecz również na branże ściśle z nimi powiązane, np. branżę piwną.  Kolejną przyczyną słabej sytuacji browarów są również rosnące koszty produkcji, które wiążą się z wszechobecną inflacją. Branżę dotykają przede wszystkim rosnące ceny energii oraz transportu, jak również zwiększające się stale ceny surowców, opakowań czy pracy. Wszystko to sprawia, że produkcja piwa staje się coraz mniej opłacalna, a browary ratują się kolejnymi pożyczkami, pogłębiającymi ich zadłużenie.  Jak by tego wszystkiego było mało, kolejny cios nadszedł od strony akcyzy. Od roku 2020 branża doświadczyła dwóch 10-proc. podwyżek podatku akcyzowego. Teraz czekają ją najprawdopodobniej kolejne. Zgodnie z zapowiedziami, do roku 2027 planowane są coroczne 5-proc. podwyżki tego podatku.  Ratunku dopatrywano się w tegorocznym okresie letnim, nieobwarowanym już żadnymi obostrzeniami. Wakacje nadeszły, a Polacy zaczęli pić mniej...  Dlaczego Polacy rezygnują z piwa?  W obecnych czasach ogromna część Polaków doświadcza problemów z bieżącymi zobowiązaniami finansowymi i podstawowymi wydatkami. W takich warunkach na...

dlaczego nie należy przelewać makaronu wodą
Adobe Stock
Newsy
Przelewacie ugotowany makaron zimną wodą? To ogromny błąd, który psuje każde danie
Choć pod względem ilości spożywanego makaronu Włosi wciąż biją Polaków na głowę, nie ulega wątpliwości, że produkt ten stał się bardzo popularny w naszym kraju. Badania wykazały, że ponad połowa z was serwuje go w swoich domach przynajmniej raz w tygodniu. Mimo to podczas jego przygotowywania wciąż popełniacie wiele błędów.

Większość Polaków nie wyobraża sobie swojej diety bez makaronu . Przyrządzany na bazie mąki, wody i jajek produkt stanowi bowiem podstawę wielu inspirowanych Włochami dań - spaghetti , lasagne, zapiekanki czy sałatki makaronowej. Popularne jest również dodawanie go do różnego rodzaju zup, między innymi rosołu , pomidorowej czy grzybowej. Cenne wartości odżywcze makaronu Statystyczny Polak zjada ok. 5 kilogramów makaronu rocznie. Badania przeprowadzone z okazji Światowego Dnia Makaronu dowodzą, że Polacy bardzo często wykorzystują ten produkt w swojej kuchni.  Aż 93 proc. respondentów przyznało, że jada go co najmniej raz na 2 tygodnie, z kolei ponad połowa badanych (55 proc.) stwierdziła, że spożywa makaron przynajmniej raz w tygodniu lub częściej. To doprawdy imponujący wynik. Nie ma się czemu dziwić. W końcu dania zakładające wykorzystanie makaronu są nie tylko tanie, łatwe, szybkie i pyszne, ale również zdrowe. Bowiem, w jego składzie można znaleźć między innymi cenne węglowodany, białko, tłuszcze, błonnik i minerały, a także witaminy z grupy B, kwas foliowy, żelazo oraz magnez. Jego częste spożywanie z pewnością wam nie szkodzi. Jak ugotować makaron? Choć wydawać by się mogło, że gotowanie makaronu jest dziecinnie proste, w rzeczywistości nawet doświadczeni kucharze miewają z nim problem. Bywa, że po wyjęciu z wody jest za twardy albo wręcz przeciwnie – rozgotowany. Zdarza się również, że kluski zamieniają się w jedną, wielką, sklejoną bryłę, której za nic nie sposób rozdzielić.  Okazuje się, że wszystko zależy od tego, jak postępujecie z makaronem. Przede wszystkim powinniście go przyrządzać zgodnie z instrukcją, choć i te bywają zawodne. Aby się nie sklejał, pamiętajcie, by gotować go w odpowiedniej ilości wody – na każde 100 gramów makaronu przypada 1 litr. Woda powinna być posolona,...