Ten cenny składnik pomoże ochronić organizm przed smogiem. Znajdziecie go w tych produktach
AdobeStock
Newsy

Ten cenny składnik pomoże ochronić organizm przed smogiem. Znajdziecie go w tych produktach

Czy da się w stu procentach ochronić przed wpływem smogu na organizm? To może być bardzo trudne, jednak warto wesprzeć swoje zdrowie w okresie grzewczym, by zmniejszyć negatywne skutki wdychania zanieczyszczonego powietrza.

Sezon grzewczy już się rozpoczął, a to niestety oznacza, że znów wiele polskich miast i miejscowości zostanie spowitych gęstym smogiem. Chmura pełna zanieczyszczeń wpływa destrukcyjnie na nasze zdrowie i samopoczucie.

Wiele wskazuje na to, że ze względu na bardzo wysokie ceny węgla i innych rodzajów opału oraz problemy z jego dostępnością, część ludzi będzie zmuszona do palenia w piecu „czym popadnie”. A to oznacza, że problem smogu może być w tym roku jeszcze poważniejszy, niż zwykle.

Czy da się jakoś przed tym obronić? Możecie wspomóc się w tym czasie dietą - składniki zawarte w niektórych produktach mogą wesprzeć wasz organizm.

Jak smog wpływa na zdrowie?

O szkodliwości smogu mówi się od kilku lat coraz częściej. I nie bez powodu - to bardzo duży problem w Polsce, który powoduje, że każdego roku ludzie umierają przez zanieczyszczone powietrze.

Smog powstaje poprzez nagromadzenie w powietrzu pyłów, jakie powstają przy spalaniu opału w domowych piecach (a zwłaszcza opału niskiej jakości) i na skutek produkcji w dużych zakładach. Do tego dochodzą spaliny z samochodów. Wystarczy kilka bezwietrznych dni, by mocno odczuć skutki smogu - powietrze jest ciężkie, „gryzące” i wyraźnie czuć nieprzyjemny zapach palonego węgla i innych materiałów. 

Szacuje się, że w Polsce każdego roku umiera nawet 48 tysięcy osób z powodu smogu. Zanieczyszczenia powodują wiele chorób i dolegliwości, w tym:

  • obturacyjną przewlekłą chorobę płuc

  • raka płuc

  • infekcje górnych dróg oddechowych

  • nadciśnienie tętnicze

  • zawał serca

  • problemy z koncentracją

  • ból i zawroty głowy

  • podrażnienie oczu 

  • depresję

  • stany lękowe

Zobacz także
Jedzcie garść tego produktu dziennie. Chroni przed osteoporozą i skutecznie czyści jelita

Jedzcie garść tego produktu dziennie. Chroni przed problemami z kośćmi i czyści jelita jak miotełka

Jecie to przed snem? Nie dziwcie się, że przewracacie się z boku na bok przez całą noc

Jecie to przed snem? Nie dziwcie się, że przewracacie się z boku na bok przez całą noc

Czy odpowiednia dieta może ochronić nas przed smogiem? 

Jak więc można obronić się przed smogiem? Jeśli możecie, nie wychodźcie z domu w dni, w które powietrze jest bardzo zanieczyszczone i nie otwierajcie okien.

Pomocna może okazać się też dieta bogata w produkty, które zawierają przeciwutleniacze. Okazuje się bowiem, że wdychanie smogu powoduje stres oksydacyjny w organizmie, który następnie wywołuje wymienione wyżej dolegliwości. Podobny efekt daje palenie papierosów i przewlekły stres. 

Produkty spożywcze, w których znajduje się wiele przeciwutleniaczy (inaczej antyoksydantów) to m.in.:

  • tłuste ryby morskie

  • orzechy brazylijskie

  • kakao

  • rośliny kapustne

  • czerwone owoce i cytrusy

  • zielone warzywa

  • czosnek

  • cebula

W waszej diecie powinny się też znaleźć oleje roślinne, które zawierają dużo kwasów omega-3. 

Źródło: zdrowie.radiozet.pl

Magda Gessler odpowiada na pytania

W nocy nie możecie zmrużyć oka, a rano ledwo zwlekacie się z łóżka? Ta domowa mikstura was uratuje
Flickr
Newsy
Nie możecie zmrużyć oka w nocy? Od bezsenności uratuje was domowa mikstura z 2 składników
Jeżeli czytanie książek i liczenie owiec przed snem już wam nie pomaga, czas na zastosowanie innych domowych metod. Prosta mikstura z zaledwie dwóch składników może wam pomóc rozwiązać problem ze snem.

Duży stres na co dzień, zła dieta i niezdrowy styl życia to tylko niektóre z czynników, które mogą powodować problemy ze snem. Gdy męczy was bezsenność i ze zgrozą myślicie o kolejnej nocy, pomocna może się okazać prosta mikstura - wykonacie ją z dwóch pysznych i łatwo dostępnych składników.  Banany i cynamon na bezsenność Mikstura, która może wam pomóc na problemy z zasypianiem jest w istocie koktajlem z bananów i cynamonu. Oba te produkty zawierają w sobie składniki odżywcze i minerały, które wykazują się skutecznością przy bezsenności. Banany zawierają bardzo dużo potasu oraz magnezu - związki te wyrównują ciśnienie krwi. Same banany mogą obniżyć poziom hormonu stresu - kortyzolu, co ułatwia odprężenie i rozluźnienie.  Z kolei cynamon pomaga regulować poziom cukru w organizmie oraz wpływa pozytywnie na trawienie i metabolizm. Połączenie tych dwóch składników pozwala stworzyć smaczny i skuteczny napój, który pomoże wam się odprężyć.  Przepis na napar z bananów na bezsenność Składniki: 1 duży banan pół łyżeczki mielonego cynamonu 1 litr wody Przygotowanie: Zagotujcie litr wody w garnku. Odetnijcie oba końce banana i włóżcie go do wrzątku (nie ma potrzeby obierania owocu). Zmniejszcie ogień i gotujcie banana przez 10 minut na wolnym ogniu. Po tym czasie odłóżcie garnek i poczekajcie, aż wystygnie do temperatury pokojowej. Następnie odcedźcie napar. Wsypcie pół łyżeczki cynamonu i wymieszajcie.  Jak stosować napar z bananów? Tak przygotowaną miksturę z banana należy pić około godziny przed pójściem spać. Możecie stosować kurację tak długo, jak potrzebujecie. By dodatkowo wzmocnić działanie naparu, warto zacząć stosować zasady odpowiedniej higieny snu, co również ułatwi...

Gryzą was komary? Nie dziwcie się, jeżeli pijecie takie napoje
Wikipedia Commons
Newsy
Gryzą was komary? Jeżeli pijecie takie napoje, to nic w tym dziwnego
Są osoby, których komary nie oszczędzają. Nie wiadomo czemu podczas rodzinnego grilla wybierają sobie niektórych gości, a potem tną ich bez opamiętania. Czy jest prawdziwa teoria „słodkiej krwi”? A może chodzi o coś zgoła innego?

Duża wilgotność sprzyja pojawianiu się komarów. Gdy przez kilka dni padają deszcze wówczas można spodziewać się zwiększonej liczby tych niemiłosiernych krwiopijców. Wychodzą pod osłoną cienia i atakują niczego niespodziewających się ludzi. Same ugryzienia nie są specjalnie bolesne, lecz kto ma ochotę paradować później pokryty swędzącymi bąblami?  Zobaczcie, co może was przed nimi obronić? Jak zabezpieczać się przed komarami?  Na rynku jest wiele preparatów, które skutecznie odstraszają te owady. Zarówno do stosowania na skórę jak i do domu. Warto jednak sięgnąć również po mniej chemiczne metody, by pozbyć się problemu. Przed komarami można bronić się skutecznie również za pomocą olejków eterycznych:  waniliowego,   cynamonowego,   pomarańczowego,  eukaliptusowego,   miętowego.   Idąc dalej tym tropem można również wykorzystać miętę jako tajną broń w przydomowym ogródku. Podobne działanie będą miały krzaki pomidorów. Posadzone w pobliżu okien, skutecznie zniechęcą napastników do wejścia do domu.  Czy dieta ma wpływ na przyciąganie komarów?  Teoria słodkiej krwi zakłada, że ludzie jedzący dużo słodyczy przyciągają komary. Prawda nie do końca zgadza się z tą teorią. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta - komary nie analizują, czy dana krew jest słodka, czy nie. Nie posiadają takiej umiejętności. W swoich łowach kierują się bardziej ciepłotą ludzkiego ciała i polegają na swoim węchu.  Na podwyższenie ciepłoty ciała wpływają różne czynniki. Mogą przyczyniać się do tego również niektóre napoje. Chodzi tu głównie o popularną małą czarną, która podnosi ciśnienie i temperaturę. Jak również różnej maści alkohol. Butelka piwa wypita w plenerze może zakończyć się większym niż zazwyczaj atakiem komarów.  To co...

Prosty trik wykrywający cukrzycę. Wystarczy, że odkręcicie kran
Pixabay
Newsy
Prosty trik wykrywający cukrzycę. Wystarczy, że odkręcicie kran
Picie wody jest ogromnie ważne dla ludzkiego organizmu. Zalecane dwa litry dziennie pozwalają właściwie go nawodnić. Woda może również pomóc w wykrywaniu różnych chorób np. cukrzycy. Jak? Przeczytajcie nasz artykuł.

Cukrzyca to przewlekłe schorzenie, którego przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny. Zbyt mała ilość insuliny w organizmie powoduje zakłócenia w zakresie wykorzystania glukozy przez komórki organizmu, co z kolei wpływa na zwiększenie stężenia glukozy we krwi tzw. hiperglikemię.  Cukrzyca typu II dotyka ogromnej części dorosłych Polaków WHO dzieli cukrzycę na cztery typy:  cukrzycę typu I (cukrzyca wieku młodzieńczego, cukrzyca pierwotna),  cukrzycę typu II (cukrzyca wieku dojrzałego, cukrzyca nabyta),  cukrzycę ciążową,  a także inne, specyficzne typy cukrzycy.  Najpowszechniej występującym typem cukrzycy jest cukrzyca typu II. Stanowi ona około 80-90 proc. wszystkich przypadków. Chorują na nią głównie dorosłe osoby, zazwyczaj po 40. roku życia. Nieco bardziej narażone są na nią kobiety, a ryzyko rośnie wraz z wiekiem u obu płci. Sprzyja mu: otyłość, stres, zbyt mała ilość snu, nieprawidłowa dieta oraz występowanie niektórych chorób np. nadczynności tarczycy.  Smak wody może być oznaką cukrzycy  Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że choruje na cukrzycę. Dotyczy to tych, którzy nie badają się regularnie. Sprawdzenie poziomu cukru we krwi pozwala rozwiać wątpliwości dotyczące tego, czy dopadła was ta choroba i czy powinniście rozpocząć leczenie. Jeżeli macie jakiekolwiek podejrzenia poddajcie się temu badaniu. Jeżeli sądzicie, że ten problem was nie dotyczy, ale po wypiciu szklanki wody czujecie słodki smak - powinniście na wszelki wypadek sprawdzić swój cukier. Takie nietypowe odczucia mogą być oznaką, że została zaburzona gospodarka węglowodanowa waszego organizmu. Nieleczona cukrzyca zwiększa poziom glukozy we krwi, co może wywoływać słodki smak w ustach, który czasami można wyczuć po...

Niedoczynność tarczycy - czego unikać w diecie? Te warzywa szkodzą, chyba że zrobicie z nimi 1 rzecz
Adobe Stock
Newsy
Niedoczynność tarczycy - czego unikać w diecie? Te warzywa szkodzą, chyba że zrobicie z nimi 1 rzecz
Niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są wykrywane coraz częściej. Nawet 4% światowej populacji choruje na te schorzenia. W Polsce skarży się już na nie co piąta osoba. Jak powinna wyglądać dieta osób zmagających się z tymi chorobami?

Tarczyca produkuje hormony, które determinują prawidłowy przebieg większości procesów życiowych. Gdy choruje tarczyca, ma to więc wpływ na cały organizm. Wiele dolegliwości ze strony tarczycy, poza włączeniem odpowiedniego leczenia, wymaga dostosowania diety. Wyjaśniamy jak jeść, gdy cierpicie na zmniejszoną produkcję hormonów tarczycy. Na czym polega niedoczynność tarczycy? Niedoczynność to stan, w którym stężenie hormonów wytwarzanych przez tarczycę (a dokładniej mówiąc gruczoł tarczowy, położony u dołu szyi, przed tchawicą) jest niedostateczne. W wyniku tego organizm ma niewystarczająca ilość hormonów sterujących przemianą materii w tkankach i narządach. A to powoduje, że zaczynają one działać nieprawidłowo. Ponieważ hormony tarczycy wpływają na większość procesów życiowych, to objawy, jakie obserwują u siebie chorzy z niedoczynnością tarczycy, mogą być wiązane z wieloma różnymi chorobami. Z tego powodu w wywiadzie lekarskim należy podawać je wszystkie oraz poddać się szeregu badań, żeby potwierdzić diagnozę. Najczęstsze objawy mogące sugerować problemy z niedoczynnością tarczycy: Przyrost wagi Zaparcia Duszności Sztywność mięśni Obolałe stawy Obniżenie libido, a nawet impotencja Osłabiona pamięć, trudności z koncentracją Bóle głowy Uczucie przejmującego zimna nawet w upalne dni Przesuszona skóra, przede wszystkim na łokciach i kolanach Suche i łamliwe włosy Spuchnięta twarz, obrzęknięte powieki Dieta w niedoczynności tarczycy Gdy lekarz zaleca zastosować dietę, polecaną w niedoczynności tarczycy, nie ma co z nim dyskutować, trzeba od razu zajrzeć do lodówki i zaplanować, czego od dziś nie jecie. A są to: Warzywa kapustne: brokuł, kalafior, brukselka, kapusta, kalarepa,...