Przy różnych dolegliwościach wciąż chętnie ratujemy się domowymi, sprawdzonymi sposobami. W końcu już dzieci wiedzą, że należy pić herbatkę z rumianku, gdy boli żołądek. W domowym leczeniu można wykorzystywać właściwości wielu roślin, które przynoszą ulgę przy różnych dolegliwościach. Jedną z nich jest ogórecznik lekrski - sprawdźcie, jak można go stosować. 

Właściwości zdrowotne ogórecznika

Ogórecznik lekarski to roślina o grubej łodydze, dużych liściach i niewielkich, niebieskich kwiatach, które swoim zapachem wabią owady. Roślina ta pochodzi z krajów śródziemnomorskich, a w Polsce jest uprawiana ze względu na jej właściwości lecznicze, ale także jako ozdobę. Ogórecznik stosuje się też w kuchni jako przyprawę. Czasami można się natknąć na niego „w naturze”, gdzie rośnie jako chwast.

Ze względu na szereg dobroczynnych dla zdrowia właściwości, poleca się stosowanie ogórecznika lekarskiego przy różnych dolegliwościach:

Zobacz także:

  • wzmacnia kruche paznokcie i łamliwe włosy, ze względu na zawartość krzemionki

  • podnosi odporność i zapobiega chorobom górnych dróg oddechowych dzięki zdrowym kwasom tłuszczowym

  • pomaga przy chorobach nerek poprzez działanie moczopędne

  • reguluje przemianę materii i oczyszcza organizm z toksyn

  • obniża poziom złego cholesterolu LDL dzięki zawartości kwasu linolenowego

Napar z ogórecznika

Jednym ze sposobów wykorzystania ogórecznika lekarskiego jest przygotowanie z niego leczniczego naparu. Do kubka lub szklanki należy wsypać łyżeczkę świeżych liści ogórecznika lub suszu i zalać wrzątkiem. Po 15 minutach napar jest gotowy do wypicia. Można go pić 3 razy dziennie, między posiłkami. 

Zastosowania ogórecznika w leczeniu domowym 

Z ogórecznika można przygotować nie tylko napar do picia! Jeżeli dokucza wam ból gardła i chrypka, możecie wykorzystać napar jako płukankę do gardła lub zamoczcie w nim wacik kosmetyczny i zastosujcie jako okład na zmęczone oczy.

Pamiętajcie jednak, że jeżeli zauważycie u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy po użyciu ogórecznika, natychmiast przerwijcie jego stosowanie. W razie takich dolegliwości jak duszności czy nagła opuchlizna, pilnie skonsultujcie się z lekarzem. 

Źródło: poradnikgrodniczy.pl