Ten mikser był niezniszczalny i miał mnóstwo przystawek. Czy nadal go używacie?
własne
Newsy

Ten mikser był niezniszczalny i miał mnóstwo końcówek. Czy nadal go używacie?

W PRL-u można było kupić miksery zarówno radzieckie i enerdowskie. Jednak polski Zelmer wyróżniał się jakością i starannością wykonania. Który z nich trafił do waszych domów?

Dawny sprzęt AGD, nawet ten najdrobniejszy, działał latami. Nie to, co teraz, gdy po kilku latach musimy kupować nowy, bo stary się rozpadł lub zepsuł. Też mieliście niezniszczalnego robota kuchennego? I czy pracuje wam do dziś?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Powiew nowoczesności w kuchniach w PRL-u

Zakup takiego robota to było święto w domu. Kuchnia od razu zyskiwała na nowoczesności. Mamy już nie musiały ręcznie mieszać ciasta w misce czy żmudnie ubijać piany. Urządzenie było sprzedawane z wieloma końcówkami, nazywanymi przystawkami. Były wśród nich różne mieszadła, ubijaczki, tarki i rozdrabniarki. Mikser skrócił czas przygotowywania potraw, a praca w kuchni stała się przyjemniejsza i łatwiejsza.

Czytelnicy forum Gazeta.pl z rozrzewnieniem wspominają ten sprzęt, przypominając jakie marki mikserów były w sprzedaży:

- Oczywiście, że enerdowski mikser działa bez zarzutu. Też mamy taki - po babci. Cały czas używamy.

- Polski mikser marki PREDOM. Ma ponad 30 lat, z białego zrobił się żółty, ale działa bez zarzutu.

Z kolei czytelnicy Facebookowego profilu Pewex", nie mogą się nadziwić,  że ten stary sprzęt,  w odróżnieniu od innych, działa tak długo: 

- Też takim miksuję, mam go 30 lat, dobrze się sprawuje w porównaniu z tymi nowościami.

- Ja mam taki do tej pory ma już 30 lat i służy bardzo dobrze nie to, co teraz Made in China.

- Ja też:) Mam go 32 lata. Prezent ślubny. I ani jednej awarii.

Kiedy pojawiły się pierwsze miksery?

Prawdopodobnie pierwszym mikserem był napędzany ręcznie, opatentowany w 1870 r. przez Amerykanina Waltera Scotta, metalowy mikser stacjonarny. Z powodu swojej wielkości i wagi nie był przenośny jak te dzisiejsze. Z chwilą popularyzacji silnika elektrycznego miksery zaczęły być napędzane elektrycznie.

Od 1904 roku elektryczne trzepaczki zaczęto instalować w USA w cukierniach, do mieszania mleka i ubijania lodów. Pierwsze urządzenie przypominające współczesne miksery było dziełem Herberta Johnstona. Zeszło z linii produkcyjnej w 1908 roku i ważyło 30 kg. Miksery z czasem zmniejszały się i stawały możliwe do utrzymania w ręku.

Zobacz także
W kolejkach przed mięsnym stało się w PRL-u godzinami. Byliśmy cierpliwsi czy mieliśmy więcej czasu?

W kolejkach przed mięsnym stało się w PRL-u godzinami. Jakie zasady panowały wtedy w sklepach?

Ta szynka dla ubogich była hitem PRL-u. Panierowano ją i smażono. Pamiętacie jak smakowała?

Ta „szynka dla ubogich” była hitem PRL-u. Panierowano ją i smażono. Pamiętacie, jak smakowała?

Pierwszy polski mikser

Pierwszy polski akcent związany z produkcję mikserów pochodzi z 1937 roku. W tym czasie powstał mikser skonstruowany przez polsko–amerykańskiego wynalazcę, Stephena Popławskiego. Było to naczynie, na którego dnie wirowało ostrze. Było przeznaczone do przygotowywania napojów.

W 1937 na polski rynek został wypuszczony protoplasta dzisiejszego miksera Zelmer, choć nazwę marki firma nadała mu już w czasach PRL-u, w 1967 r. W tych czasach do sklepów „rzucano” miksery radzieckie czy enerdowskie, jednak to nasze polskie Zelmery cieszyły się najwyższym uznaniem. Mówiono, że wyróżniały się jakością i starannością wykonania.

I chyba tak było, skoro firma i jej produkty, w tym miksery, są na rynku do dziś.

Źródło: Facebook/Pewex, Forum/Gazeta.pl, wynalazkiandrzej.edu.pl

Ta maszynka do mielenia mięsa z PRL-u była nie do zdarcia. Oto do czego wciąż się ją wykorzystuj
własne
Newsy
Ta maszynka do mielenia mięsa z PRL-u była nie do zdarcia. Oto, do czego wciąż się ją wykorzystuje
Macie jeszcze taki sprzęt w domu? Był nie tylko pionierski, ale też ponadczasowy.

Maszynki do mięsa, to mały sprzęt AGD, który jest do dziś chyba w każdej kuchni. Czy uwierzycie, że kiedyś go po prostu nie było? W czasach PRL wkroczył do polskich domów i został już na zawsze. Także te dawne modele z lat 70. i 80. nadal można kupić na aukcjach. Są trwalsze od obecnie produkowanego sprzętu. Maszynka do mięsa na korbkę i maszynka elektryczna Na początku pojawiła się ciężka, żeliwna maszynka na korbkę. Musiała być mocno przykręcana do stołu, ale i tak cieszyła się dużym uznaniem. Jej młodszą siostrą jest nowoczesna, lżejsza maszynka elektryczna. Trafiła do polskich domów w latach 80. i choć z czasem zaczęła wypierać maszynki żeliwne, to obie są w sprzedaży do dziś. Odkąd pojawiły się w sklepach domowe maszynki do mięsa, wzrosły kuchenne możliwości pań domu. Wyraźnie spadł czas przygotowywania potraw. Mając maszynkę, można było w krótkim czasie i bez wysiłku przygotować wiele potraw, które wcześniej, co prawda też robiono, ale w znacznie dłuższym czasie. Co mieli się w elektrycznej maszynce z PRL-u? Ten sprzęt gospodynie wykorzystywały i nadal wykorzystują do mielenia: Mięsa na pasztet i na pierogi Twarogu na sernik i pierogi ruskie Maku na makowiec Ziemniaków na placki ziemniaczane, babkę i kiszkę ziemniaczaną Kapusty i grzybów na pierogi, krokiety i kulebiaka Wędlin domowego wyrobu Czy maszynka elektryczna do mięsa z PRL-u była głośna? Maszynki do mięsa popularne w latach 80. były niezniszczalne. A gdyby, którąś z części trzeba było jednak wymienić, to nic prostszego. Części zamienne także były dostępne, jak mało co w tych czasach. Czytelnicy fejsbukowego profilu Pewex, wspominają peerelowskie maszynki: - Mam taką maszynkę do mięsa tylko, że czerwoną....

Dlaczego w PRL-u każdy miał młynek do kawy? Nie chodziło tylko o mielenie kawy
własne
Newsy
Dlaczego w PRL-u każdy miał młynek do kawy? Nie chodziło tylko o mielenie kawy
W czym mielicie poranną kawę? W PRL-u używano do tego niezniszczalnego urządzenia. Można je dostać także dziś.

Gdy w sklepach, w czasach PRL-u pojawiły się elektryczne młynki, bardzo szybko zaczęły zdobywać zwolenników. Używano ich nie tylko do mielenia kawy. W niektórych polskich domach pracują do dziś. Młynki do kawy z PRL nigdy się nie psuły Pierwsze młynki, które pojawiły się w sprzedaży, były urządzeniami na korbę. Kręcąc nią, wprawiało się w ruch niewielkie żarna, które miażdżyły ziarenka kawy. Młynki do kawy sprzedawane w latach 70. I 80 były już elektryczne, ale nie miały nic wspólnego z dzisiejszym małym AGD, obliczonym na kilka lat pracy. Dziś kupujecie nowy czajnik elektryczny czy blender i nawet się nie obejrzycie, gdy musicie kupować kolejny. Produkty wytwarzane są tak, aby klienci byli zmuszeni co jakiś czas kupić nowe urządzenie. Dawne młynki były niezniszczalne. Nie psuły się i jeśli ktoś ich celowo nie zastąpił nowocześniejszym sprzętem, to działają do dziś. Fani facebookowego profilu Pewex, przyznają, że nadal z niego korzystają i dziwią się, że ta prosta maszynka do mielenia nadal działa: To niesamowite jak długo działają stare sprzęty i przerażające że nowe z założenia mają zacząć się psuć po czasie gwarancji. Mam młynek, który moi rodzice dostali w prezencie ślubnym ma on 40 lat i cały czas działa. Niezawodny do dziś dostałam od mamy jak "poszliśmy na swoje". Zastosowanie młynka do kawy Młynki do mielenia były wykorzystywane nie tylko do kawy. Co jeszcze w nich mielono? Cukier puder. Gdy do ciasta zabrakło cukru pudru, można było w jedną chwilę zmienić w puder, cukier w kryształach. Mielenie przypraw. Ziele angielskie, goździki, jałowiec czy gorczyca była mielona na proszek i dodawana do pasztetu. Mieszanie przypraw. Nawet mielone przyprawy można w młynku po prostu zmieszać. Rozdrabnianie czosnku. Rozcieranie w...

Hit z kuchni naszych babć znowu wraca do łask. Zamienilibyście obecne szafki na taki kredent? Wiemy ile trzeba zapłacić.
Facebook/Pewex
Newsy
Hit z kuchni naszych babć, znowu wraca do łask. Zamienilibyście obecne szafki na taki kredens? Wiemy, ile trzeba zapłacić
Jeśli macie dużą kuchnię, w której poza szafkami pod wymiar i stołem, zmieści się jeszcze jakiś mebel, postawcie na klasyk z PRL-u. Odnowiony kredens nada waszemu pomieszczeniu charakteru.

Ten kredens wywołuje emocje i przywołuje wspomnienia. Jeśli ktoś pamięta ten mebel z dzieciństwa, to z pewnością żył w czasach PRL-u. Sprawdziliśmy, gdzie dziś można go kupić i za ile. Kiedyś robiono 1 wzór i mieli go wszyscy. Proste Czasy PRL-u w niczym nie przypominały tego, z czym mamy do czynienia dziś. Były proste, życie było nieskomplikowane i za to starsi ludzie tak je cenią i wspominają z rozrzewnieniem. Co prawda, ciężko było kupić szynkę, po lodówkę trzeba było ustawić się w kolejne przed sklepem i czekać kilka dni, a zmywarek nie było wcale. Jednak odpadały problemy z zastanawianiem się który model miksera wybrać, bo zwykle w sklepie był tylko jeden. To samo dotyczyło zresztą nie tylko mikserów, ale niemal wszystkiego. Był jeden model meblościanki, tapczanopółki, jeden rodzaj pralek Frania czy prodiża, z którego sernik wychodził zwykle lekko przypalony. W wielu kuchniach, zamiast szafek kuchennych stojących i wiszących, także stał zwykle jeden mebel. Kredens. Dziś, na jego widok, wiele serc zaczyna mocniej bić. Czytelnicy profilu Pewex, swoje emocje masowo wyrażali pod zdjęciem takiego właśnie kredensu: - Chętnie zamieniłabym obecne szafki w kuchni na taki kredens, jaki był u Babci. - Jak bym widziała zdjęcie kuchni mojej prababci. Z tej samej strony stał, okno i stół też były z lewej wspomnienia wróciły. - No pewnie, że stał u babci. W tych małych szafeczkach zawsze kryły się jakieś skarby. Jedna z czytelniczek zauważyła, że kredensy robiono w dwóch wersjach: takiej jak na zdjęciu oraz drugiej z wysuwaną deską do krojenia chleba i szeroką szafką na pieczywo: - A jeszcze była wersja z deską nad środkową szufladą. To 1983 rok, (Konstancin), ale kredens u nas był od zawsze. Eklektyzm to styl pasujący także...

Macie jeszcze w domu ten przedmiot? Był niezniszczalny i służył nie tylko do mięsa
Adobe Stock
Newsy
Macie jeszcze w domu ten przedmiot? Był niezniszczalny i służył nie tylko do mięsa
Żeliwna maszynka do mięsa nie była ani mała, ani lekka. Była też nieporęczna do przechowywania, ale za to niezastąpiona w kuchni. Używaliście jej?

Ten unikalny artykuł małego AGD dziś jest już w stylu vintage, a kiedyś był za to w każdej kuchni. Przypominamy jak działał i do czego używały go niegdyś niemal wszystkie polskie gospodynie domowe. Jak działa stara maszynka do mięsa? To było bardzo proste, a w związku z tym niezniszczalne urządzenie. Maszynkę wykonywano z żeliwa. Składało się ze ślimacznicy, którą wprawiało się w ruch ręcznie za pomocą korbki z drewnianą rączką. Podczas obracania, włożony do górnego otworu płat mięsa przesuwał się w kierunku noży, które wstępnie rozdrabniały je, a następnie przeciskały przez tarcze z wieloma otworami o ostrych krawędziach. Już po jednokrotnym przejściu porcji mięsa przez urządzenie, otrzymywało się mielone, gotowe na kotlety. Urządzenie można było kupić w różnych rozmiarach. Były mniejsze i większe i miały kilka zakresów mielenia. Maszynkę przed użyciem należało mocno przykręcić do stołu. W komplecie sprzedawano śrubę mocującą. Używanie tego urządzenia wymagało solidnego, drewnianego blatu. Można śmiało założyć, że dzisiejsze, delikatne blaty kuchenne czy stoły z płyty MDF, nie wytrzymałyby próby maszynki do mięsa z PRL-u. Do czego jeszcze używano maszynki do mięsa? Oczywiście maszynka nie była wykorzystywana jedynie do mielenia mięsa. Jej mieląca ślimacznica doskonale nadawała się do rozdrabniania twarogu na sernik, czy mielenia maku na makowiec. Bez niej, z czasach PRL-u, nie zostałoby tez upieczonych wiele domowych pasztetów. Mogła być wykorzystywana do rozdrabniania kapusty, grzybów czy łączenia tych obu składników na farsz do pierogów. Także inne farsze, zarówno mięsne jak i serowe, gospodynie przygotowywały w maszynce do mięsa. Przepuszczając przez nią ugotowane mięso, dodawały jedną lub dwie cebule,...