Z ryżem, makaronem lub grzankami – bez względu na to, którą wersję wolicie, zupa pomidorowa z pewnością często gości w waszym jadłospisie. Z reguły przyrządza się ją w poniedziałki. Bowiem pozostały z niedzieli rosół, stanowi niezastąpioną bazę tej tradycyjnej potrawy.

Większość osób przerabia bulion w pomidorówkę przy pomocy koncentratu pomidorowego. Choć sposób działa, nie wydobywa z mikstury wszystkiego co najlepsze. Szefowie kuchni postanowili więc zdradzić swój trik na idealną zupę pomidorową - być może jest on wam już znany.

Okazuje się, że do jej przygotowania wystarczy użyć passaty pomidorowej, czyli pulpy z przetartych pomidorów. Jeszcze lepszą opcją jest skorzystanie z pomidorów z puszki, dostępnych w marketach w postaci krojonej lub całej. Tutaj warto jednak pamiętać o tym, ze często jedna puszka takich pomidorów może być stanowczo niewystarczająca na cały garnek wywaru.  Jeżeli zatem planujecie ugotować większą ilość zupy pomidorowej, wybierzcie passatę. Smak zupy warto podkreślić także odrobiną cukru.

Latem czy wczesną jesienią danie można również wzbogacić o świeże pomidory. Dzięki temu wasz obiad będzie smakował naprawdę wybornie. 

Zobacz także:

Przepis na idealną pomidorówkę

Składniki:

  • 2 litrów bulionu
  • Warzyw: 1 cebuli, 2 marchewek, kawałka selera
  • 1 kartonika passaty pomidorowej
  • 2 świeżych pomidorów
  • 2 łyżek oliwy
  • Śmietany 18 proc.
  • Przypraw: soli, pieprzu, czosnku granulowanego, bazylii

Przygotowanie:

  1. Marchewki i kawałek selera obierzcie, a następnie zetrzyjcie na tarce o dużych oczkach. Tak przygotowane warzywa podsmażcie na rozgrzanej oliwie.
  2. W dużym garnku podgrzejcie bulion i umieśćcie w nim podsmażone wcześniej warzywa. Całość zamieszajcie i gotujcie na małym ogniu.
  3. Cebulę obierzcie, posiekajcie w niewielką kosteczkę i zeszklijcie na patelni, na której wcześniej smażyły się warzywa (możecie dodać 1 łyżkę oliwy). Po kilku minutach w naczyniu umieśćcie również passatę pomidorową.
  4. Pomidory umyjcie, pokrójcie drobno i również umieśćcie na patelni. Całość duście jeszcze przez kilkanaście minut, a następnie połączcie z gorącym bulionem. Zupę doprawcie solą, pieprzem, czosnkiem granulowanym oraz bazylią. Następnie zdejmijcie ją z ognia, lekko wystudźcie i zblendujcie.
  5. Na koniec do pomidorówki dodajcie śmietanę – odlejcie 2 chochle zupy do dowolnego naczynia i zmieszajcie je ze śmietaną. Tak powstałą miksturę połączcie z resztą potrawy.

Gotowe!